Statybininkų darbo užmokestis, per pastaruosius kelerius metus išaugęs maždaug trigubai, nežada sustoti kilęs ir šiemet. Jų algos, nors prognozuojamas jau nebe toks spartus statybos rinkos augimas, pasak rinkos ekspertų, turėtų išaugti dar apie 15 procentų.
Statybininkas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tikra katastrofa laukia mažos ar vidutinės apimties statybos darbams aukštos kvalifikacijos statybininkus patentininkus samdančių fizinių asmenų – jau vidurvasaryje samdinio kaina gali šoktelėti iki 9500 litų ribos. Tokį augimą skatins ne tik infliacija, bet ir situacija darbo rinkoje – kvalifikuotų statybininkų trūkumas vis dar akivaizdus.

Jau samdo vokiečius

Metų pabaigoje „Hansabankas“ prognozavo, kad atlyginimai šiemet augs 20–22 procentais. Panašios nuomonės ir kiti finansų ekspertai. Visi jie sutinka, kad šis augimas kompensuos infliacijos poveikį gyventojams. Tačiau augs algos ne tik tiems, kuriems net sukaitus tenka vytis infliacijos tolyn genamą gyvenimo kokybę.

Statybininkų darbo užmokesčio augimas, palyginti su infliacija, primena kiškio ir vėžlio lenktynes. Metinė infliacija 2005 metais augo 3 procentais, 2006 metais – 4,5 procento, 2007 metais – 8,1 procento. Reali (ne statistinė) statybininkų alga atitinkamai – 30 procentų, 23 procentais ir 31 procentu.

Šios profesijos žmonių kaina rinkoje pernai svyravo nuo 4000 iki 8000 litų per mėnesį, tai lėmė kvalifikacija. Per valandą kvalifikuotas statybininkas Lietuvoje jau uždirba 10 eurų. Tai tik du kartus mažiau, nei „statistinis“ statybininkas gauna išsivysčiusiose ES šalyse.

Tačiau dėl lėtėjančio ekonomikos augimo daugelyje tų šalių konkurencija darbo rinkoje dabar tapo tokia didelė, kad darbo valandos realus uždarbio vidurkis nukrito ir jau tik keliais eurais lenkia lietuvių.

Dėl to darbo Baltijos šalių rinkose neatsisako jau ne tik moldavai, baltarusiai, kinai ar specialistai iš kitų artimesnių ar tolimesnių Rytų šalių, bet ir vakariečiai. Vienas Panevėžio verslininkas, plėtojantis statybos projektus Latvijos sostinėje, prajuko paklaustas, ar nesusidūrė su darbo jėgos stygiumi kaimyninėje šalyje.

„Pas mane jau antri metai dirba statybininkai iš Vokietijos. Darbo dienos kaina ta pati kaip ir samdant tėvynainį ar latvių statybininką, – „Verslo vartams“ sakė Rimantas. – Be to, jie nebėga pas konkurentus dėl kelių eurų ir yra pavyzdingi darbuotojai.“

Metų alga – šimtas tūkstančių

„Jei būtų mažinamas kvalifikuotų statybininkų darbo užmokestis, kiltų tikra katastrofa – jie kaipmat išsibėgiotų – kas į juodąją rinką, o kas – į Vakarus, – įsitikinęs Lietuvos statybininkų asociacijos(LSA) prezidentas Adakras Šeštakauskas. – Ypač, kai jų paklausa vis dar 15 procentų viršija pasiūlą.“

Dėl didėjančios infliacijos statybininkų darbo užmokestis augs ir šiemet, nors ne taip sparčiai, kaip per pastaruosius trejus metus.

„Manau, darbo užmokestis išaugs dar apie 15 procentų. Tiek pat savo įkainius pakels ir patentininkai, – sakė „Verslo vartų“ pašnekovas. – Būtent jų atlyginimai ir yra didžiausi. Bendrovėse dirbantys statybininkai uždirba vidutiniškai 2500 litų, kvalifikuoti specialistai – iki 4000 litų, o dirbantieji pagal verslo liudijimus – iki 8 tūkstančių litų. Geriausiųjų iš geriausių algos skaičiuojamos jau ir penkiaženkliais skaičiais.“

Vidutinė aukštos kvalifikacijos patentininko metų alga jau yra didesnė nei 100 tūkstančių litų. Tiek neuždirba nei ministrai, nei Seimo narai, nei teisėjai. Seimo narys gauna puspenkto tūkstančio litų, ministras – penkis tūkstančius, premjeras – šešis tūkstančius litų.

„Į biudžetą jie sumoka tik kelis tūkstančius litų mokesčių. Dėl to Lietuvoje jau kuriasi ištisos statybininkų patentininkų brigados. Kai kuriose jų yra net iki 60 žmonių, – pasakojo A.Šeštakauskas. – Europos Sąjungos statybos pramonės asociacija patentininkus iš dalies jau priskiria prie juodosios rinkos ir ketina griežčiau kontroliuoti jų veiklą, taikyti griežtesnius reikalavimus.“

LSA prezidentas neslepia esąs vienas iš tų, kuriems ypač nepatinka, kad patentu dangstosi ne nedideles paslaugas siūlantys žmonės, o tikrų tikriausias šešėlinis verslas.

Šantažuoja darbdavius

Vis dėlto teiginys, kad statybininkų algos kyla dėl statybų bumo ir milžiniškos specialistų paklausos, nepaaiškina, kodėl statybininkai brangsta taip sparčiai. Darbo rinkos specialistai sutaria, kad statybininkus „ministrais“ pavertė darbdaviai. Vaikydamiesi greito pelno jie nesibodėjo vilioti statybininkus net tiesiai iš konkurentų statybos aikštelių.

Panevėžyje yra buvę atvejų, kai statybininkai per dieną pakeitė tris darbdavius. Susitarti su patentininkais darosi sunku, nes jie savo įkainius be sąžinės graužaties kelia kas mėnesį.

„Derybose dažnai tenka justi net grasinimų. Suprask, jeigu nesutiksi su statybininkų sąlygomis, tai jie net įpusėję darbus gali viską mesti ir lėkti pas kitą darbdavį“, – „Verslo vartams“ teigė vienbučių gyvenamųjų namų statybomis besiverčiantis panevėžietis.

Vienas pagal verslo liudijimą dirbantis apdailininkas prisipažino, kad būna, kai jis uždirba net 1000 litų per dieną.

Statybos nestos

Lietuvos statybininkų asociacija skelbia, kad pernai (dar neoficialiais skaičiavimais) buvo atlikta 10 milijardų litų vertės statybos darbų. 2006 metais – 7,5 milijardo litų.

„Planuojame, kad šiemet statybų sektorius augs mažiausiai 10 procentų. Tiesa, ir pernai prognozavome tokį augimą, tačiau realiai jis buvo du su puse karto didesnis“, – sakė LSA vykdomasis direktorius Vaidotas Šarka.

Juridinių asmenų registras skelbia, kad šių metų pradžioje statybų sektoriuje veikė 4516 bendrovių, jose dirbo 104000 darbuotojų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Misionierių vienuolynas taps viešbučiu (3)

Viešpaties Dangun Žengimo (Misionierių) bažnyčia taps koncertų ir konferencijų centru, o...

Apribota būsto pardavimo lengvata jau rodo nagus (8)

Apkarpius būsto pardavimo pajamų lengvatą,vis daugiau gyventojų priversti mokėti po šio sandorio...

Parduodama V. Kudirkos klėtelė (11)

Rašytojo, valstybės himno autoriaus Vinco Kudirkos tėvo Motiejaus prieš pusantro šimto metų...

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (6)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (5)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Top naujienos

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (130)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (2)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (124)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Lietuvių profesionalai užsienyje: norime ir galime prisidėti prie Lietuvos klestėjimo (5)

Po pasaulį išsibarsčiusiems lietuviams Lietuva jau seniai ne tik vasaros atostogų ar Kalėdinių...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (267)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

Gyvai / Priešpaskutinis rinktinės testas: Lietuva – Islandija tiesioginė vaizdo transliacija (104)

Lietuvos krepšinio rinktinės pasirengimas Europos krepšinio čempionatui artėja prie pabaigos....

50-metį švenčiantis A. Mamontovas: turiu prastą skonį drabužiams, todėl visada atrodau jaunai pasveikino ir D. Grybauskaitė (23)

Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną Andrius Mamontovas švenčia 50-metį. Jubiliejaus proga...

Vargu ar atspėsite, kiek juodųjų skylių yra mūsų galaktikoje (13)

Skaičiuodami pagal tai, kiek žvaigždžių yra mūsų galaktikoje, ir kurios žvaigždės virsta...

Jemene gyvybes šienauja ne tik pilietinis karas, bet ir sunkiai valdoma cholera (4)

Nors jau seniai atrasti būdai, kaip užkirsti kelią choleros infekcijai, Jemene ji plinta, nes tam...

Kuriose viešosiose ligoninėse gali kilti kainos (23)

Netrukus prasidėsianti Seimo plenarinių posėdžių rudens sesija gali atnešti naujovių viešose...