Panevėžio mieste prie kelio į Upytę esančios „Ąžuolo“, „Klevo“ ir „Šermuto“ sodų bendrijos vis sparčiau tampa privačių gyvenamųjų namų kvartalais. Nors ten nėra reikiamos galios elektros įvadų, vandentiekio ir nuotekų tinklų, siaurose gatvelėse ar net keliukuose neįmanoma prasilenkti, gyvenamieji namai dygsta kaip grybai po lietaus.
A.Švelnos nuotr.
Kai kuriuos „Ąžuolo“ sodų bendrijos narius papiktino bendrijos pirmininko Jono Kavaliausko ketinimas statyti galingą modulinę transformatorinę. Oponentų teigimu, sodai turi likti sodais, o ten daug elektros nereikia.

Nepasitenkinimo priežastis paprasta – visiems sodo bendrijos nariams, o jų yra apie 1200, mokesčiai padidės dvigubai. Tikrieji sodininkai tikina, kad jie galintys visiškai apsieiti be elektros, kitus visiškai tenkina esama situacija, tačiau jų nuomonės niekas nepaiso. Pasak sodininkų, turtingieji pasistatė namus ir kartu su bendrijos pirmininku J. Kavaliausku pradėjo diktuoti sąlygas.

Nuskriaustųjų bus daugiau

Miesto ribose esančių sodų bendrijų nariai ne kartą kėlė Savivaldybėje problemas dėl elektros tinklų, gatvių, vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros bei įrengimo.

Soduose daugėjant gyvenamųjų namų, minėtos problemos tampa dar aštresnės. Anksčiau sodininkui užtekdavo elektrinės plytelės maistui pasišildyti, uogienei ar mišrainei išvirti, o šiuolaikiniuose namuose esant visiems buitiniams prietaisams trūksta elektros galios.

Nors žmonės patys pasistatė namus ir pasirinko gyvenimą sode, dabar vis aktualiau keliamas klausimas dėl gatvių (keliukų) platinimo, jų apšvietimo, vandentiekio ir kanalizacijos tinklų įrengimo, kitų mieste esančių patogumų įrengimo.

Jei gatvės būtų praplėstos, kad jose galėtų prasilenkti transporto priemonės, prie gatvelių esančių sklypų savininkų valdos metru ar dviem susiaurėtų. Dauguma sodininkų sako savo sklypelius nusipirkę ir dėl bendros gerovės rėželių neketina atsisakyti.

Soduose – lygybės principas

Dabar miesto teritorijoje esančiuose soduose vyrauja labai ryškus kontrastas. Daug kur tarp mažų nameliukų, vasarnamių, bitininkų namelių ar net budyčių su šiltnamiais yra įsiterpusių gana didelių ir net prašmatnių gyvenamųjų namų. Ši tendencija, kai sodai tampa vis didėjančiu privačių namų kvartalu, auga, vis paklausesnė tampa sodų žemė.

Už 6 arų sklypą be jokio namelio jau dabar „Ąžuolo“, „Klevo“, „Šermuto“ sodų bendrijose prašoma iki 30 tūkstančių litų, o jei yra kokia nors pašiūrė – dar daugiau.

Gyvenimas diktuoja savo sąlygas, tačiau vyresni ir butus mieste turintys sodininkai neketina keltis gyventi į sodus. Jiems užtenka, kad gali nuvažiuoti į sodą, pabūti gamtoje, užsiauginti daržovių, vieną kitą naktį pernakvoti mažame namelyje. Nusprendusieji apsigyventi soduose nuolat diktuoja savo sąlygas ir priverčia jų laikytis tikruosius ilgamečius sodininkus.

Redakciją pasiekė „Ąžuolo“ sodų bendrijos narių skundai, kad bendrijos pirmininkas J. Kavaliauskas nusprendė statyti naują transformatorinę, todėl gerokai didės mokesčiai. Žmones stebino, kad, nepaisant nieko, keičiamas sodų statusas, o elektros visai ar ją minimaliai naudojantys sodininkai mokės tiek pat, kiek rūmus pasistačiusieji „naujieji sodininkai“.

Išskirtinių nebus

„Ąžuolo“ sodų bendrijos pirmininkas J. Kavaliauskas patvirtino, kad įgyvendinamas projektas ir vietoj dabar esančios 80 kilovatų galios bus sumontuota 250 galios transformatorinė. Anot jo, iš pradžių naują transformatorinę ketinta statyti teritorijos viduryje, tačiau šis sprendimas būtų buvęs brangesnis.

irmininko teigimu, 60 procentų išlaidų mokės Rytų skirstomieji tinklai, o likusią dalį teks sumokėti bendrijos nariams. J. Kavaliauskas neslėpė, kad už investiciją privalės mokėti visi sodininkai, nepaisant to, kiek jie elektros sunaudoja.

„Įsivaizduokite renovuojamą namą: jei viena ar dvi bobutės nesutinka, mokesčiai skaičiuojami visiems proporcingai. Padidinus elektros galią parduodant sklypą, kuris taps komerciniu, jis bus gerokai vertingesnis. Jau priimtas sprendimas, kad sodai taptų gyvenamųjų namų kvartalu, nes įstatymai nedraudžia nusipirkti sklypo ir statytis namą.

Trys sodų bendrijos užima 350 hektarų ekologiškos miesto dalies ir ilgainiui gali tapti viena iš patraukliausių gyvenamųjų vietų. Juk ir mieste yra keletas lūšnelių, kur žmonės turi daržus ir jų nieku gyvu neatsisako. Panašiai gali būti ir su miesto teritorijoje esančiais sodais: vieni gyvens, kiti kaip ir anksčiau augins daržoves arba savo sklypus parduos“, – sakė jis.

Dabar kiekvienas bendrijos narys per metus moka 70 litų mokestį. Padidinus esamos transformatorinės galingumą daugiau kaip tris kartus bei atsižvelgiant į kitas reikmes, mokestis didės iki 140 litų. Bendrijos pirmininkas neslėpė, kad reikia investicijų keliams tvarkyti, tačiau akcentavo, kad ir Panevėžio miegamuosiuose rajonuose yra gatvelių ir įvažų, kurių plotis 2,5-3 metrai.

Nieko neduoda, tik atima

„Panevėžio balso“ kalbinti sodininkai nebuvo tokie optimistiški. Apie rekonstruojamą transformatorinę ir didėjančius mokesčius išgirdęs pagyvenęs sodininkas nusispjovė. Anot jo, sodo valdžia yra kaip mafija: eiliniams sodininkams nieko neduoda, o stengiasi atimti vis daugiau.

Vyriškis buvo įsitikinęs, kad mokėti turi tik tie, kam tos elektros reikia, antraip teks sodą parduoti.

Sodo pakraštyje dirbusi pora sakė, kad niekas jų nieko neklausė. Anot jų, tiek, kiek elektros yra, tiek ir užtenka, o didesnė galia reikalinga besistatantiems gyvenamuosius namus.

Sodo savininkas ponas Lionginas sakė, kad su žmona esantys nebe to amžiaus, kad pradėtų naujas statybas. Anot jo, statytis neketina ir vaikai, o sodas bus reikalingas nebent anūkams. Net vardo nenorėjusi pasisakyti pono Liongino žmona išdrožė: kaip pirmininkas J. Kavaliauskas nusprendė, taip ir bus, o kitų nuomonė – nesvarbi. Moteris patvirtino, kad mažai apie permainas žinančių sodininkų yra nepatenkinti, tačiau dauguma apie priimtus sprendimus nieko nežino.

Sodininkų nebeliks

Sode prie nuosavo namo besidarbavusi ponia Aldona kategoriškai pareiškė, kad būtina padidinti elektros galią, nes sode gyvena nemažai žmonių.

„Nežinau kaip kitiems, bet mums daugiau galios reikia, - teigė moteris. - Įjungi televizorių, kompiuterį, ir elektra dingsta. Manyčiau, kad sprendimas, jog visiems sodininkams mokesčiai didėtų vienodai, yra teisingas, nes tai yra investicija į sklypą. Parduodantieji žemę už ją gaus gerokai daugiau. Štai kaimynystėje sklypo neketina parduoti, nes grįžę iš užsienio vaikai statysis“.

Moteris pritarė bendrijos pirmininko nuostatai, kad kaip ir atliekant daugiabučio renovavimą, investicijos tenka visiems sklypams.

Dar kelios savo sklypeliuose besidarbavusios moterys atsisakė prisistatyti. Jos teigė, kad sodas yra iš seno išlikęs pomėgis, tačiau jei mokesčiai didės, jo teks atsisakyti. Senyvų moterų aritmetika paprasta: jei mokesčiai pasieks 140 litų, pridėjus kelionės išlaidas, nebeapsimokės nieko auginti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (2)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (3)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Statybos inspekcija: leidimas „Misionierių sodų“ plėtrai išduotas neteisėtai (15)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pranešė baigusi tyrimą ir nustačiusi,...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (10)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Partijų nuomojamas patalpas įtraukė į privatizuojamų objektų sąrašą (4)

Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė įtraukti itin pigiai politinių partijų nuomojamas...

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (1)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (21)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (36)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (1)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (10)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (86)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (476)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (17)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (2)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...