Būstus remontuojantys statybininkai kovoja dėl kiekvieno kliento ir nebegali pasigirti pusmečiui suplanuotais darbais. Norite įrengti ar remontuoti butą? Meistrai darbus gali pradėti jau rytoj, o vėliausiai – kitą savaitę.
Statybos, apdaila
© "Statyba ir architektūra"
Apie tokius vidaus apdailos meistrų paieškos tempus dar pernai buvo galima tik pasvajoti. Dabar padėtis visai kitokia. Apdailininkai čiumpa kiekvieną užsakymą, sutinka derėtis dėl kainos ir net siūlo pagalbą renkantis medžiagas.

Geri laikai baigėsi

Lėtėjantis statybų tempas grasina be darbo palikti ir kitus šio sektoriaus atstovus. Vidaus apdaila užsiimantys meistrai jau neberikiuoja klientų į eilę ir nebesirenka, kur dirbti, o kur ne. Dabar daugelis jų pasiryžę darbus pradėti jau kitą dieną, kad tik gautų užsakymą.

„Kaip tik baigiame vieną objektą, galėsime atvažiuoti rytoj arba poryt“, – tokį atsakymą dažniausiai galima išgirsti ieškant apdailininkų.

Patys meistrai taip pat pripažįsta, kad aukso amžius statybose – jau praeitis. Žmonės nustojo graibstyti butus, statybų kompanijos gerokai sumažino darbo tempus.

Per pastaruosius metus gerokai pabrango ir statybinės medžiagos, todėl gyventojai taip pat neskuba remontuoti butų ir išlaidauti.

„Statybų štilis atėjo ir į apdailos sektorių. Tai akivaizdžiai jaučiasi. Padėtis tikrai prasta, nemažai apdailininkų jau apskritai neturi darbo, sėdi namie ir laukia vadovo skambučio. Pastariesiems taip pat nelengva. Tie, kurie dirba su jau pajudėjusiais didžiaisiais projektais, dar turi darbo, o kiti suka galvas, kaip sumokėti mokesčius ir algas darbininkams. Keli mano draugai net buvo priversti atleisti daugiau kaip pusę savo žmonių – iš 60 liko 20, tik patikimiausi specialistai“, – sakė apdailos darbus atliekančios įmonės „ABM Statyba“ direktorius Aurelijus Bambalas.

Vasarą darbo padaugėja

Dar pernai remontuojant butą ar darant naujo būsto apdailą darbininkų reikėdavo laukti iki pusės metų. Beveik visi šio verslo atstovai, nesvarbu, seni ir patyrę ar ką tik amato pramokę naujokai, galėdavo laisvai rinktis klientus. Tačiau dabar padėtis visiškai pasikeitė ir meistrai priversti kovoti dėl kiekvieno užsakymo.

Tai patvirtina ir gausybė spaudoje, internete ir tiesiog gatvėje platinamų skelbimų, kuriuose statybininkai siūlo savo paslaugas.

Paskambinę keliems apdailos darbus atliekantiems statybininkams paklausėme, kada jie galėtų pradėti kapitalinį trijų kambarių buto remontą ir kiek tai kainuotų. Daugelis apdailininkų trijuose didžiausiuose šalies miestuose nėrėsi iš kailio siūlydami kuo greičiau susitikti ir apžiūrėti butą.

Tačiau apie sumažėjusią darbų paklausą atvirai kalba ne visi. „Gerai, kad paskambinote dabar. Kaip tik baigiame vieną objektą. Po poros dienų galėsime pas jus atvykti. Jei būtumėte sugalvojęs daryti remontą po poros mėnesių, darbininkų nebūtumėte radęs. Vasarą visada prasideda darbų įkarštis“, – tikino Enriku prisistatęs darbų vadovas. Pagal patentą dirbantis vyras ragino kuo greičiau susitikti ir aptarti darbus. Jis žadėjo padėti įsigyti statybinių medžiagų su nuolaida.

Siūlo nuolaidas

Vis dėlto dauguma kalbintų meistrų tiesiai šviesiai pripažindavo neturintys daug užsakymų. „Viena mano brigada kaip tik baigia įrengti objektą. Dabar darbo nėra, tai žmonių ir laiko rastume, tik reikia viską apžiūrėti. Jei sutarsime, remontą galime pradėti po kelių dienų“, – sakė kitas apdailininkas.

Jis taip pat vylėsi daugiau darbų sulauksiąs vasarą. „Tiesa, šiais metais apskritai labai sumažėjo darbų. Pernai viena brigada dieną naktį dirbdavo dviejuose trijuose objektuose iškart. Kainą užkeldavome, o žmonės vis tiek sutikdavo laukti“, – pasakojo apdailininkas Dainius.

Jis pridūrė, kad šiemet vidaus apdailos darbų kainos šiek tiek sumažėjo ir gali būti, kad dar kris. Nemažai meistrų, gaudydami potencialų klientą, iš karto siūlydavo nuolaidas. „Dabar atvykti negalime. Pas mus labai nedaug žmonių. Užsakymą baigsime tik po 5 dienų, tada būsime laisvi. Jei palauktumėte, galime tartis dėl mažesnių kainų“, – siūlė skelbime nurodytu telefonu atsiliepęs Darius.

Remonto įkainiai svyruoja

Kapitalinis trijų kambarių, maždaug 70 kv. metrų buto remontas atsieitų apie 35–45 tūkst. litų Kaune ir Vilniuje bei apie 25–30 tūkst. Klaipėdoje. Į tokio remonto kainą meistrai įskaičiuoja vamzdyno keitimą, plytelių, parketo ir kitos grindų dangos klojimą, gipsavimą, sienų ir lubų lyginimą, dažymą, tapetavimą ir kitus darbus.

Kaina priklauso nuo to, kiek ir kokių darbų reikia atlikti. Tačiau įsitikinome, kad darbų įkainius vidaus apdaila besiverčiantys meistrai laužia iš piršto. Pavyzdžiui, sienų dažymo kainos svyruoja 8–35 litų už 1 kv. metrą. Buto remontas esą būtų užbaigtas po 5–6 savaičių. Be sutarties, bet su garantija

Dauguma meistrų atliktiems darbams žada suteikti garantiją. Tačiau pasirašyti oficialios sutarties nesiūloma – ją teks išpešti pačiam užsakovui. „Kaip norite, galime su sutartimi, galime be. Bet jei su sutartimi, reikės mokėti PVM. Skaičiuokite, ar jums apsimoka“, – dažniausiai nuskambėdavo atsakymas.

Tiesa, vienas kaunietis primygtinai siūlėsi dirbti be sutarties. „Kokia dar sutartis, kokia garantija? Žinokite, aš – ne įmonė, taip tik prisiduriu prie algos. Be to, pinigų prieš darbą nereikalauju, – sakė Gražvydu prisistatęs vyriškis. – Jei norite sutarties, skambinkite į įmonę ir mokėkite tris kartus brangiau, bet ateis meistrai tokie kaip aš, tikrai ne geresni.“

Jis užtikrino, kad per 30 jo darbo metų kokybe dar niekas nesiskundė. Vyras primygtinai ragino kuo greičiau susitikti ir aptarti visus reikalus. „Kokia dar apgaulė? Jei jūs rimtai galvojate daryti remontą, aš jį rimtai ir atliksiu“, – patikino apdailininkas.

Nesąžiningi statybininkai

Tačiau, kaip rodo praktika, žodiniai susitarimai kartais galioja. Viena klaipėdietė skundėsi, kad pasitikėjo meistrais, bet buvo apgauta. Moteris su statybininkais susitarė, kad šie darbus atliks už tam tikrą sumą, tačiau po remonto jų paprašytas atlygis kone padvigubėjo.

„Per skelbimus susiradau statybininkus, su kuriais susitariau, kad būsto remontą atliks per tris savaites, o 1 kv. metras man kainuos 1200 litų. Labai gailiuosi, kad nepasirašėme jokios sutarties, nes darbus jie baigė tik po trijų mėnesių ir 1 kv. metro kaina išaugo iki 1950 litų. Turėjau sumokėti, nors ne visų darbų kokybe buvau patenkinta“, – apgailestavo Rasa Brindžiuvienė.

Tiesa, beveik visi uostamiestyje kalbinti darbininkai tikino dirbantys tik legaliai – turi šia veikla verstis leidžiančius verslo liudijimus arba individualios veiklos pažymėjimus, o su kiekvienu klientu esą pasirašoma sutartis.

Tačiau Klaipėdoje, kaip ir kituose didmiesčiuose, nelegaliai uždarbiaujančių statybininkų netrūksta. „Kam tos sutartys, galiu pasirašyti nebent raštelį, kad neapgausiu, o darbus baigsiu tada ir tada. Kadangi neturiu mokėti jokių mokesčių, galiu sau leisti darbus atlikti už mažesnę kainą, nei siūlo kiti. Būtent todėl man klientų ir netrūksta. Jų turiu net keliems mėnesiams į priekį“, – įtikinėjo vienas meistras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žemės ūkio ministerija baigė NŽT centrinės būstinės pertvarką atnaujinta (10)

Žemės ūkio ministerija baigė penkis mėnesius trukusią Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT)...

„Ober-Haus“: šių metų antrąjį ketvirtį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kaune

2017 metų antrąjį ketvirtį sparčiausia biurų plėtra fiksuojama Kauno mieste – čia iš...

Lietuvoje statybos darbų pirmąjį pusmetį padaugėjo 6,7 proc. (6)

Lietuvoje statybos darbų pirmąjį šių metų pusmetį atlikta už 989,2 mln. eurų, arba 6,7 proc....

Parodė, kaip bus atnaujinamas Panevėžio centras (18)

Panevėžio miesto savivaldybė parodė visuomenei, kokius projektus pateikė architekai,...

Didžiausią įtaką būsto nuomos kainai daro nebe studentai

Būsto rinkoje stebimas nedidelis nuomos kainų kilimas.

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (318)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (196)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (35)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (54)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (16)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (14)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (15)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (12)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (3)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (18)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...