LŽS: valstybė privalo socialiai drausti ir kūrybinius darbuotojus

 (52)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pasak LŽS pranešimo, vis daugiau ilgus metus kūrybinį darbą dirbančių žmonių išeina į pensiją ir dėl to priversti naudotis įvairiomis pašalpomis ar kompensacijomis, o ne gauti užtarnautą pensiją.

„Tai nenormalu, kad valstybė iki šiol nesukūrė efektyviai veikiančios socialinio draudimo sistemos kūrybiniams žmonėms ir šie priversti vėliau prašyti išmaldos ar kompensacijų, vietoj to, kad nuo gaunamų honorarų būtų mokėję mokesčius socialiniam draudimui“, - Lietuvos žurnalistų sąjungos iniciatyvą komentuoja pirmininkas Dainius Radzevičius.

Spalio 13 dieną posėdžiavusi LŽS Valdyba, kuriai priklauso visų Lietuvos regionų skyrių bei klubų atstovai, nusprendė siūlyti Seimui ir Vyriausybei įvesti socialinio draudimo mokesčius ir pagal autorines sutartis dirbantiems kūrėjams. Šiandien pagal darbo sutartis dirbantys asmenys bei jų darbdaviai moka pajamų bei socialinio draudimo mokesčius.

Kūrybiniai darbuotojai gali pasinaudoti taip vadinama lengvata ir mokėti tik 15 procentų dydžio pajamų mokestį. Tačiau greta jų jokie mokesčiai socialiniam draudimui nemokami. Dėl to bet kuris kūrėjas netenka visų galimų socialinių garantijų (pvz., išmokos už ligos laikotarpį, pensijos ir pan.).

Visgi ištikus bėdai tokiems žmonėms valstybė suteikia minimalias pašalpas ar kompensacijas, kurios iš esmės sulygina šiuos žmones su socialiai remtinais ar apskritai asocialiais asmenimis.

„Taip neteisinga ir nesąžininga – savo didžiausią kūrybinį potencialą atidavę žmonės turi turėti teisę į socialines garantijas, o kūrybinių darbuotojų padėtis šiandien yra akivaizdžiai blogiausia iš visų darbo rinkos dalyvių“, - pažymi D.Radzevičius.

Todėl Lietuvos žurnalistų sąjunga siūlo Seimo valdybai sudaryti darbo grupę, į kurią būtų įtraukti kūrybinių darbuotojų profesinių sąjungų ir valstybės pripažintų meno kūrėjų asociacijų, darbdavių atstovai, Kultūros, Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai. Ši darbo grupė turėtų parengti reikalingus teisės aktų pakeitimus, kurie numatytų, kaip ir kokia tvarka būtų mokami socialinio draudimo mokesčiai nuo kūrybinių darbuotojų honorarų.

LŽS siūlo svarstyti du galimus modelius. Pirmasis - autorinių atlyginimų sistema prilyginama darbo santykiams, t.y. mokesčiai ir kitos garantijos yra adekvačios. Tačiau šiandien Lietuvoje tokios garantijos gali būti neaktualios žmonėms, kurie iš kūrybinės veiklos gauna labai mažas išmokas (moksleiviai už rašinius į spaudą ir pan.). Todėl galima numatyti, kad soacialinio draudimo mokesčiai būtų taikomi tik gaunantiems daugiau nei vieno minimalaus darbo užmokesčio dydžio honorarus per mėnesį.

Pasinaudojus kitų ES valstybių praktika galėtų būti sukurtas modelis, kuris skatintų darbdavius įdarbinti kūrybinius žmones. Taip būtų, jei greta jau esančio 15 procentų pajamų mokesčio kūrybinį darbą dirbantys asmenys mokėtų ir socialinio draudimo mokesčius, o likusią socialinio draudimo mokesčių naštą po lygiai pasidalintų darbdaviai bei valstybė.

Tai leistų atsisakyti jau esančių kitų lengvatų kūrėjams bei sukurtų aiškią ir efektyvią sistemą. Be to, būtent tai leistų surinkti papildomų lėšų socialinio draudimo sistemai ir galbūt netgi mažinti šių įmokų dydžius ateityje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Medija

Iš CNN pasitraukė trys žurnalistai, prisidėję prie atšaukto straipsnio apie Trumpo ir Rusijos ryšius (30)

CNN pirmadienį patenkino trijų savo žurnalistų prašymus atleisti iš darbo, kuriuos jie pateikė, kai šiai žiniasklaidos priemonei teko atšaukti straipsnį, kuriame teigiama, kad prezidento Donaldo Trumpo vieno iš bendražygių prieš inauguraciją neva buvo susitikęs su vieno Rusijos investicinio fondo vadovu.

Žiniasklaida: CNN griežtina taisykles skelbiamai informacijai, susijusiai su Rusija (5)

JAV naujienų televizijos CNN vadovybė nusprendė sugriežtinti informacijos, susijusios su Rusija, skelbimo tvarką, sakoma kompanijos vidaus dokumente, sekmadienį paviešintame naujienų portalo „BuzzFeed“.

Prie naujienų portalo DELFI komandos jungiasi D. Plikūnė (75)

Pirmadienį naujienų portalo DELFI politikos naujienų žurnaliste pradeda dirbti Dalia Plikūnė.

Alkoholio reklamos draudimas: į neigiamas pasekmes neatsižvelgta (61)

Žiniasklaidos priemonių savininkai neturės kaip kompensuoti dėl alkoholio reklamos prarastų pajamų, o valdžia į šią problemą žvelgė pro pirštus. Taip portalui LRT.lt sako Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto direktorius Deimantas Jastramskis. Jo teigimu, Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai buvo svarstyti tik visuomenės sveikatos kampu, o į galimas pasekmes žiniasklaidos rinkai – neatsižvelgta.

„The Guardian“ ir „The Observer“ bus leidžiamas mažesnio formato

Didžiosios Britanijos dienraštis „The Guardian“ nuo 2018 metų pradžios pereis prie mažesnio – „bulvarinio“ ( tabloid/compact) – formato, vykdant jo „trejų metų transformacijos programą“, antradienį pranešė žiniasklaidos įmonė „Guardian Media Group“ (GMG).