Penkerius metus nesėkmingai sprendžiamas Panevėžio aeroklubo iškeldinimo klausimas vėl juda iš mirties taško. Ministro Andriaus Kubiliaus pavedimu sudaryta darbo grupė iki gegužės 1 dienos turės parengti siūlymus Vyriausybei dėl aeroklubo perkėlimo į kitą vietą galimybių. Tokios naujienos menkai džiugina penkerius metus raštus valdininkams rašantį ir valdiškus slenksčius minantį Panevėžio aeroklubo viršininką Bronį Zaronskį.
© Corbis
Jis abejoja, kad šio klausimo neišsprendusi esant normalioms ekonominėms sąlygoms, valdžia sugebės rasti išeitį užklupus sunkmečiui.

B.Zaronskis sako, kad darbo grupės Panevėžio aeroklubo iškeldinimui spręsti sudarymas nėra jokia naujiena. Tokia grupė buvo ir pernai, buvo numatyti ir terminai, tačiau Panevėžio aeroklubas tebegyvena nežinioje.

Naudos iš ankstesnės darbo grupės buvo tik tiek, kad aeroklubas sulaukė kelių tikrintojų, kurie konstatavo, kad klubas gali vykdyti veiklą. Jau penkerius metus aeroklubo viršininkas rašo raštus valdžios institucijoms, gauna atsakymus, tačiau realios naudos iš tokio bendravimo nėra.

B.Zaronskis stebisi, kad į šių metų vasario 26 dieną sudarytą naująją darbo grupę nebuvo įtraukti Panevėžio aeroklubo atstovai. Maža to, apie jos sudarymą aeroklubo viršininkui niekas nepranešė, šią informaciją jis pats rado internete.

„Keista, kad kažkas geriau už mus gali žinoti mūsų problemas, – stebėjosi B.Zaronskis – Lieka tikėtis, kad ir mūsų nuomonės pasiklaus.“ Naujoji darbo grupė, pasak aeroklubo viršininko, išties yra tos pačios sudėties, kaip ir ankstesnioji, kitas tik jos vadovas, o veikla reglamentuota kito ministro pirmininko parašu.

Darbo grupei dėl Panevėžio aeroklubo veiklos ir jo perkėlimo į kitą vietą galimybių pasiūlymams parengti vadovauja Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR Vyriausybės generalinio direktoriaus pavaduotojas Ritas Vaiginas. Darbo grupėje yra Valstybinio aplinkos sveikatos centro, Panevėžio miesto savivaldybės, Panevėžio apskrities viršininko administracijos, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos, Civilinės aviacijos administracijos atstovai.

Bruzda ir žemės savininkai

Nežinioje iki šiol gyvena ir aplink aeroklubą namus pasistatę žmonės, ir žemės savininkai, einantys kryžiaus kelius ir niekaip negalintys atsiimti į aeroklubo apsauginę zoną patenkančios žemės. B.Zaronskis sako, kad valdžia ir sukrunta tada, kai pradeda bruzdėti žemės savininkai.

Pernai vasarą darbo grupė aeroklubo iškeldinimo klausimams spręsti ir buvo sudaryta po žemės savininkų piketo prie Vyriausybės.

„Jei mūsų miesto valdžia nebūtų priėmusi neteisingų sprendimų ir nebūtų leidusi statyti namų aeroklubo apsauginėje zonoje, dabar situacija nebūtų tokia aštri, – apie problemų ištakas pasakoja Panevėžio aeroklubo viršininkas. – Tačiau tuomet, kai buvo duodami leidimai statyti, niekas nederino nei su mumis, nei su Civilinės aviacijos administracija. O dabar išties nebesaugu.“

Grąžintinos žemės aeroklubas užėmęs apie 13 hektarų. Kita žemės dalis valstybinė, ją būtų galima parduoti, o pinigus panaudoti aeroklubui perkelti.

B.Zaronskis žino, kad ne visi Stetiškių žmonės patenkinti klubo kaimynyste, tačiau esą yra ir tokių, kuriems sklandytuvų skraidymas triukšmą kelia, nors juose net variklio nėra. „Ne vienas šalia gyvenantis man yra sakęs, kad visai nelaukia mūsų iškeldinimo, nes jaučiasi nuo vagių apsaugoti, mes savo pastatus visą parą saugome“, – pažymėjo B.Zaronskis.

Svarsto kelis variantus

Panevėžio aeroklubo viršininkas sako matantis kelis galimus iškeldinimo variantus. „Mums tinkamiausias būtų variantas, leidžiantis aerodromą statyti visiškai naujoje vietoje, tačiau to vargu ar galime tikėtis, – teigia B.Zaronskis. – Greičiausiai ir vėl išgirsime, kad tiek laisvos valstybinės žemės nėra, o jai pirkti neturima pinigų.“

Naujam aerodromui statyti reikia mažiausiai 42–45 hektarų žemės. Dabar Panevėžio aeroklubas užima beveik 52 hektarus. Reikalavimai aerodromui statyti specifiniai, sklypą suformuoti nelengva, nes būtinas kilometro ilgio lėktuvų pakilimo takas.

Kitas variantas – keltis į Pajuostyje esantį karinių oro pajėgų aerodromą. Panevėžio aeroklubo vadovas ne vieną kartą girdėjo, kad civilinio aerodromo kaimynystės kariškiai nepageidauja.

„Dabar Pajuosčio aerodromas nenaudojamas, o šalia įsikūrusio „Geležinio vilko“ bataliono vadas neprieštarauja, kad mes įsikeltume, – kalbėjo B.Zaronskis. – Reikėtų tik išspręsti įėjimo į teritoriją problemą. Apsaugos postą perkėlus toliau, pas mus galėtų patekti civiliai žmonės.“

Kitas ne iki galo įrengtas įvažiavimas yra nuo Venslaviškio pusės, tačiau juo naudotis lankytojams būtų labai nepatogu. Šis variantas Panevėžio aeroklubo kolektyvui gana priimtinas.

„Mums reikia tik dalies aerodromo. Reikėtų tvarkyti pakilimo taką, statyti angarus. Labai kukliai tvarkantis šiam persikėlimui prireiktų mažiausiai 20 milijonų litų, – sakė B.Zaronskis. – Be to, Pajuosčio aerodromas yra statytas Smetonos laikais, tad jį norisi saugoti ir kaip kultūrinį paveldą.“

Panevėžio aeroklubo kolektyvas laukia į Pajuostį atvykstančios krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės.

„Gal pavyks sutarti, kad Pajuosčio aerodromas liktų karinių oro pajėgų priklausomybė – kaip rezervinis, mes jį prižiūrėtume, o naudotis galėtume ir mes, ir karinės pajėgos“, – tikisi B.Zaronskis.

Svarstymus įsikurti šalia Paįstrio esančiame Įstros aerodrome tikriausiai teks atmesti dėl kelių priežasčių. Aerodromas labai mažas, be to, nežinia, ar pavyktų jį nupirkti iš savininkų. Reikėtų pirkti ir aplink esančios žemės, ji priklauso ne vienam žmogui, todėl pirkimo galimybės miglotos. „Žinau, ir paįstriečiai nenori, kad virš gyvenvietės skraidytų lėktuvai, – neslėpė B.Zaronskis. – Jie jau rašo raštus savivaldybėms.“

Laukia išvadų

Panevėžio apskrities viršininkas Viktoras Trofimovas linkęs apie Panevėžio aeroklubo ateitį kalbėti tada, kai bus pateiktos darbo grupės išvados.

„Manau, kol valstybė dar turi rezervų, pirkti privataus turto nereikėtų, – apie galimybes aeroklubui kurtis Įstros aerodrome kalbėjo V.Trofimovas. – Galbūt realiausia būtų perkelti aeroklubą į Pajuostį. Bet apie tai, kaip ir apie galimybę statyti aerodromą naujoje vietoje, iki gegužės 1-osios atsakys darbo grupė.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prokurorai ėmėsi tirti, ar Lietuvos įmonės pažeidė ES Rusijai taikomas sankcijas (15)

Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kad Lietuvos įmonės galėjo pažeisti Europos Sąjungos...

Lietuvos paštas: sprendimo dėl centrinių paštų pardavimo nėra atnaujinta (9)

Valstybės valdomas Lietuvos paštas, savo tinklalapyje skelbiantis apie centrinio pašto pastatų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Skelbiamas S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rangovo konkursas (19)

Kauno savivaldybė ruošiasi S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos darbams: pradedama...

Būsto statyba Rusijoje šiemet sumenko dešimtadaliu (5)

Per septynis šių metų mėnesius Rusijoje pastatyta 33,4 mln. kvadratinių metrų naujo gyvenamojo...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (33)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (19)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (85)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1120)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (52)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (64)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...