Beveik prieš trejus metus Karmėlavoje nutiko neįtikėtinas įvykis. Pasirašant Karmėlavos kadastro vietovės teritorijoje rengiamo žemėtvarkos projekto darbų įvykdymo aktą, tik Kauno rajono žemėtvarkininkams žinomu būdu pokalbiui buvo iškviesta prieš septynerius metus mirusi pretendentė į žemės nuosavybę. Projekto autorius užrašė, rajono Žemėtvarkos skyriaus darbuotoja seniūnijoje suderino, o skyriaus vedėjas patvirtino, kad iškviestoji iš anapusinio pasaulio atsisakė jai pasiūlytų žemės sklypų.
© Corbis/Scanpix

Juodasis humoras? Galime pateikti šį įvykį įrodančių dokumentų su konkrečių tarnautojų parašais. „Kalbinau Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vedėją T.Tamošiūną, norėjau sužinoti, kaip jam ir jo pavaldiniams pavyko prisišaukti ir prakalbinti mano mirusią seserį Zofiją. Labai norėčiau ir aš su 1999-aisiais mirusia seserimi pasikalbėti“, – stebisi žemėtvarkininkų sugebėjimais Ona Bartkuvienė, kaip ir jos mirusios sesers dukra, iki šiol neatkūrusi dalies pagal įstatymus jai priklausančios žemės nuosavybės. Pretendentė tikina, kad visos aplinkybės ir žemėtvarkininkų pasiteisinimai melagingi nuo pradžios iki pabaigos.

Atsimušė į biurokratų sieną

„Nemokėsiu jiems nė lito. Už ką turėčiau mokėti?“ – atmetė kitų piliečių patarimus „patepti“ žemėtvarkininkus O.Bartkuvienė ir vardijo valdininkų, kurie užuolankomis jai apie tai primindavo, pavardes. Tiesiai į akis nesakė, tačiau leido susiprasti.

Net Nacionalinės žemės tarnybos Žemės tvarkymo departamento direktorius Silvestras Staliūnas pripažino, kad Ona Bartkuvienė kartu su savo seserimi Zofija Augliene turėjo teisę atkurti nuosavybės teises į 6,69 ha J.Bareišos turėtų žemių, esančių Karmėlavos seniūnijoje. Turėjo, tačiau 1998-aisiais abiem pretendentėms nuosavybės teisės natūra buvo atkurtos tik į 1,5 ha žemės.

Pretendentėms pranešta, kad daugiau žemės nėra, nes likusi priskirta Kauno tarptautiniam oro uostui, taigi jų žemė yra valstybės išperkama. Pretendentės pageidavo ir joms buvo pažadėta galimybė pasirinkti lygiavertį žemės sklypą kitoje vietoje. Žemėtvarkininkai pasiūlė penkis tariamai lygiaverčius žemės sklypus, tačiau O.Bartkuvienė kai kurių sklypų atsisakė. Liko neatkurta nuosavybė į 1,25 ha žemės.

Norėjo įpiršti brūzgyną

Atkuriant nuosavybės teises į žemę O.Bartkuvienei tarnautojai „netyčia užmiršo“ pritaikyti koeficientą, nes pasiūlyti sklypai buvo nelygiaverčiai. Pasak O.Bartkuvienės, žemėtvarkininkai turėjo taikyti 10 ar net 16 koeficientą. Tačiau tikėtasi, kad senas žmogus to nesužinos. Sužinojo.

„Jie tikėjosi mane apkvailinti. Kai suprato, kad aš nesutiksiu, ėmėsi kitų veiksmų – ant mano atsisakyto 0,4 ha sklypo abriso atsirado tariamai mano parašas. Tačiau tai ne mano parašas, plika akimi galima pamatyti, kad tai – padirbtas parašas. Be to, juk aš ir prieš tai, ir paskui rašiau įvairius raštus, kuriuose teigiau, kad nesutinku su pasiūlymu. Tačiau man norėta įpiršti kažkokį brūzgyną prie Neries. Taigi akivaizdu, kad tas dokumentas yra niekinis“, – sako O.Bartkuvienė.

Atlikus ekspertizę buvo padaryta išvada, kad galėjo pasirašyti O.Bartkuvienė, tačiau galėjo pasirašyti ir kitas žmogus. Taigi ekspertų išvada labai prieštaringa, nors žemėtvarkininkai ilgą laiką bandė įtikinti O.Bartkuvienę, kad ji pasirašė ant minėto dokumento.

Siūlė atsisakyti skundų

Redakciją pasiekusioje storoje O.Bartkuvienės susirašinėjimo su valstybės struktūromis byloje, kurioje per dvejus metus susikaupė net 43 kreipimaisi į valstybės institucijas, galima rasti išskirtinių dokumentų. Štai ant 2006 m. kovo 17 d. Kauno rajono žemėtvarkos skyriui adresuoto rašto puikuojasi šio skyriaus vedėjo T.Tamošiūno rezoliucija pavaldinei L.Balnytei: „O.Bartkuvienė privalo parašyti atsisakymą dėl skundo NT (Nacionalinei žemės tarnybai).“ Beje, tokio pat turinio skundas buvo pateiktas ir tuometiniam Seimo pirmininkui A.Paulauskui, kuris reikalavo, kad minėta tarnyba patikrintų skunde paminėtas aplinkybes.

Beje, atsiimti pareiškimus ir skundus O.Bartkuvienės prašiusi ir tuometinė Kauno apskrities žemės tvarkymo departamento direktorė R.Stašelienė. „Aš jai pasakiau, kad be reikalo skundų nerašau. Grąžinkite man priklausantį sklypą ir aš nesiskųsiu. Esu dirbusi teisme, todėl labai gerai išmanau juridinius niuansus. Mano pateikiami pareiškimai yra argumentuoti. Kaip tik ši aplinkybė valdininkus veda iš kantrybės“, – sako O.Bartkuvienė.

Pradangino bylą

Nesugebėję O.Bartkuvienės įtikinti, kad ji pati prašė brūzgyno, žemėtvarkininkai ėmėsi išbandytų gudrybių. Šių metų vasario 26 d. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) sekretorius Vytautas Grušauskas, gal klaidingai informuotas savo pavaldinių, rašte, be kita ko, teigia, kad ŽŪM negali nagrinėti naujų žemėtvarkos projekto aplinkybių, nes 2003 m. parengta žemėtvarkos byla pateikta kažkokiai institucijai. Dingo byla?

Tačiau ŽŪM sekretorius nepasidomėjo, kodėl nėra bylos perdavimo akto. Jį turi pasirašyti įstaigos vadovas, šiuo atveju tas pats T.Tamošiūnas ar Kauno apskrities žemės tvarkymo departamento direktorius V.Daubaras.

„Jie man aiškino, kad byla pasiklydo tarp Kauno apskrities žemės tvarkymo departamento ir tarp Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus. Nėra bylos – nėra ir problemos. Tačiau aš sužinojau, kad Žemėtvarkos skyrius neseniai parengė dokumentus, kurių nebuvo įmanoma parengti neturint minėtos bylos. Todėl ir darau prielaidą, kad žemėtvarkos projekto byla slepiama skyriuje“, – sako O.Bartkuvienė.

Aplinkybes tirs komisija

Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Tautvydas Tamošiūnas tikino, kad bus sudaryta komisija, kuri ištirs šį atvejį.

"Pakviesime O.Bartkuvienę ir artimiausią savaitę nuvyksime į Karmėlavą aiškintis aplinkybių. Mes paprastai stengiamės žmonėms pagelbėti. Kaip tik kitą savaitę komisija ir nuspręs, kokį koeficientą taikyti, jeigu O.Bartkuvienei pasiūlytas sklypas nebus lygiavertis. Galiu patikinti, kad tokio pobūdžio nusiskundimai mūsų darbe yra labai reti, nes mes dirbame sąžiningai", - sakė jis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Misionierių vienuolynas taps viešbučiu (3)

Viešpaties Dangun Žengimo (Misionierių) bažnyčia taps koncertų ir konferencijų centru, o...

Apribota būsto pardavimo lengvata jau rodo nagus (8)

Apkarpius būsto pardavimo pajamų lengvatą,vis daugiau gyventojų priversti mokėti po šio sandorio...

Parduodama V. Kudirkos klėtelė (12)

Rašytojo, valstybės himno autoriaus Vinco Kudirkos tėvo Motiejaus prieš pusantro šimto metų...

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (6)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (5)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (89)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (197)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...