Norint pasistatyti namą nebūtina iškart pasirūpinti statybos leidimą. Jį galima gauti ir tuomet, kai statinys jau stovi, nors šalies įstatymuose numatyta kitokia tvarka. Tačiau šia privilegija naudojasi tik visuomenėje gerbiami, svarbių pažinčių ir užtarėjų valdžios sluoksniuose turintys turtuoliai.
Nelegalios statybos, karikatūra
© DELFI (R.Daukanto pieš.)
Statybos inspektorių pastangos priversti pažeidėjus nugriauti nelegaliai pastatytus statinius – bergždžios. Net prieš dvejus metus įsigaliojusios Statybų įstatymo pataisos, numatančios, kad neteisėtai iškilęs namas turi būti sulygintas su žeme, o teritorija sutvarkyta, yra neveiksmingos.

Apskundė inspektorių sprendimą

Kaip nelegalios statybos pavyzdį inspektoriai pateikia verslininko Kęstučio Verslovo istoriją.

Prekybos namų „Transis“ vadovas, neturėdamas Vilniaus miesto savivaldybės leidimo, dar 1995 m. vietoj nebaigto rekonstruoti gyvenamojo namo pasistatė ištaigingą būstą Vilniaus Valakampių rajone. O statybos leidimą išsirūpino tik praėjusių metų birželį.

Beje, pastatas pastatytas pagal architekto Sauliaus Slavinsko projektą, kuris buvo pripažintas favoritu viename architektūros projektų konkurse.

Sutvarkęs vieną formalumą, verslininkas užkliuvo ties kitu – prabangaus kelių aukštų namo nepavyksta priduoti valstybinei komisijai, kuri turėtų patvirtinti, kad statiniai tinkami eksploatuoti. Todėl K.Verslovas kol kas negali mėgautis išsvajota ramybe, nes dėl prašmatnaus statinio įsipainiojo į antrus metus trunkančius teisminius ginčus. Ir jų – ne vienas.

Pirmiausia verslininkas teisme užginčijo Vilniaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento surašytus aktus dėl savavališkai pastatytos aklinos betoninės tvoros, namo ir garažo.

K.Verslovas iki šiol nesutinka, kad namas iškilo nelegaliai. Advokatas Gintaras Balčiūnas pasakojo, kad jo klientas, įsigijęs nebaigtą rekonstruoti namą, padidino esamą plotą, pristatė priestatus, turėdamas statybos leidimą, kurį buvo išsirūpinusi ankstesnė pastato savininkė. Namo priestatus suprojektavo ir techninį projektą parengė architektas S.Slavinskas. Todėl surašytas savavališkos statybos aktas yra nepagrįstas, neteisėtas ir turi būti panaikintas.

Bylinėsis su kaimynais

Artimiausiu metu K.Verslovas teismo salėje turėtų susitikti ir su gretimo sklypo savininkais. „Vilniaus dienos“ žiniomis, gyvenamųjų namų kompleksą greta statantys verslininkai kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydami panaikinti miesto savivaldybės administracijos K.Verslovui išduotą statybos leidimą.

Gretimame sklype šeimininkaujanti bendrovė „Archidis“ įsitikinusi: ignoruodamas teritorijų planavimo teisės aktus ir neturėdamas leidimo K.Verslovas ne tik pasistatė namą ir garažą, bet ir teritoriją savavališkai apjuosė aklina betonine tvora.

„Manau, kad įstatymai turi galioti visiems be išimties. Tikiuosi, pavyks rasti teisybę“, – tvirtino „Archidis“ direktoriaus pavaduotoja Jolita Sarpaliūtė. O advokatas G.Balčiūnas aiškino, jog verslininkai patys pažeidė visiems galiojančius reikalavimus: 2,5 m per arti K.Verslovo namo pastatė daugiabučius, kurie yra 1,25 m aukštesni, nei leistina.

Esą todėl buvo taikytos laikinosios priemonės, kuriomis bendrovei „Archidis“ uždrausta statyti, patekti į statybvietę, sustabdytas statybos leidimo galiojimas, taip pat uždrausta pastatus skaidyti į atskirus objektus, juos parduoti.

Be to, verslininko advokatas pabrėžė, kad gretimų sklypų gyventojai skundžiasi dėl šios bendrovės vykdomų statybos darbų. Jie buvo surašę ir skundą.

Pilis Lazdynuose kerpėja

Labiau nei K.Verslovui širdį skauda kitam verslininkui – Vyteniui Urbai. Miškelyje šalia „Litexpo“ parodų rūmų iš raudonų plytų nulipdytos tvirtovės statybos įstrigo daugiau kaip prieš metus.

Žinomas renginių organizatorius vietoj kadaise stovėjusio viešojo tualeto sumanė pastatyti viduramžių pilį. Joje dar 2005 m. duris turėjo atverti lietuvių patiekalų restoranas, čia norėta puoselėti ir arbatos gėrimo tradicijas. Tačiau šie planai žlugo – didžiulės statybos buvo sustabdytos kaip nelegalios.

Pagal pirminį projektą statinys turėjo būti kur kas kuklesnis, nei yra dabar. Jis išstypo, išplatėjo, atsirado balkonas, stogo konstrukcijos irgi kitokios nei numatyta projekte.

Tobulina projektą

Kita vertus, V.Urba gali miegoti ramiau. Mat pažeidimai užfiksuoti dar tuomet, kai galiojo senasis Statybos įstatymas, pagal kurį neteisėtai iškilusį statinį buvo galima griauti arba leisti koreguoti projektą. Inspektoriai tuomet įšaldė statybas, kol V.Urba pataisys ir suderins projektą. Kai prieš pusmetį „Vilniaus diena“ domėjosi statybomis prie parodų rūmų, vyriškis tikėjosi statybas atnaujinti pavasarį. Dabar viliasi, kad planai nenusikels dar vėlesniems laikams.

„Kol kas statybos sustabdytos. Tvarkomės po truputį, bet tai nėra paprasta, projektas dar koreguojamas. Be to, buvo rūpesčių dėl ugniagesių ir kitų institucijų“, – aiškino V.Urba.

Vis dėlto vyriškis nusiteikęs optimistiškai ir tikisi, kad ilgainiui jo svajonė, kurią palaiko ir vietos gyventojai, bus įgyvendinta.

Nekantravo pradėti

Kad galima statyti be leidimo, parodė ir Vilniaus tarybos narys konservatorius Vilius Navickas. Nekantrus valdininkas įsitikinęs, kad Lietuvoje statybos leidimo reikia laukti per ilgai, todėl kotedžus sostinės Žvėryno rajone pradėjo statyti be jo.

Statybų inspektoriams liepus nugriauti pradėtus statinius politikas piktinosi. Jo nuomone, šalyje nepažeidžiant įstatymų jokios statybos neįmanoma pradėti. Mat atsakinga savivaldybė dokumentų laiku neparengia. Be to, valdininkai sau leidžia delsti ne mėnesį, bet du tris, o kartais ir pusmetį.

„Tik Lietuvoje yra tokių stebuklų, kad kiekvieną kotedžą reikia atskirai po dešimt kartų su visais derinti. Taip yra specialiai viskas vilkinama“, – „Vilniaus dienai“ buvo sakęs politikas. Jis teisino ir rangovus, esą šiems trūko kantrybė laukti leidimų, todėl ir ėmėsi darbų.

Savavališkų statybų mažiau

Aurelijus Kuisys, Vilniaus apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros departamento vadovas, padėties nedramatizuoja. „Savavališkų statybų kasmet mažėja, tai nėra tokia didelė problema, kaip bandoma pateikti. Prieš kelerius metus tokių objektų skaičius buvo gerokai didesnis, o dabar savavališkai dažniausiai statomos tvoros, priestatai, senamiestyje – stoglangiai“, – aiškino A.Kuisys.

Vis dėlto valdininkas neslėpė esąs nusivylęs, kad jo atstovaujamos institucijos nutarimų yra nepaisoma. „Norėtume, kad mūsų sprendimai nebūtų skundžiami“, – tvirtino jis, kalbėdamas apie Valakampiuose iškilusį K.Verslovo namą.

Pagal dabar galiojančią tvarką savavališkos statybos padarinius turi pašalinti pažeidėjas – sulyginti iškilusį statinį su žeme. Jei griovimo darbai teismo sprendimu atliekami apskrities iniciatyva, pažeidėjas privalo padengti darbų išlaidas. Be to, jam gresia bauda.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Capital PRO“ konsultuos „Lietuvos draudimą“ (1)

Didžiausiam Baltijos šalyse nekilnojamojo turto verslo tinklui „Capital“ priklausantis „...

Žemės ūkio ministerija baigė NŽT centrinės būstinės pertvarką atnaujinta (10)

Žemės ūkio ministerija baigė penkis mėnesius trukusią Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT)...

„Ober-Haus“: šių metų antrąjį ketvirtį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kaune

2017 metų antrąjį ketvirtį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste – čia iš...

Lietuvoje statybos darbų pirmąjį pusmetį padaugėjo 6,7 proc. (6)

Lietuvoje statybos darbų pirmąjį šių metų pusmetį atlikta už 989,2 mln. eurų, arba 6,7 proc....

Parodė, kaip bus atnaujinamas Panevėžio centras (18)

Panevėžio miesto savivaldybė parodė visuomenei, kokius projektus pateikė architekai,...

Top naujienos

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (16)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (587)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Turkijoje siaučia pavojingas virusas: vienas iš simptomų – pykinimas (17)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja apie šių metų liepos ir rugpjūčio...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (1)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

K. Girnius. Ar reikėtų „perkrauti“ santykius su Baltarusija? (28)

Pastarosiomis dienomis vis labiau rašoma apie Baltarusiją . Michailas Saakašvilis pasakė...

Archeologai patvirtino: pajūryje iš tiesų rastas kuršių piliakalnis

Archeologiniai tyrimai patvirtina, kad praėjusią vasarą Pajūrio regioniniame parke, vos už kelių...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 10.11 (117)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus V. Putino bendražygiui (52)

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Sumaištis Olandijoje: radijo stoties pastate buvo laikomi įkaitai atnaujinta 11.07 (13)

Olandų radijo stotyje 3FM keli žmonės buvo paimti įkaitais. Apie tai ketvirtadienį pranešė...