Verslo temomis rašantys žurnalistai palaiko ketinimus labiau apmokestinti kuriančiųjų algas

 (31)
Ekonomikos temomis rašančius žurnalistus iš daugelio nacionalinės ir Lietuvoje veikiančios tarptautinės žiniasklaidos leidinių vienijantis Verslo žurnalistų klubas palaiko valdančiosios daugumos planus kūrybinius darbuotojus palaipsniui apmokestinti "Sodros" tarifu ir taip suteikti didesnes socialines garantijas.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Šiuo metu galiojančio Gyventojų pajamų mokesčio, Valstybinio socialinio draudimo ir kitų įstatymų nuostatas, leidžiančias žurnalistų darbo pajamas prilyginti nenuolatinėms pajamoms iš kūrybos ir apmokestinti tik iš dalies Verslo žurnalistų klubas vadina ydingomis spragomis.

"Dėl to dabar žurnalistai bijo susirgti, susilaukti vaikų, su nerimu laukia pensijos. Nenormalu yra tai, kad naujagimio besilaukianti žurnalistė apie nėštumą pirmiausia turi pranešti ne vaiko tėvui, o savo vadovui, kad šis leistų kuo anksčiau vietoj honoraro mokėti didesnį darbo užmokestį. Tik taip vaiko priežiūros atostogų išėjusios žurnalistės gali gauti lygias su kitomis motinomis išmokas iš "Sodros", - aiškinama viešai išplatintame pranešime.

Verslo temomis rašantys žurnalistai pabrėžia, kad didžioji dalis Lietuvos žurnalistų tik dalį atlyginimo gauna kaip tipinį darbo užmokestį, apmokestinamą pagrindiniu 24 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifu ir 34 proc. "Sodros" tarifu. Iš jo darbdaviai moka 31 proc., žurnalistai - 3 procentus. Didesniąją dalį atlyginimo žurnalistai gauna pagal autorinę sutartį, kaip pajamas iš kūrybos. Ši dalis pajamų - honorarai - apmokestinami 15 proc. tarifu, o socialinio draudimo įmokos nuo honoraro nemokamos.

"Žurnalistai, kurių didžiausią uždarbio dalį sudaro honorarai, ligos atveju gauna gerokai mažesnes išmokas už kitų profesijų atstovus, tėvystės/motinystės išmokos taip pat būna mažesnės, o išėję į pensiją žurnalistai gautų tokią pensiją, tarsi būtų dirbę tik už minimalią algą", - teigia Verslo žurnalistų klubas.

Pažymima, kad žurnalistai ir už studijas ar gyvybės draudimą moka daugiau nei tokius pat atlyginimus gaunantys kitų profesijų atstovai: susigrąžina gerokai mažiau sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Be to, į privačius (II pakopos) pensijų fondus jie įmokas gali pervesti tik nuo visiškai apmokestinamos atlyginimo dalies, kuri dažnai būna mažesnė nei pusė viso gaunamo atlyginimo.

Verslo žurnalistų klubo nuomone, kadangi pagal autorines sutartis dirbančių žurnalistų gaunamos pajamos yra nuolatinės, jos turėtų būti apmokestinamos pagrindiniais tarifais, o įstatymuose turi būti panaikintos spragos, leidžiančios nuo žurnalistų darbo užmokesčio nemokėti socialinio draudimo mokesčių.

Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) savo ruožtu pažymi, kad net žurnalistams mokant 3 proc. socialinio draudimo mokestį, socialinių garantijų klausimas dažnai lieka neišspręstas, nes dažnu atveju kūrybiniai darbuotojai neturi tiesioginio darbdavio, kuris mokėtų dar 31 proc. mokestį "Sodrai".

"Mes už tai, kad žurnalistai kaip ir visi dirbantieji mokėtų įmokas socialiniam draudimui 3 proc. Apie likusius 31 proc. viskas aišku ten, kur yra darbdavys, o kai nėra darbdavio, valstybė turi apsispręsti, ką daryti: ar moka darbo užsakovas, ar pats žmogus, ar dalimi valstybė prisideda", - BNS aiškino LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius.

Jis kritikuoja šiuo metu antikriziniame plane numatytą siūlymą didinti Gyventojų pajamų mokestį, kol neišspręstas socialinių garantijų klausimas.

"Šiandien kalbama apie Gyventojų pajamų mokesčio ir honorarų apmokestinimo suvienodinimą ir tokiu atveju socialinių garantijų klausimas lieka lygiai taip pat neišspręstas. Mums atrodo, kad neišsprendus socialinio draudimo klausimų didinti gyventojų pajamų mokestį nėra moralinės teisės", - sakė LŽS vadovas.

Konservatorių, liberalų sąjūdžio, liberalcentristų ir Tautos prisikėlimo partijos formuojama valdančioji koalicija siūlo PVM padidinti iki 20 proc. (dabar spaudos leidiniams šis mokestis yra 5 proc.), o autorinį honorarą irgi apmokestinti 20 proc. (dabar 15 proc.).

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Medija

Iš CNN pasitraukė trys žurnalistai, prisidėję prie atšaukto straipsnio apie Trumpo ir Rusijos ryšius (30)

CNN pirmadienį patenkino trijų savo žurnalistų prašymus atleisti iš darbo, kuriuos jie pateikė, kai šiai žiniasklaidos priemonei teko atšaukti straipsnį, kuriame teigiama, kad prezidento Donaldo Trumpo vieno iš bendražygių prieš inauguraciją neva buvo susitikęs su vieno Rusijos investicinio fondo vadovu.

Žiniasklaida: CNN griežtina taisykles skelbiamai informacijai, susijusiai su Rusija (5)

JAV naujienų televizijos CNN vadovybė nusprendė sugriežtinti informacijos, susijusios su Rusija, skelbimo tvarką, sakoma kompanijos vidaus dokumente, sekmadienį paviešintame naujienų portalo „BuzzFeed“.

Prie naujienų portalo DELFI komandos jungiasi D. Plikūnė (75)

Pirmadienį naujienų portalo DELFI politikos naujienų žurnaliste pradeda dirbti Dalia Plikūnė.

Alkoholio reklamos draudimas: į neigiamas pasekmes neatsižvelgta (61)

Žiniasklaidos priemonių savininkai neturės kaip kompensuoti dėl alkoholio reklamos prarastų pajamų, o valdžia į šią problemą žvelgė pro pirštus. Taip portalui LRT.lt sako Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto direktorius Deimantas Jastramskis. Jo teigimu, Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai buvo svarstyti tik visuomenės sveikatos kampu, o į galimas pasekmes žiniasklaidos rinkai – neatsižvelgta.

„The Guardian“ ir „The Observer“ bus leidžiamas mažesnio formato

Didžiosios Britanijos dienraštis „The Guardian“ nuo 2018 metų pradžios pereis prie mažesnio – „bulvarinio“ ( tabloid/compact) – formato, vykdant jo „trejų metų transformacijos programą“, antradienį pranešė žiniasklaidos įmonė „Guardian Media Group“ (GMG).