Buvę visuomeninio kanalo vadovai nutarė įkurti LRT generalinių direktorių klubą. Šio antradienio tiesioginėje Lietuvos radijo “Rudens studijoje” vyko diskusija apie nacionalinio kanalo politinį nešališkumą, žurnalistinį objektyvumą, profesionalumą, kanalo kultūrinę misiją, finansavimą.
Televizija
Laidoje dalyvavo šeši iš septynių buvusių LRT vadovų: Domas Šniukas, Skirmantas Valiulis, Laimonas Tapinas, Arvydas Ilginis, Valentinas Milaknis ir pokalbį vedęs Vaidotas Žukas. DELFI skaitytojams siūlome du Tomo Dapkaus interviu, kuriuos Lietuvos radijui davė Europos transliuotojų sąjungos (EBU) teisės reikalų direktorius Werneris Rumphorstas iš EBU būstinės Ženevoje ir EBU prezidentas, Suomijos nacionalinio radijo ir televizijos generalinis direktorius Arne Wessbergas iš Helsinkio.

Pokalbis su EBU teisės direktoriumi W. Rumphorstu

Kaip visuomeninis transliuotojas gali pasiekti finansinį ir politinį nepriklausomumą? Kokie šiam tikslui naudojami modeliai Europoje?

Pirmiausia, visuomeninis transliuotojas turi būti nepriklausomas finansiškai. Kitaip jis bus priklausomas arba nuo vyriausybės geros valios, arba nuo parlamento daugumos - o tai yra tas pats. Dėl kiekvieno naujų metų biudžeto visuomeninio transliuotojo vadovai dažnai turi eiti pas Finansų ministrą ir sakyti “prašau duoti man šitą ar man reikia dar ano”. Tokiu atveju visada yra nerašyta taisyklė, kad jam bus atsakyta: “Negalime jums duoti, nes turime problemų su valstybės biudžetu.” Kartais tai tiesa, kartais ne. Bet kalbama ir dar šis tas, pvz.: “Esate per daug kritiški mūsų vyriausybei, per mažai skiriate dėmesio mūsų problemoms, mažai nušviečiate sprendimus”. Tada toks visuomeninis transliuotojas lieka ne visuomeninis, o valstybinis. Nuo tokios sistemos reikia pabėgti. O tam yra keli būdai. Vienas, tai suteikti svarią reklamos rinkos dalį.

Mažose valstybėse reklamos visuomeniniam transliuotojui reikia dar daugiau negu didelėse. Pvz., Vokietijoje yra apie 80 milijonų gyventojų, mokančių abonementinį mokestį. Akivaizdu, kad Lietuvoje reikės didesnės dalies reklamos. Jei parlamentinė dauguma to atsisako, ji subsidijuoja komercinius transliuotojus visuomeninio sąskaita. Nežinau, ar Lietuva yra pasiruošusi įvesti abonementinį mokestį, tačiau manau, kad tai turėtų padaryti - juk visada daromos išimtys neturtingiems žmonėms. Kitas būdas – finansuoti transliuotoją ir leisti reklamą. Tačiau biudžetas turėtų būti nustatomas ne kiekvienais metais, o, pvz., kokiems penkeriems, žinoma, atsižvelgiant į infliacijos indeksą. Kuo didesnis šis periodas, tuo ilgiau vyriausybė negali kištis į transliuotojo turinį, redakcinę politiką.

Visi buvę LRT vadovai teigia, jog jie jautė politinį spaudimą…

… taip, žinoma…

…tad finansinis nepriklausomumas yra vienintelis atsakymas, siekiant politinio nepriklausomumo…

Žinoma, visiškai taip…

Praeitą savaitę buvę LRT generaliniai direktoriai nusprendė susiburti į klubą…

…tai yra puiki idėja…

… jie teigia, jog sieks informuoti visuomenę apie politikų kišimąsi į kanalo veiklą ir siekti transliuotojo nepriklausomo finansavimo…

Nuostabu. Visuomeninis transliuotojas tarnauja visuomenei, vadinasi - visiems Lietuvos gyventojams, ir jie turi būti informuojami apie tai, kas iš tiesų vyksta. Jei visuomenė žinos, ko siekia politinė sistema, ji palaikys nacionalinį transliuotoją. Tai labai svarbu. Žinau, kad praeityje nebuvo viskas daroma taip, kaip turėjo būti. Sveikinu ir palaikau buvusių LRT generalinių direktorių žingsnį galų gale informuoti visuomenę, kas iš esmės yra blogai šioje sistemoje, t.y. kaip politikai, kurie yra valdžioje – nesvarbu, ar tai politinė kairė ar dešinė - bando daryti įtaką transliuotojo turiniui per finansavimą, bando paversti transliuotoją vyriausybės įrankiu, nes generalinis direktorius turi mokėti žmonėms algas ir jam reikia pinigų. O tada kartais nelieka kito kelio, kaip būti palankesniam vyriausybei ir kritiškam opozicijai, nes tai tampa kaina, kurią reikia sumokėti už didesnį finansavimą. Tai yra ydingas metodas netiesiogiai kištis į programų turinį.

Pokalbis su EBU prezidentu A. Wessbergu

Kaip visuomeninis transliuotojas gali pasiekti finansinį ir politinį nepriklausomumą?

Pirmiausia - pasitikėjimas. Tavo auditorija (klausytojai ir žiūrovai) turi tavimi pasitikėti kaip transliuotoju, kaip pačiu patikimiausiu informacijos šaltiniu, nacionalinės kultūros gynėju. Be auditorijos pasitikėjimo kiti žingsniai neįmanomi. Visuomenė turi valdyti transliuotoją per jo tikslus, o jo kasdienybė, vidiniai sprendimai neturi būti veikiami iš išorės, be to turi turėti reikiamus resursus, kad pasiektum tų tikslų, bet kišimosi neturi būti. Ekonominė išeitis Europoje – finansavimas, pagrįstas abonentiniu mokesčiu, o tik tai ir leidžia išvengti kasdieninio politinio elito kišimosi.

Visi buvę LRT generaliniai direktoriai teigia, kad patyrė politinį spaudimą. Kokie būdai to išvengti?

Politinis nepriklausomumas visų pirma priklauso nuo klausytojų ir žiūrovų, kad jie nenorėtų klausytis žinių, kurios naudingos tik kai kuriems politikams. Antra, turi būti užtikrinta teisinė bazė, kuri apsunkintų kišimąsi tų, kurie yra valdžioje. Turi būti sukurta saugi atmosfera tiems, kurie vadovauja visuomeniniam radijui ir televizijai, jie neturi bijoti, kad politikai kišis.

Buvę LRT generaliniai direktoriai nusprendė susiburti į klubą, siekdami paremti visuomeninio transliuotojo visapusišką nepriklausomumą…

Tai vienas iš žingsnių, siekiant piliečių paramos. Klubas turi ginti nepriklausomumo idėją ir aiškinti, kodėl reikia nepriklausomo visuomeninio transliuotojo kaip objektyvios informacijos ir nacionalinės kultūros produktų garanto. Visos iniciatyvos, skelbiančios visuomeninio transliuotojo nepriklausomumą ir tautos informavimą, turi būti sveikinamos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Deramasi dėl portalo „Alfa“ pardavimo

Naujienų portalas „ Alfa “ netrukus gali pereiti į naujas rankas. Vienas iš kandidatų tapti...

„Delfi“ savininkė „Ekspress Grupp“ perka likusias „Adnet media“ akcijas (8)

Populiariausią Lietuvos naujienų portalą delfi.lt valdanti Estijos žiniasklaidos grupė...

A. Siaurusevičius: tai turėtų būti vienas įsimintiniausių LRT sezonų (32)

„Esminis dalykas yra tai, kad mums teko garbė, o kartu ir didelė atsakomybė gyventi ir dirbti...

Dviem rusiškiems kanalams Radijo ir televizijos komisija grasina griežtesnėmis sankcijomis (57)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ( LRTK ) pripažino du rusiškus kanalus kursčius karą ir...

Radijo ir televizijos komisijos akiratyje – du rusiški kanalai (245)

Į Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) akiratį dėl pažeidimų vėl pateko rusų kalba...

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (19)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (274)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (419)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (67)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (63)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto,...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (24)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (4)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (222)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...