Tarp beveidžių Žirmūnų daugiabučių išnyrančios medinių trobų salos šiuolaikiniame mieste atrodo beveik neįtikimai. Tik ne patiems jų gyventojams, be daržo, ožkų ir bičių neįsivaizduojantiems savo gyvenimo.
Vilnius
© D.Tunkūno nuotr.
Žirmūnų gatvės 48 numeriu pažymėto namo kieme suręstame aptvare bėginėja ožka. Ji, pulkas vištų, keli triušiai, pora šunų ir katinų – tai didžiausias namo savininko Josifo Voišnio turtas. „Jei ožkai blogai, sušlubuoja ir senelio sveikata. Jis visą gyvenimą vakarienei valgo bulvių su ožkos pienu“, – 81 metų senelio įprotį išdavė su juo gyvenanti anūkė Božena Voišnis.

Tuo metu J.Voišnys ramino nedraugiškai svečius sutinkančius šunis. Tūžmingą jų lojimą šiek tiek prislopino už kelių žingsnių besidriekiančios Žirmūnų gatvės triukšmas – už tvoros verda gyvenimas: rieda troleibusai, cypia staigiai stabdomų automobilių ratai.

„Ten, kur dabar kelias, kadaise augo mūsų šeimos sodas“, – modamas ranka pasakojo J.Voišnys. Prieš Antrąjį pasaulinį karą į namą įsikėlęs vyriškis valdė 17 arų teritoriją – anuomet jo žemė siekė Neries krantus.

Atėjusi sovietų valdžia apkarpė Voišnių šeimos nuosavybę – žemės reikėjo visuomeniniais tikslais, ypač gatvėms tiesti.

Namai liko per plauką

Šiuo metu J.Voišniui priklauso 7 arų sklypas. Česnakams, ridikėliams, salotoms ir keliems serbentų krūmams auginti tiek net per daug. Dėl to kelias vagas J.Voišnys užleidžia savo draugui iš šalia stūksančio penkiaaukščio.

Ištraukusi seną albumą B.Voišnis rodė prieš kelis dešimt-mečius darytas nuotraukas. Penkiaaukščio vietoje tada dar stovėjo medinis namas. „Pradėjus statyti Žirmūnų rajoną medinukai buvo nušluoti, o žmonės suvaryti į butus. Mes tik per plauką išgelbėjome savo namą.

Užtat dabar ir gyvename daugiaaukščių apsupti. Kai kam tai atrodo keistai – kaimas viduryje miesto“, – šypsojosi J.Voišnys.

Kaimynai – didžiausi šnipai

Peržengus J.Voišnių namo slenkstį kaimiška atmosfera išsisklaido. Čia yra viskas, ko reikia civilizuotam gyvenimui: tualetas, vandentiekis, internetas ir kabelinė televizija.

„O kaip be to, kai mokaisi, dirbi? Senelis dviračiu važinėja, orui atšilus hamake knygas skaito, daržoves, gyvuliukus augina, o mes kitokiu tempu sukamės“, – pasakojo 21 metų B.Voišnis. Gyvenimas sename mediniame name merginos netrikdo, tačiau ji neslėpė: komforto ir ramybės norėtųsi daugiau.

„Svajoju apie vietą, kur niekas mūsų nestebėtų, nes kaimynai – didžiausi šnipai. Dabar kepi šašlykus, o kaimynai iškiša galvą per langą ir rėkia, kad jiems smirda. Matyt, iš pavydo. Nutirpus sniegui šiukšles iškuopėme, nes po žiemos daug ko radome: sauskelnių, butelių, šiukšlių maišų. Žmonės per balkonus švyst švyst. Nelabai tvarkingi kaimynai“, – apgailestavo B.Voišnis.

Už grašius neparduos

Aplinkui dykinėjantys girtuokliai – dar viena Voišnių bėda. „Šūkauja, voliojasi pievoje, netgi mylisi po langais“, – skundėsi B.Voišnis.

Įsilinksminusias, neretai į peštynes įsiveliančias kompanijas išvaikyti sunku net policijai.

„Priemonių kovoti su alkoholikais iš esmės nėra, linčo teismo juk nesiimsime“, – rankomis skėsčiojo B.Voišnis draugas Andžejus Dinikis. Dėl šių priežasčių kraustytis į kitą nuosavą namą norėtų ne tik B.Voišnis, bet ir jos senelis. „Pailsėti laikas. Čia daug darbo, namas senas, sutrešęs. Jis nieko nevertas, o sentimentais ilgai negyvensi“, – aiškino J.Voišnys. Vyras žino: susisiekimas puikus, todėl jo žemė verta nemažų pinigų. Kartkartėmis J.Voišnį aplanko nekilnojamojo turto agentai.

„Jie apsukrūs. Mano, kad apgaus seną žmogų. Už 7 arus yra pasiūlę vos 300 tūkst. litų. Dabartinėmis rinkos kainomis ši suma mažų mažiausiai juokinga“, – stebėjosi B.Voišnis. Tiesa, prieš trejus metus šeima sulaukė ir labai viliojamo pasiūlymo – 1,5 mln. litų už sklypą. Tačiau vėliau verslininkai persigalvojo.

„Mūsų sklypas statytojams yra per mažas, jiems naudingi tik dideli projektai. Sakė, kad mus prisimins, jei nuspręs šioje vietoje statyti biurus“, – tvirtino A.Dinikis.

Voišnių šeima tikino, kad mediniame name gyvens nors ir visą gyvenimą, tačiau už grašius jo neparduos.

Laukia triušių jauniklių

„Nebijok, tai ne agentai, o žurnalistai. Jie namo pirkti nesigviešia“, – sunerimusį vyrą Joną ėmė raminti Regina Petkevičienė. Neseniai viena Estijos statybų bendrovė už jų 10 arų sklypą M.Katkaus gatvėje Žirmūnuose siūlė 1,7 mln. litų. „Vyras nukirto, kad jis mirs šiame name ir niekur iš jo nesikels. Apie pinigus mes negalvojame“, – į išpurentą lysvę berdama ridikėlių sėklas kalbėjo 65 metų R.Petkevičienė.

„Čia mūsų kaimynai, bažnyčia, netoli miesto centras – kam kraustytis?“ – žmonai pritarė 73 metų J.Petkevičius.

Patikėjęs, kad „Vilniaus dienos“ žurnalistai namo parduoti neįkalbinės, jis atlyžo ir aprodė keturis bičių avilius. Pernai bitės prinešė net 7 kibirus liepų medaus.

„Ir mums, ir vaikams užteko, ir dar pardavėme“, – atviravo R.Petkevičienė. Kiaušinių Petkevičiams pirkti irgi nereikia – jie augina dvidešimt vištų. Tuoj jauniklių atsives triušiai. „Trąšų daržui pirkti nereikia – užtenka vištų ir triušių mėšlo“, – šypsojosi J.Petkevičius. Kultūros paveldui nepriklauso

Petkevičiai prie rajono svečių dėmesio įpratę. Praeivių nuostaba, blokinių daugiabučių pašonėje išvydus baltą medinuką su gėlynais, šiltnamiu ir aviliais, jų netrikdo. „Kokie jūs laimingi, kaip jums čia gera“, – kartais šūkteli žmonės. „Žinoma, kad mes laimingi. Atėjus pavasariui pensininkai iš aplinkinių namų išeina į lauką ir trina suoliukus, o mes savo darže krapštomės. Dienos lekia nepastebimai! Kanų pasodinome, turguje parduosime, prie pensijos prisidursime. Tuoj viskas sužydės, bus smagu“, – džiaugėsi R.Petkevičienė. Tualetą name Petkevičiai įsirengs šiemet. Plastikiniai langai jau sudėti, stogas perdažytas. Nuo 1960 m. medinuke gyvenanti šeima savo namų nepaliktų už jokius pinigus. „Kai numirsime, vaikai galės daryti ką nori. Aišku, kad kada nors čia iškils daugiabutis, bet kol kas ir toliau stebinsime žmones savo pasirinkimu“, – tikino R.Petkevičienė. Savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas irgi netiki Žirmūnų medinukų ilgaamžiškumu. Anot jo, nė vienas medinis Žirmūnų rajono namas nėra įtrauktas į miesto kultūros paveldo vertybių sąrašą, todėl verslininkai leidimus juos griauti gautų be didelio vargo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (3)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (3)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Statybos inspekcija: leidimas „Misionierių sodų“ plėtrai išduotas neteisėtai (15)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pranešė baigusi tyrimą ir nustačiusi,...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (10)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Partijų nuomojamas patalpas įtraukė į privatizuojamų objektų sąrašą (4)

Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė įtraukti itin pigiai politinių partijų nuomojamas...

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (13)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (30)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (47)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (106)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (516)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (12)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...