Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), vykdydama projektą „Būstas be mokesčių“ išaiškino šiauliečių šeimą, kuri iš nežinomo pajamų pasistatė neregistruotą namą. Mokesčių inspektoriams ėmus tirti, kaip išdygo namas, paaiškėjo, kad šiauliečiai panašių namų pastatė ir pardavė ne vieną.
© Shutterstock nuotr.

70-čiai gyventojų pradėti mokestiniai tyrimai

Vykdant projektą VMI, įvertinusi surinktą informaciją, identifikavo rizikingiausias statybų bendroves ir iš jų 33 atsirinko kontrolės veiksmams.

Analizuojant individualių namų statybos sektorių, mokestiniams tyrimams atsirinkti 170 gyventojų, nes jų panaudotos lėšos būstui įsigyti galimai neatitinka gaunamų pajamų, o pastatai neregistruoti Nekilnojamojo turto registre (NTR).

70-čiai atsirinktų gyventojų pradėti mokestiniai tyrimai, kurių metu aiškinamasi įsigyto turto pajamų šaltiniai. Šiuo metu 10 iš jų jau baigti ir dėl 5 atvejų kreiptasi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą dėl neteisėto praturtėjimo.

„Aiškinantis šešėlio mastus individualių gyvenamųjų namų statybų sektoriuje, galima išskirti tendenciją, kai būstus gyventojai įsigyja arba statosi iš lėšų, kurių jie neuždirbo. Kitaip sakant – šios lėšos yra neaiškios kilmės. Pasistatę „šešėlyje“ tokius namus gyventojai jų neregistruoja ir NTR“, - naujienų portalui Etaplius.lt aiškino VMI projekto „Būstas be mokesčių“ vadovė, VMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Vaimira Jakienė.

Namą pasistatė organizuodami talkas

Vienas tokių atvejų yra susijęs su Šiauliuose registruotų gyventojų šeima. Ji Kaune iš dovanotų lėšų statė namą ir nurodė tai dariusi „ūkio būdu“, t. y. kai namo savininkui statybose padeda tėvai, giminės ir artimieji organizuodami talkas.

Pasak V. Jakienės, VMI projekto metu pastebėjo tendenciją, kai „ūkio būdu“ vykdomos statybos tėra tik priedanga, nes tikrieji paslaugos teikėjai ir jų uždirbtos pajamos lieka šešėlyje. Namo savininkas nurodė, kad šio namo statybos jam kainavo nuo 130 tūkst. iki 160 tūkst. litų ir norėdamas tai pagrįsti pateikė medžiagų įsigijimo bei įrankių nuomos dokumentus, rodančius 150 tūkst. litų išlaidas.

Pagal eksperto – atestuotos įmonės, kuriai suteikta teisė atlikti statinio dalies projektavimo ir ekspertizės darbus statybos skaičiuojamosios kainos nustatymo, ekonominės bei sąnaudų kiekių žiniaraščių rengimo srityse – duomenis, tokio namo, statomo ūkio būdu, išlaidos galėjo siekti mažiausiai apie 270 tūkst. litų.

Statybos atskleidė daugiau faktų

Mokestinio tyrimo metu paaiškėjo, kad mokėtojai turėjo ir daugiau žemės sklypų, skirtų statyboms. Viešoje erdvėje jie skelbėsi, parduodą žemės sklypus su nebaigtos statybos namais. „Yra požymių, kad gyventojai, įformindami pirkimo – pardavimo sutartis, nuslėpė tikrąją žemės sklypų vertę ir gyvenamųjų namų statybos būklę bei galimai pirkimo-pardavimo sutartyse nurodė gerokai mažesnę vertę nei tikroji nekilnojamojo turto pardavimo kaina“, – Etaplius.lt pasakojo V. Jakienė.

Šios šeimos atžvilgiu pradėtas ir mokestinis patikrinimas. Įtariama, kad gyventojai ne tik iš nežinomų pajamų pasistatė neregistruotą namą, bet dar ir vykdė ekonominę veiklą, t. y. įsigytuose sklypuose statė namus, atskirais atvejais įregistruodavo nedidelio procento gyvenamųjų namų statybos baigtumą ir juos parduodavo. „Jie, neįregistravę prekybos nekilnojamuoju turtu individualios veiklos, savarankiškai vykdė nekilnojamojo turto pirkimo – pardavimo sandorius, dauguma atvejų deklaruodami tik sklypo pardavimo pajamas, o pajamų už parduotus nebaigtos statybos gyvenamuosius namus nedeklaravo ir nesumokėjo priklausančių mokesčių“, – teigė VMI Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja.

Gyventojų mokestinės prievolės bus apskaičiuotos remiantis nepriklausomais turto vertintojais, kurie nustatys tikrąją nekilnojamojo turto rinkos vertę bei patirtas išlaidas statant gyvenamuosius namus.

Medžioja prabangius būstus

Verta priminti, kad VMI vykdomu projektu „Būstas be mokesčių“ siekia nustatyti prabangius Nekilnojamojo turto registre neregistruotus gyvenamuosius namus, nebaigtos statybos ar savavališkai pasistatytus namus.

Jeigu anksčiau į mokesčių inspekcijos akiratį patekdavo tik tie būstai, kurie buvo registruoti NTR, tai įgyvendinant projektą „Būstas be mokesčių“ didžiausias dėmesys skiriamas neįregistruotam gyvenamosios paskirties nekilnojamajam turtui.

Atrinkęs NTR neįregistruotus ar nebaigtos statybos namus mokesčių administratorius vertina gyventojų pajamas, kurios buvo investuotos į būsto statybą, o taip pat statybos įmonių pajamų už parduotus butus apskaitymą bei apmokestinimą. Įgyvendinant projektą tikrinamos ir statybos bendrovės, ir gyventojai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prokurorai ėmėsi tirti, ar Lietuvos įmonės pažeidė ES Rusijai taikomas sankcijas (17)

Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kad Lietuvos įmonės galėjo pažeisti Europos Sąjungos...

Lietuvos paštas: sprendimo dėl centrinių paštų pardavimo nėra atnaujinta (12)

Valstybės valdomas Lietuvos paštas, savo tinklalapyje skelbiantis apie centrinio pašto pastatų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (152)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Skelbiamas S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rangovo konkursas (20)

Kauno savivaldybė ruošiasi S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos darbams: pradedama...

Būsto statyba Rusijoje šiemet sumenko dešimtadaliu (5)

Per septynis šių metų mėnesius Rusijoje pastatyta 33,4 mln. kvadratinių metrų naujo gyvenamojo...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (36)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (175)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1387)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (2)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...