Balandžio 15 dieną biržoje prekyba akcijomis sulėtėjo iki minimalių apimčių. Investuotojai sudarė 466 sandorius 30 bendrovių akcijomis, iš kurių 9 – brango ir 15 – pigo, o bendra apyvarta tesudarė 1,6 mln. litų. Investuotojų aktyvumas buvo panašus, kaip prieš 4 – 5 metus, kai rinka tik pradėjo žengti pirmuosius aktyvesnius žingsnius likvidumo didinimo link. Indeksas OMX Vilnius krito 0,3 proc. iki 455,16 punktų.
Panašu į tai, kad anksčiau dominavęs pasyvumas pirkėjų pusėje perėjo ir į pardavėjų gretas. Per paskutinį mėnesį daugeliui bendrovių patyrus ženklų kapitalizacijos sumažėjimą akcijų pardavėjai taip pat praranda aktyvumą, nes tolimesnis pardavimas reikalauja didesnių motyvacijų. Bent šiuo metu neskubama toliau drastiškai pardavinėti akcijų ir taip mažinti jų kainą. Greičiausiai, šiuo metu esame tokioje pozicijoje, kai ieškoma naujo pusiausvyros taško, kuris tenkintų abi rinkos dalis. Jo susidarymui reikia papildomų naujienų tiek iš pačių bendrovių tiek iš pasaulinių akcijų rinkų.

Antradienį aktyviausiai prekiauta „Lifosos“ (LFO1L) akcijomis, kurių kaina pakilo vienu centu iki 68,98 lito, o apyvarta siekė 414 tūkst. litų. Sesijos metu akcijų kaina buvo pakilusi ir iki 69,97 lito. Investuotojų aktyvumas buvo skatinamas dviejų priežasčių.

Rinkos dalyviai prekiavo spėliodami, kokie pardavimai bus pasiekti per pirmą šių metų ketvirtį ir kokius siūlymus valdyba pateiks akcininkų susirinkimui. Investuotojai laukia naujienų ar bendrovė mokės dividendus, kurie sprendžiant pagal balansą galėtų būti solidūs. Bendrovės susirinkimas įvyks šių metų balandžio 25 dieną.

Antradienį bendrovė be siūlymų akcininkams taip pat ketino paskelbti ir pirmo šių metų ketvirčio pardavimus, kurie taip pat yra nemažiau aktualūs. Pagal bendrą pasaulinę tendenciją, kai diamonio fosfatas, pagrindinė „Lifosos“ produkcija, nuo metų pradžios pabrango daugiau nei 100 proc. galima spręsti, kad paklausa rinkoje yra daugiau nei pakankama, o bent ketvirtis į priekį bendrovei taip pat turėtų būti sėkmingas, nes žaliavos nebrangsta tokiu pat sparčiu žingsniu kaip produkcija.

Taip pat aktyviau prekiauta TEO LT, AB (TEO1L) ir bankinio sektoriaus akcijomis. TEO akcijos pigo 0,89 proc. iki 2,23 lito, o apyvarta siekė 310 tūkt. Litų. Bendrovės akcijoms nepadeda atsitiesti net planai išmokėti 0,25 lito akcijai dividendus, kas sudaro 11,2 proc. pajamingumą prieš mokesčius. Šioje pozicijoje dominuoja vienas ar keli stambesni pardavėjai, kurie naudojasi priešsusirinkiminiu laikotarpiu, kad pasitraukti iš pozicijos.

Tuo pat metu „Ūkio banko“ (UKB1L) ir „Šiaulių banko“ (SAB1L) akcijų kainos judėjo skirtingai – atitinkamai krito 0,32 proc. iki 3,16 lito bei kilo 0,39 proc. iki 2,55 lito, o apyvartos tesudarė 133 tūkst. litų ir 117 tūkst. litų. Šiose pozicijose nepaisant gerų veiklos rezultatų toliau dominuoja laukimo nuotaikos. Skiriasi tik tai, kad „Ūkio banko“ akcijose veikia labiau spekuliatyvus kapitalas, kuris pasižymi didesniu nervingumu, o Šiaulių pozicijoje ilgalaikiai investuotojai palengva ima viršų ir nuoseklus akcijų „nusiurbimas“ jau apčiuopiamai susilpninto pasiūlą.

Kalbant apie perspektyvą, tai galima pastebėti, kad antradienį rinkai buvo pateikta svarbi žinia, į kurią ji nelabai turėjo galimybės reaguoti. Buvo pranešta, kad Vyriausybė pritarė sutarties dėl Nacionalinio investuotojo sukūrimo bei akcininkų sutarties tarp Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir „NDX energija“ projektams ir bendrovė gali būti sukurta per artimiausias kelias savaites.

Ši naujiena yra itin svarbi, nes gali pagyvinti rinką naujomis lėšomis. Trys jungiamos bendrovės sudaro apie trečdalį visos rinkos kapitalizacijos ir jų sujungimas bei vėliau seksiantys oficialūs pasiūlymai supirkti akcijas iš smulkiųjų investuotojų atlaisvins milžiniškas lėšas, iš kurių bent dalis pasiskirstys tarp kotiruojamų bendrovių. Be to tokio mąsto projekto realus vykdymas natūraliai bent jau atkreips užsienio investuotojų dėmesį į Vilniaus biržą. Sėkmingas ir sklandus LEO kūrimas galėtų duoti apčiuopiamą naudą stagnuojančiai Vilniaus biržai.

Vis dėl to rinkos dalyviai į šią naujieną per daug sureaguoti negalėjo, nes likvidžiausios pozicijos „Rytų skirstomųjų tinklų“ akcijomis prekyba nevyko dėl akcininkų susirinkimo. Tikėtina, kad atnaujinus prekybą šioks toks pagyvėjimas turėtų įvykti.

JT finansų makleris Marius Dubnikovas

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (4)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (159)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (192)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1564)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (76)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Dvi didžiausios teroro atakos Ispanijoje: asmuo, kuris sieja Barselonos ir Madrido atakas

Aiškėja, kad musulmonų dvasininkas, vadovavęs Barselonoje teroristinį išpuolį surengusiems...

Tikėjosi ramiai pasmaližiauti kavinėje – supykdė radinys leduose (19)

Rugpjūčio 17 d. su draugu ir vaikais lankėmės Vilniaus Bernardinų sode. Ten mažieji žaidė ant,...

Tragiška avarija Kaune – BMW kaktomuša susidūrė su vilkiku, žuvo mergina (40)

Sekmadienį Kaune, netoli IX forto įvyko tragiška nelaimė. Vos 20 metų turinti mergina žuvo eismo...

Jay-Z pagerbė savo bičiulį Ch. Benningtoną atlikdamas jo garsųjį hitą

Garsusis reperis Jay-Z ne kartą koncertavo kartu su neseniai iš gyvenimo pasitraukusiu Chesteriu...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (17)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...