Dviejų Lietuvos leidybos bendrovių ginčas dėl prekės ženklo „Ekstra panelė“, milijoną litų viršijančios kompensacijos ir nesąžiningos konkurencijos pasiekė Konstitucinį Teismą.
Konstitucinis teismas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Estų valdoma „Ekspress leidyba“ paprašė nutraukti šio ženklo, su kuriuo leidžiamas mėnesinis žurnalas merginoms ir kuris primena kito žurnalo „ Panelė“ pavadinimą, teisinę registraciją. Nesutarimų sukėlusį spaudinį leidžianti bendrovė „ Ekstra žurnalas“ savo ruožtu paprašė išsiaiškinti, ar Prekių ženklų įstatymas atitinka Konstituciją.

Paprašė 1,4 mln. litų kompensacijos

Verslininkų konfliktas užsimezgė, kai 2003 metais pasirodė žurnalas „Ekstra panelė“, skirtas 13-35 metų merginoms ir jaunatviškoms moterims. Jo pavadinimas skambėjo panašiai kaip kito žurnalo „Panelė“ ir jo priedo „MAXI panelė“, taip pat skirtų paauglių bei jaunų moterų auditorijai.

„Sunku patikėti, bet žmonės tikrai nesugebėjo sugalvoti leidiniui SAVO pavadinimo, o tiesiog pasiėmė jau egzistuojantį!“ – tuomet piktinosi pastarojo žurnalo, gyvuojančio nuo 1994 metų, leidėjai.

Atsiradus painiavai ir norėdami paneigti sąsajas su nauju žurnalu, „Panelės“ leidėjai (tuo metu – bendrovė „Moteris“) nusprendė problemą spręsti teisiniu būdu. „Ekstra panelės“ leidėjams buvo išsiųsta pretenzija „dėl neteisėto pavadinimo naudojimo“. Kaip buvo nurodyta pretenzijoje, naudojant pavadinimą, kuris yra „klaidinančiai panašus“ į kito leidinio pavadinimą, pažeidžiamos prekės ženklo savininko teises ir klaidinami vartotojai.

„Faktas, kad greta žodžio „panelė” jūs kartu naudojate ir žodį „ekstra”, nesukuria bendro skirtumo tarp žymenų, nes šis papildomas žodis nėra originalus, stiprus pavadinimo elementas, o tik nurodo, kad „panelė” yra „nepaprasta, geriausia, aukščiausios rūšies”, - teigiama pretenzijoje ir priduriama, kad panašią funkciją pavadinime atlieka žodis „maksi“.

Kadangi leidėjams nepavyko susitarti dėl pavadinimo pakeitimo, ginčas pasiekė teismą. „Ekspress leidyba“ pateikė ieškinį „Ekstra žurnalui“ dėl prekių ženklų savininko teisių gynimo ir nesąžiningos konkurencijos veiksmų nutraukimo. Leidėjai paprašė pripažinti prekės ženklo „Ekstra panelė“ registraciją Valstybiniame patentų biure negaliojančia, uždrausti atsakovui naudoti žymenis „ekstra panelė“ ir „panelė“, priteisti ieškovo naudai iš atsakovo 1 368 455 litų kompensaciją bei 6 proc. dydžio metines palūkanas.

Leidėjai paprašė pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones, tai yra areštuoti minėtą sumą atsakovo piniginių lėšų, o jų nepakankant – nekilnojamąjį ar kilnojamąjį turtą bei turtines teises.

Vilniaus apygardos teismas pernai liepą tokį ieškovo prašymą patenkino: areštavo „Ekstra žurnalo“ pinigines lėšas, leisdamas iš jų lėšų sumokėti darbuotojams darbo užmokestį, mokesčius valstybei bei socialinio draudimo įmokas.

„Ekstra žurnalas“ kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą, prašydama panaikinti laikinųjų priemonių taikymą. Kaip teigiama skunde, lėšų areštas paralyžiavo bendrovės veiklą, ji neturi jokių galimybių atsiskaityti su spaustuve už kitų leidžiamų žurnalų „Ekstra“, „Moters savaitė“, „Klubas“ spausdinimą. Reklamos davėjai esą laiko bendrovę nepatikimu verslo parteriu ir vengia šiuose žurnaluose spausdinti savo reklamą. Tačiau Lietuvos apeliacinis teismas Vilniaus apygardos teismo nutartį paliko nepakeistą.

Ginčas užvirė ir dėl alaus pavadinimo

Pastarajam teismui atnaujinus teisminį procesą, „Ekstra žurnalas“ paprašė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis nustatytų, ar Prekių ženklų įstatymas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.

Bendrovė suabejojo, ar Konstituciją atitinka 2000 metų spalio 10 dienos įstatymo redakcijos nuostata, jog vietoj nuostolių atlyginimo ženklo savininkas gali reikalauti kompensacijos. Jos dydis apskaičiuojamas pagal atitinkamos prekės ar paslaugos teisėto pardavimo kainą: ji gali būti padidinta iki 200 proc., o esant pažeidėjo tyčiai – iki 300 proc. Pernai tokią nuostatą Seimas panaikino ir įtvirtino galimybę reikalauti tik teisingo nuostolių atlyginimo.

Bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismo teisėjas Dainius Rinkevičius ją sustabdė, iki Konstitucinis Teismas išnagrinės bylą.

Konstitucinis Teismas bylas paprastai nagrinėja tokia tvarka, kokia yra gaunami prašymai. Todėl šis kreipimasis, gautas tik sausį, gali būti pradėtas nagrinėti negreitai. Tačiau D. Rinkevičius spėjo, kad byla gali būti pradėta nagrinėti kartu su anksčiau gautu prašymu dėl „Ledo“ alaus prekės ženklo.

Bendrovė „Gubernija“ kreipėsi į teismą dėl bendrovių „Kalnapilio-Tauro grupė“, „Kauno alus“ ir „Ragutis“ galimai nesąžiningos konkurencijos, prekių ženklo savininko teisių pažeidimo, teisės į nuostolių atlyginimą pripažinimo ir nuostolių bei kompensacijos priteisimo.

Konfliktas kilo dėl „Kalnapilio-Tauro grupės“ gaminamo „Ledo“ alaus, kurio prekės ženklas esąs klaidinamai panašus į „Gubernijos“ gaminamo „Ledo“ alaus prekės ženklą. Kaip teigiama skunde, alus yra išpilstytas į tokios pat spalvos ir formos tarą, uždarytą tokios pat spalvos ir formos kamšteliais.

Klaidinamai panašūs, anot „Gubernijos“ atstovų, yra ir „Ragučio“ bei „Kauno“ alaus gaminamo „Ledo“ alaus prekių ženklai. Teismas paprašytas uždrausti kitoms bendrovėms gaminti, saugoti ir realizuoti „Ledo“ alų, išpilstytą į butelius, esą atrodančius taip pat kaip „Gubernijos“ tara. Be to, konkurentai paprašyti sumokėti maždaug 18,5 mln. litų kompensaciją.

Bendrovė „Kalnapilis-Tauro grupė“, pareiškusi byloje priešieškinį „Gubernijai“ dėl nesąžiningos konkurencijos veiksnių ir prekių ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia, paprašė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir kreipti į Konstitucinį Teismą. Bendrovė taip pat suabejojo, ar minėta Prekių ženklų įstatymo nuostata neprieštarauja Konstitucijai.

Perka žurnalą „Klubas“

„Ekspress leidybos“ vadovas Mindaugas Norvaišis DELFI atsisakė išsamiai komentuoti susidariusią situaciją, kol nebaigtas teisminis nagrinėjimas. Anot jo, abiem pusėms susitarus būtų galima sudaryti taikos sutartį, tačiau derybų būdu susitarimo pasiekti iki šiol nepavyko.

Beje, neseniai buvo paskelbta, kad ši Estijos žiniasklaidos kompanijai „Ekspress Grupp“ priklausanti bendrovė iš „Lietuvos ryto“ leidinių grupės perka žurnalą „Klubas“. Pasak vz.lt, leidybą planuojama perimti po kelių savaičių. Žurnalo, leidžiamo 20 tūkst. egzempliorių tiražu, pirkimo sandorio vertė neatskleidžiama.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Delfi“ savininkė „Ekspress Grupp“ perka likusias „Adnet media“ akcijas (6)

Populiariausią Lietuvos naujienų portalą delfi.lt valdanti Estijos žiniasklaidos grupė...

A. Siaurusevičius: tai turėtų būti vienas įsimintiniausių LRT sezonų (22)

„Esminis dalykas yra tai, kad mums teko garbė, o kartu ir didelė atsakomybė gyventi ir dirbti...

Dviem rusiškiems kanalams Radijo ir televizijos komisija grasina griežtesnėmis sankcijomis (57)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ( LRTK ) pripažino du rusiškus kanalus kursčius karą ir...

Radijo ir televizijos komisijos akiratyje – du rusiški kanalai (245)

Į Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) akiratį dėl pažeidimų vėl pateko rusų kalba...

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas (3)

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas,...

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (15)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (5)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (5)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (235)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (4)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...