Opozicinė Seimo Liberalų ir cetro frakcija Prezidentūros sprendimą atimti LNK televizijos žinių korespondento akreditaciją įvertino kaip "baltarusiškus metodus kovoti su spauda". Į spaudos konferenciją atvykęs LNK žurnalistas Petras Lingė antradienį pateikė savo leidimą Prezidentūrą saugantiems Vadovybės apsaugos departamento pareigūnams, kurie dokumento negrąžino.
Jūratė Overlingienė
© ELTA
Žurnalistui buvo paaiškinta, jog dėl esą pažeistų darbo Prezidentūroje taisyklių panaikinta jo akreditacija, ir tai nurodžiusi padaryti prezidento atstovė spaudai Jūratė Overlingienė.

P.Lingė praėjusią savaitę parengė reportažą apie keistą susitikimą Prezidentūroje, kai įstaigos kavinėje prie pusryčių stalo susėdo prezidento patarėjai - saugumo klausimais Evaldas Vaitkus ir gynybos klausimais Algirdas Norkus bei skandalingasis parlamentaras Vytautas Šustauskas.

V.Šustauskas žurnalistams paaiškino į Prezidentūros kavinę atvykęs papusryčiauti ir torto suvalgyti. V.Šustauskas ne kartą buvo pastebėtas prezidento susitikimuose su visuomene. Raginamas politikų R.Paksas atsiribojo nuo radikalių visuomenės veikėjų paramos.

Prezidento atstovė spaudai J.Overlingienė pareiškė pretenzijų ir minėtąjį susitikimą nušvietusiai BNS korespondentei.

Liberalcentristų frakcija J.Overlingienės sprendimą atimti akreditaciją iš LNK žurnalisto palygino su Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos metodais, kuriais kovojama prieš laisvą spaudą.

"Mokesčių mokėtojų išlaikoma Prezidentūra yra vieša valstybės institucija, tačiau iš paskutiniųjų veiksmų galima suprasti, kad prezidento patarėjai rūmus S.Daukanto aikštėje suvokia kaip asmeninį ofisą, kur jie gali daryti ką nori", - antradienį išplatintame pareiškime cituojamas liberalcentristų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

Nors prezidento atstovė spaudai tvirtina, kad LNK žurnalistai pažeidė darbo Prezidentūroje taisykles, E.Masiulio įsitikinimu, šis reglamentas prieštarauja Visuomenės informavimo įstatymui, kuriame aiškiai nurodoma žurnalistų teisė gauti informaciją iš valstybės institucijų, draudžiama riboti žurnalistų veiklą, persekioti juos.

Frakcijos seniūno įsitikinimu, sprendimą atimti akreditaciją iš LNK žurnalisto galima suprasti kaip bandymą persekioti žurnalistus už kritiką prezidentui ir mėginimus paskelbti visuomenei apie prieštaringai vertinamus įvykius Prezidentūroje.

"Po tokių veiksmų kyla natūralus klausimas, kodėl Prezidentūra taip bijo, kad visuomenė vis daugiau žino apie įvykius joje ir kai ką nuo žmonių bandoma nuslėpti", - sakė E.Masiulis.

Akreditacijos atėmimą iš žurnalisto P.Lingės kaip "neabejotiną Visuomenės informavimo ir kitų įstatymų, draudžiančių persekioti žurnalistus už kritiką, pažeidimą" įvertino ir LNK Žinių tarnybos vadovas Edmundas Jakilaitis.

"LNK žurnalistas P.Lingė atliko savo pareigą visuomenei, nufilmavęs ir parengęs reportažą, kaip skandalo įkarštyje du prezidento patarėjai Prezidentūros kavinėje susitinka su parlamentaru Vytautu Šustausku, neslepiančiu ryšių su Kauno nusikaltėliais", - BNS sakė E.Jakilaitis.

"Visuomenės interesas žinoti, kas vyksta Prezidentūroje - daug svarbiau, nei prezidento atstovės spaudai Jūratės Overlingienės naujosios instrukcijos, kurių žurnalistai ne tik nepasirašė, bet net ir nematė", - pabrėžė LNK Žinių tarnybos vadovas.

E.Jakilaitis neatmetė galimybės kreiptis į teismą dėl tokių veiksmų prieš žurnalistą.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius komentuodamas šią situaciją, taip pat pabrėžė, jog Lietuvos Konstitucija neleidžia riboti žurnalistų ar kitų asmenų laisvės gauti ir skleisti informaciją kitaip, kaip tik įstatymu ir jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai, rašoma pranešime spaudai.

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas taip pat atkreipė dėmesį į grėsmes ir pavojus, kurie kyla kuomet žurnalisto galimybės laisvai ir nevaržomai skleisti informaciją bei vykdyti savo profesinę pareigą yra ribotos arba jų beveik nėra. Taip pat paragino visus kolegas žurnalistus teisinėmis priemonėmis ginti įstatymuose nustatytas laisves ir teises.

Prezidentūra jau ne pirmą kartą mėgina riboti žurnalistų teisę gauti informaciją. Praėjusių metų pabaigoje Prezidentūros tarnautojai paliko už durų nacionalinę žiniasklaidą, įleidę į Rolando Pakso spaudos konferenciją tik regioninių leidinių atstovus.

Vienoje pastarųjų prezidento spaudos konferencijų nebuvo suteikta teisė užduoti klausimus daugelio kritiškai R.Pakso veiklą vertinančių žiniasklaidos priemonių atstovams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Radijo ir televizijos komisijos akiratyje – du rusiški kanalai (239)

Į Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) akiratį dėl pažeidimų vėl pateko rusų kalba...

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas (3)

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas,...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (339)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

DELFI startuoja naujas kanalas Būstas (6)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI skaitytojams pristato dar vieną gerą žinią. Jau nuo...

DELFI skaitytojams – patogesnis ir inovatyvesnis portalo dizainas (187)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams šiandien pristato naują portalo dizainą,...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (148)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (60)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (30)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1229)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (341)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (6)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (20)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...