Auga susidomėjimas individualiais namais

 (4)
Negalutiniais Registrų centro duomenimis, antrą šių metų ketvirtį lietuviai būstui įsigyti skyrė 422,7 mln. Eur. Tai 11,6 proc. daugiau nei per pirmuosius tris metų mėnesius ir 5,3 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai.
© DELFI / Paulius Garkauskas

Prie to prisidėjo išaugęs susidomėjimas individualiais namais, kuriems išleista suma sudarė beveik ketvirtadalį visos būsto rinkos apyvartos.

Didžioji rinkos dalis (57 proc.), kaip įprasta, atiteko senos statybos butams įsigyti. Vidutinė šio segmento kaina šalyje per ketvirtį augo 0,7 proc. ir siekė 799 Eur/kv. m. Ši kaina, lyginant su bendru 2016 m. kainų vidurkiu, yra 7,1 proc. didesnė.

Senesnės statybos butai šiek tiek sparčiau brango didmiesčiuose. Vilniuje už kvadratinį metrą senos statybos bute pirkėjai mokėjo vidutiniškai 1 386 Eur. Tai atitinkamai 3,9 proc. ir 8,2 proc. aukštesnė kaina, nei šių metų pradžioje ir praėjusiais metais vyravusių kainų vidurkiai.

Didesnis kainų augimas buvo pastebimas kituose didmiesčiuose (Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje), kur antrąjį šių metų ketvirtį fiksuota vidutinė 803 Eur/kv. m senos statybos butų kaina.

Palyginimui, senos statybos butų pirkėjai pirmąjį šių metų ketvirtį šiuose miestuose mokėjo 5,1 proc. mažiau, o praėjusiais metais – vidutiniškai 12,9 proc. mažiau nei šių metų balandžio-birželio mėnesiais.

Tuo metu likusioje šalies dalyje šio tipo būsto kainos augo nežymiai. Rajonų centruose vidutinė senesnės statybos buto kaina buvo 376 Eur/kv. m, mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse – 375 Eur/kv. m.

Vidutinė naujo buto kaina sostinėje siekė 1 546 Eur/kv. m – tai 4,2 proc. daugiau nei pirmąjį ketvirtį fiksuoti rodikliai. Lyginant su bendru praėjusių metų vidurkiu, pastarąjį ketvirtį naujos statybos butų kaina Vilniuje buvo keliais eurais mažesnė.

Priešinga situacija pastebima kituose keturiuose šalies didmiesčiuose. Lyginant su pirmaisiais trimis metų mėnesiais, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje naujesnės statybos butai pigo 6,7 proc. ir kainavo vidutiniškai 1 119 Eur/kv. m.

Visgi net ir sumažėjusi kaina dar gerokai lenkia pernykščius vidurkius – lyginant su vidutinėmis 2016 m. kainomis, pastarąjį ketvirtį už naują butą pirkėjai šiuose didmiesčiuose mokėjo 19,5 proc. daugiau.

Naujos statybos butų kainų mažėjimas buvo matomas ir regionuose, kur toks būstas kainavo pigiau lyginant ir su pirmąjį metų ketvirtį, ir su praėjusiais metais fiksuotomis vidutinėmis kainomis. Vidutinė kvadratinio metro kaina naujos statybos bute mažesniuose miestuose ir kaimo vietovėse praėjusį ketvirtį siekė 661 Eur.

Antrą metų ketvirtį sostinės individualių senos statybos namų kainos liko žemesnės už pernykštes, o, lyginant su metų pradžia, beveik nesiskyrė ir siekė 890 Eur už kvadratinį metrą. Praėjusiais metais senos statybos namai Vilniuje kainavo vidutiniškai 936 Eur/kv. m.

Tuo metu Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje senesnės statybos namų kainos kilo beveik penktadaliu – iki 574 Eur/kv. m. Lyginant su 2016 m. fiksuotomis vidutinėmis kainomis, šių miestų pirkėjai už senos statybos namus pastarąjį ketvirtį mokėjo 8,3 proc. daugiau.

Rajonų centruose senos statybos namų kainos keitėsi nežymiai. Čia tokie namai kainavo vidutiniškai 297 Eur/kv. m – keliais eurais mažiau nei metų pradžioje ir 8,7 proc. mažiau nei pernai.

Likusioje Lietuvos dalyje rinkoje fiksuotas nežymus kainų kritimas. Pastarąjį ketvirtį kvadratinis metras senos statybos name kainavo vidutiniškai 282 Eur – 3,5 proc. mažiau nei metų pradžioje. Vis dėlto pirkti senos statybos namą mažesniuose miestuose ar kaimo vietovėse nebuvo taip paranku, kaip pernai – pastarojo ketvirčio vidutinės kainos už praėjusių metų vidurkį buvo 8,8 proc. aukštesnės.

Atpigusiomis naujų namų kainomis džiaugtis galėjo pirkėjai Vilniuje. Individualūs naujos statybos namai sostinėje praėjusį ketvirtį kainavo vidutiniškai 782 Eur/kv. m – 6 proc. mažiau nei metų pradžioje ir 6,3 proc. mažiau nei pernai.

Visgi šios tendencijos pralenkė kitus didmiesčius, kur, lyginant su pirmuoju ketvirčiu ir praėjusių metų vidurkiais, vidutinės naujų namų kainos buvo aukštesnės atitinkamai 16,3 proc. ir 2,1 proc. ir siekė 605 Eur už kvadratinį metrą.

Didžiausias augimas buvo fiksuotas rajonų centruose. Pirmaisiais metų mėnesiais gerokai smuktelėjusios naujų namų kainos čia pakilo net 51,6 proc. – nuo 246 Eur/kv. m metų pradžioje iki 373 Eur/kv. m praėjusį ketvirtį. Pastaroji kaina 16 proc. pralenkė ir praėjusiais metais fiksuotus naujos statybos namų rajonų centruose kainų vidurkius.

Likusioje Lietuvoje nauji namai kainavo beveik tiek pat, kiek ir metų pradžioje, – 585 Eur/kv. m. Vis dėlto, šiųmetės šio segmento kainos yra aukštesnės nei pernykštės – pastarojo ketvirčio rezultatai bendras vidutines 2016 m. naujų namų kainas regionuose ir miesteliuose lenkia 9,8 proc.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Nekilnojamasis turtas

Aptartas medinės Kurhauzo dalies perdavimas Palangos savivaldybei

Penktadienį Kultūros paveldo departamente (KPD) aptartas Kurhauzo medinės dalies perdavimas Palangos miesto savivaldybei. Jau kitą savaitę vyksiančiame Savivaldybės tarybos posėdyje bus priimtas sprendimas dėl sutikimo perimti šį turtą bei lėšų skyrimo Kurhauzo restauraciniam projektui parengti.

Sostinėje pradėtas dar vienas NT projektas (18)

Viename karščiausių sostinės NT taškų, Pilaitės mikrorajone, Gėlužės ežero pakrantėje, pradėtas plėtoti naujas, A energinės naudingumo klasės, mažaaukštės statybos daugiabučių ir individualių kotedžų projektas „Gilužio slėnis“.

Nuomojamame būste gyvenančių JAV piliečių dalis – didžiausia nuo 1965 metų (8)

Nuomojamame būste gyvenančių amerikiečių dalis 2016 metais padidėjo iki 37 proc. ir buvo didžiausia per pusšimtį amžiaus, parodė JAV surašymo biuro duomenų analizė, kurią atliko tyrimų organizacija „Pew Research Center“.

Žemės reforma: įvardijo sudėtingiausias vietas (2)

Žemės reforma visiškai baigta 43-ijuose iš 103 miestų ir miestelių.

Parduodamas istorinis pastatas Vilniaus centre: kas ten gali įsikurti (76)

Daugelį metų vilniečiams ir miesto svečiams centrinis paštas Gedimino prospekte buvo vienas iš svarbesnių orientyrų. Tačiau jau šį rudenį jis gali būti parduotas.