Antradienį investuotojai nusprendė susimažinti savo investicijų riziką pasiimdami pelnus, nors nemažėjančios prekybos apimtys rinkoje rodė, kad norinčiųjų įsigyti akcijų gretos nemažėja. Sesijos akcijų apyvarta siekė 18,4 mln. litų, dėl jų buvo sudaryti 1346 sandoriai, atpigo 28 pozicijos, pabrango 8, o biržos indeksas OMX Vilnius sumenko 0,26 proc.

Daugiausiai apyvartos (3,4 mln. litų) susižėrė TEO LT (TEO1L) akcijos, dėl jų sudarytas sandorių skaičius (120) taip pat buvo vienas didžiausių, o akcijų kaina kilstelėjo 0,35 proc. iki 2,88 lito. Aktyvią prekybą šiomis akcijomis ir nuoseklų jų kurso stiebimąsi į viršų negalima paaiškinti kitaip, kaip tik investuotojų siekiu sukaupti TEO vertybinių popierių, iš jų tikintis nemažo dividendinio pajamingumo.

Analitikams prognozuojant, kad pernai TEO galėjo uždirbti apie 130 mln. litų grynojo pelno, galima tikėtis, kad už juos bendrovė išmokės didesnius dividendus nei už 2005-uosius. Darant prielaidą, kad TEO už 2006 metus galėtų išmokėti apie 0,2 lito dividendų akcijai (2005 mokėta po 0,16 lito), bendrovės akcijų dividendinis pajamingumas dabartiniam rinkos kainos taške galėtų siekti 6,9 proc. prieš mokesčius, o toks pelningumas investiciniams fondams atrodo pakankamai patrauklus ir skatina įsigyti daugiau šių akcijų.

Kaip ir tikėtasi, vieni pirmųjų praėjusius metų pelno rezultatus pradėjo skelbti bankų sektoriaus atstovai. Antradienį “Snoras” (SRS1L) antrasis tarp kotiruojamų bankų jau po prekybos suskubo atskleisti 2006 metų pelną, jo uždirbta 52,3 mln. litų, arba 28,6 proc. daugiau nei 2005 metais, kuomet buvo gauta 40,7 mln. litų. Per sesiją banko akcijos atpigo 2,26 proc. iki 5,62 lito, jų perleista už 2,2 mln. litų.

Dar pirmadienį “Šiaulių bankas” (SAB1L) pranešė pernai uždirbęs 13,6 mln. litų neaudituoto grynojo pelno – 68,5 proc. daugiau nei 2005 metais, kai buvo gauta 8,1 mln. litų pelno. Antradienį “Šiaulių banko” akcijų kaina koregavosi žemyn 0,97 proc. iki 4,10 lito, o akcijų apyvarta sudarė 497 tūkst. litų. “DnB Nord” taip pat pirmadienį pranešė 2006 metus uždirbęs 56,2 mln. litų grynojo pelno, kai tuo tarpu 2005 metais banko pelnas buvo 43,0 mln. litų – 30,7 proc. daugiau.

Tiesa, žvelgiant pro tiksliau situaciją bei efektyvumą atspindinčio, kapitalo plėtros santykį su pelno augimu išryškinančio, pelno akcijai rodiklio (EPS) prizmę, bankų pelningumo augimas buvo kiek mažiau drastiškas. “ DnB Nord ” EPS rodiklis pernai išaugo 18,3 proc., nuo 17,5 lito akcijai iki 20,7 lito akcijai. Savo ruožtu “Šiaulių banko” EPS ūgtelėjo 44,4 proc., nuo 0,09 lito akcijai iki 0,13 lito akcijai.

Tuo tarpu “Snoro” EPS rodiklis sumažėjo 6,9 proc. nuo 0,29 lito akcijai iki 0,27 lito akcijai. Apibendrinant galima teigti, kad lietuviškų bankų plėtra išlieka sparti, o labiausiai džiugina ne tiek pelnai, kiek trečdaliu ūgtelėję paskolų portfeliai, aktyvai bei kiti svarbūs balanso straipsniai, kaip antai auganti akcininkų nuosavybė bei kapitalo grąža, kurie savo ruožtu leidžia tikėtis didesnių pelnų ir šiemet.

Vienintelio “Ūkio banko” (UKB1L) 2006-ųjų metų pelningumo rodikliai vis dar išlieka po paslapties skraiste ir tai skatina itin aktyvią prekybą banko akcijomis (per sesiją jų 174 sandoriais suprekiauta už 2,3 mln. litų), o sėkmingi kitų bankų veiklos rezultatai teikia vilčių, kad geru pelnu sužibės ir “Ūkio bankas”. Tai savo ruožtu lemia banko akcijų kainos stiebimąsi į viršų, antradienį jos pabrango dar 0,46 proc. iki 4,39 lito.

Bankas žada atskleisti savo praėjusių metų pelno skaičius jau netrukus, sausio 25 dieną, ir nuo jų, kaip ir nuo šių metų veiklos prognozių, didžiąja dalimi turėtų priklausyti tolimesnė “Ūkio banko” akcijų kurso kryptis biržoje.

Invaldos” (IVL1L) akcijos per sesiją atpigo 1 proc. iki 13,8 lito, nors prekybos metu jų kursas buvo kirtęs ir 14 litų ribą, o apyvarta siekė 1,8 mln. litų. Pirmadienį pasirodė pranešimas, kad “Invalda“ į buvusius TEO pastatus ketina investuoti apie 220 mln. litų, dalį jų rekonstruodama ir pritaikydama biurams, Savanorių prospekte statydama naujus statininius, o Vilniaus centre esantį pastatą paversdama gyvenamosiomis patalpomis.

Kartu su “Sanito” pranešimais apie atnaujintus leidimus kontroliuojamai “Jelfai” pardavinėti “Corhydron” vaistus, tai lėmė “Invaldos” akcijų brangimą savaitės pradžioje, o antradienį rinkos dalyviai nusprendė pasiimti pelnus.

JT finansų makleris Andrius Adomkus

Šias biržos ir makroekonomikos apžvalgas rengia finansų maklerio įmonė “Snoras-Jūsų tarpininkas” (tel. 8-37 322995).
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Aukso kaina pirmą kartą šiais metais peržengė 1,3 tūkst. dolerių ribą (1)

Aukso ateities sandorių kaina penktadienio prekybos metu pirmą kartą šiais metais perkopė 1,3...

Teroras Barselonoje penktadienį supurtė Europos akcijų biržas (5)

Po teroro išpuolio Barselonoje Europos kelionių bendrovių akcijos krito, kartu su savimi...

D. Trumpo nesutarimai su verslo atstovais paskatino didžiausią JAV akcijų išpardavimą per 3 mėnesius (2)

Europos indeksai ketvirtadienį krito, investuotojams vertinant JAV besiplėtojančius verslo...

„Biržos laikmatis“: akcijų kainoms – dvigubas smūgis (2)

JAV akcijų biržose – antras didžiausias kritimas šiais metais („S&P 500“ -1,54 proc.,...

ECB pastabos nusmukdė eurą iki trijų savaičių minimumo (5)

Euras po ketvirtadienį paviešintų Europos centrinio banko ( ECB ) liepos susitikimo pastabų...

Top naujienos

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (1)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (320)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (122)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (4)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (113)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (84)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (71)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (19)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (31)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (12)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....