Prabangius, šiuolaikinių sistemų „prifarširuotus“ butus pasirinkę vartotojai neretai nustemba, gavę pirmąją sąskaitą už komunalinius mokesčius. Mat kaina už prabangą pranoksta visus jų lūkesčius. Užtarimo jie ieško įvairiose vartotojų gynimo institucijose, tačiau šios padėti jau nebegali.
Zita Čeponytė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Gyventojai nežino, kas jiems gresia

Vartotojus ginančios institucijos kasmet sulaukia vis daugiau skundų, susijusių su gyvenamųjų namų kokybe. Daugumos šių skundų turinys nesikeičia jau daugybę metų – triukšmas, skylančios sienos, nekokybiškai įstatyti langai ar durys, nepakankama šiluma šaltuoju metų sezonu senos statybos namuose ir į kaulus besismelkianti drėgmė.

Tačiau spartėjantis gyvenimo tempas pasiūlo ir visiškai naujų bei netikėtų situacijų. Pavyzdžiui, jau nieko nebestebina pirmame gyvenamojo namo aukšte įrengta kirpykla, stomatologijos kabinetas, parduotuvė ar kavinė. Nors tokie ūkio subjektai čia gali atsirasti tik su gyventojų sutikimu, dėdami savo parašą jie dažnai nė neįsivaizduoja, kuo tai gali grėsti.

„Turėjome skundą, kai name buvo įsikūrusi mėsos parduotuvė ir žmones žadindavo ne žadintuvai, o nuo ankstaus ryto kapojamos mėsos garsas. Tai buvo pakankamai ilgai trunkantis ginčas, kadangi gyventojai patys kažkada sutiko, kad ši parduotuvė būtų“, - pasakojo Vartotojų teisių instituto prezidentė Zita Čeponytė. Mat nors pagal įstatymus gyventojai savo sutikimą gali atšaukti, tačiau realiai tai padaryti sudėtinga.

Jei name bus kuriama kavinė, žmonės turėtų žinoti, kad gali būti problemų ne tik dėl jos klientų ar kondicionavimo-vėdinimo sistemų keliamo triukšmo, anksti ryte atvykstančio krovininio transporto, bet ir dėl kvapų, kurie aukščiau įsikūrusius butus pasiekia per ventiliacijos sistemas.

Kiek kainuoja šiuolaikiniai patogumai?

Zita Čeponytė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Dar viena grupė skundų – kai butas suprojektuotas taip moderniai, kad gyventi jame labai brangu. „Tokiuose butuose gyventojams tenka mokėti didelius mokesčius už elektrą ir šildymą. Pavyzdžiui, turime skundą, kai vien bendrų patalpų apšvietimas vienam butui kas mėnesį kainuoja apie 300 litų. Ir jau sunku šiuo atveju kažką pakeisti“, - apgailestavo Z. Čeponytė.

Pasak pašnekovės, tokie nesusipratimai įvyksta todėl, kad butus parduodančių firmų atstovai vartotojams dorai nepaaiškina, kiek kainuos tokio buto išlaikymas. „Paprastai tik sakoma, kad name, pavyzdžiui, bus įrengta labai moderni ir šiuolaikiška vėdinimo sistema. Tačiau kiek už ją teks mokėti, neretai nežino nė patys siūlytojai. Juk namas dažnai perkamas dar brėžiniuose. Todėl tik vėliau paaiškėja, kad ši vėdinimo sistema kas mėnesį piniginę paplonins net keliais šimtais litų“, - svarstė vartotojų gynėja.

Dar viena nauja problema, kad žmonės vis dažniau viliojami ekologiškomis statybinėmis medžiagomis, nors iš tiesų jos tokios nėra. „Štai dažnai sakoma, kad langai be švino yra ekologiški. Vartotojams kyla natūralus klausimas – ar langai, kuriuos naudojome iki šiol, yra kenksmingi? Tačiau medžiagų ekologiškumas patvirtinamas tam tikrais dokumentais. Langai be švino galbūt palankesni aplinkai ir žmogaus sveikatai, tačiau kad jie yra ekologiški, teigti negalima. Lygiai tas pats tinka „ekologiškiems“ silikatiniams blokeliams, kurių apie 90 proc. sudaro smėlis. Bet juk smėlis taip pat gali būti užterštas“, - įsitikinusi Z. Čeponytė.

Skundai dėl triukšmo

Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria naujakuriai paprastai atsiranda per kelis pirmuosius metus pradėjus gyventi naujame būste. Kaip pastebi Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus specialistė Enrika Saplytė, pradeda skilinėti ar drėkti sienos, paaiškėja, kad bloga vidaus atitvarų garso izoliacija. Gyventojai skundžiasi, kad girdi viską, ką daro kaimynas: kaip jis vaikšto, kalba, nuleidžia vandenį tualete.

Teko girdėti istoriją, kai žmones vargino pernelyg garsiai besimylinti pora. Kaimynai gan ilgai įtarinėjo vieni kitus, kol išsiaiškino tikruosius kaltininkus, verčiančius žmones jaustis nepatogiai. Tiesa, jie niekur nesiskundė, bet suko galvą, kaip subtiliai pranešti, kad aplinkiniai apie porą žino daugiau negu ši norėtų.

„Senos statybos namuose dažni atvejai, kada skundžiamasi nemaloniais kvapais bute, sklindančiais iš kaimyninių butų, kuriuose gyvena asocialūs asmenys, kaupiantys bute šiukšles ar laikantys neprižiūrimus gyvūnus. Tačiau šiuo atveju mažai ką galime padaryti – įstatymai neleidžia tvarkyti žmogaus buto be jo sutikimo“, - teigė pašnekovė.

Ką gi, naujos statybos namuose nėra bent jau šios problemos. Tačiau prabanga taip pat turi savo trūkumų. Gan nauja skundų rūšis – triukšmingai atsidarantys kaimynų garažų vartai.

„Esame atlikę matavimus ir nustatėme, kad jie iš tiesų viršija leistiną garso normą. Nors išorinių ir vidinių pertvarų garso izoliaciją reglamentuoja statybų dokumentai, priduodant namą patikrinamas juk ne kiekvienas butas. Natūralu, kad problemas žmonės dažnai pastebi tik įsikėlę“, - teigė E. Saplytė.

Nors buvo kilusios diskusijos, sutrumpinti statybų garantinį terminą, šiuo metu pagal teisės aktus jis yra ne trumpesnis kaip penkeri metai. Tiesa, prieš tai teks gerokai paplušėti įrodinėjant statybininkams, kad tai jų brokas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apribota būsto pardavimo lengvata jau rodo nagus (6)

Apkarpius būsto pardavimo pajamų lengvatą,vis daugiau gyventojų priversti mokėti po šio sandorio...

Parduodama V. Kudirkos klėtelė (11)

Rašytojo, valstybės himno autoriaus Vinco Kudirkos tėvo Motiejaus prieš pusantro šimto metų...

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (6)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (5)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Statybos inspekcija: leidimas „Misionierių sodų“ plėtrai išduotas neteisėtai (20)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pranešė baigusi tyrimą ir nustačiusi,...

Top naujienos

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (163)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (35)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (514)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (20)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (69)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Apmaudi klaida: įvaikinto, o vėliau biologiniam tėvui grąžinto kūdikio gyvenimas baigėsi tragiškai (2)

Vienai porai buvo priteista 3,25 mln. dolerių kompensacija, kai jų įvaikintą kūdikį nužudė...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ namuose atliko kratą, pareikšti įtarimai (141)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Didi diena: atidengtas paminklas A. Komskio nušautam pareigūnui Ramziui (74)

Trečiadienį Vilniaus rajone, Mickūnuose, atidengta skulptūra, skirta tarnybos metu žuvusiems...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (10)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Ar naršyti internete darbo metu – nusikaltimas? (23)

Kas naujo internetinėse parduotuvėse? Kas rašoma „Facebook`e“? Gal atsirado naujų pasiūlymų...