LRT uždraudus filmuoti „Eurovizijos“ finalinio konkurso renginį LRT studijoje, tąkart žurnalistams nebuvo paaiškinta, kuo remiantis draudžiama rengti reportažą iš koncerto. Po šio įvykio LRT generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis pareiškė, kad nuo šiol bet kuriam žiniasklaidos kanalui atstovaujantys operatoriai nebus įleidžiami ir į jokią kitą LRT studijoje filmuojamą laidą, renginį ar koncertą.
Dainius Radzevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kuo remiantis buvo priimtas toks sprendimas, svarių argumentų neturėjo nei K. Petrauskis, nei apie tai nieko nežinantis LRT tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Argumentai - migloti

„Praėjusią savaitę buvo priimtas sprendimas, kad LRT studijose filmuoti draudžiama. Kadangi mes esame transliuotojas, mes ir transliuojame, o visi kiti filmuoti mūsų studijose negali,“ – štai ką išgirdome pasiteiravę, kodėl nebuvo leista filmuoti „Eurovizijos“ finalinio konkurso.

Generalinis direktorius užsiminė, kad LRT vis dažniau sulaukia prašymų filmuoti. „Supratome, kad galime turėti problemų“, - kalbėjo jis.

Pasak Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, jeigu šios problemos susijusios su tuo, kad sunku patenkinti daug prašymų, tai - darbo vadovavimo klausimas, todėl paskyrus tam atsakingą žmogų, neliktų problemų.

„Jeigu yra kažkokių kitų problemų, būtų gerai, kad jos būtų įvardijamos, nes kitaip tai yra atsakymas, kuris kelia dvejonių dėl skaidrumo, dėl noro visuomenei parodyti, kaip iš tikrųjų dirba nacionalinis transliuotojas. Juolab, visuomenė, manau, turi teisę kontroliuoti, kaip leidžiami mūsų mokesčių mokėtojų pinigėliai,“ – kalbėjo jis.

Dainius Radzevičius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Paprašytas argumentuoti tokį sprendimą, K. Petrauskis atsakė: „Priežastys labai paprastos – mes transliuojame tas laidas, mes jas filmuojame, mes į jas investuojame ir mes jas rodome. Kam mums dar reikia tarpininkų, kurie irgi transliuotų? Mes nedraudžiame, yra spaudos konferencija, prašome ten dalyvauti. Mes tik uždraudėme filmuoti studijose. Nes laidas filmuojame ir transliuojame mes, turime tam išskirtinę teisę“.

Maišoma su komercija

Pasak K. Petrauskio, jeigu „Eurovizijos“ finalas būtų rengiamas ne LRT studijoje, jie neturėtų teisės drausti filmuoti, tačiau šį kartą tai buvo daroma būtent ten. „Tai yra mūsų renginys, mūsų studijoje. Jūs pabandykite nuvažiuoti į TV3, LNK ar BBC pasifilmuoti ir pažiūrėsime, kaip jums seksis,“ – aiškino K. Petrauskis.

D. Radzevičius stebėjosi, kodėl nacionalinis transliuotojas lyginamas su komercinėmis televizijomis, nes LRT yra nacionalinis transliuotojas, kuris išlaikomas iš mokesčių mokėtojų pinigų.

„Eurovizijos“ atrankos finalas 2008
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„ Man tokie ribojimai turi turėti labai aiškų pagrindimą - ir teisinį, ir moralinį. Jeigu tai draustų daryti komercinės televizijos, dar būtų lengvai suprantama, bet dabar vienintelis argumentas galėtų būti tas, jeigu tai daro LRT patalpose kažkokios kitos bendrovės ar viešos įstaigos. Tai teisine prasme dar būtų galima suprasti,“ – pridūrė jis.

„Tai - didžioji yda, kai nacionalinis transliuotojas pradeda konkuruoti su komerciniais kanalais dėl visko, ką mes galime skaičiuoti, pavyzdžiui, reklamos pinigų, kažkokių komercinių tikslų ir riboja priėjimą kitiems,“ – įsitikinęs D. Radzevičius.

Pasak jo, nacionalinis transliuotojas neatlieka funkcijos – informuoti visuomenę ir atstovauti viešajam, o ne komerciniam interesui: „Bet kokie draudimai arba ribojimai visoms žiniasklaidos priemonėms informuoti apie tai, ką daro visuomeninis transliuotojas, man ne labai suvokiami“.

Neaptarta tarybos posėdyje

Šis sprendimas nebuvo svarstytas ir LRT tarybos posėdyje. „Mes šito dalyko nesame aptarę. Gerai, kad jūs kalbate dabar, mes ateinantį antradienį posėdžiausime, tai, jeigu jūs turite kokių nors pretenzijų ar pageidavimų, tada parašykite LRT tarybai ir mes antradienį šį klausimą aptarsime,“ – pirmą kartą apie tai išgirdęs kalbėjo LRT tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Paklaustas, ar tokius svarbius sprendimus generalinis direktorius gali priimti nepasitaręs, R. Pakalnis atsakė: „Į kai kuriuos dalykus taryba nesikiša, pavyzdžiui, kaip rengiama laida ar koncertai. Mes daugiau turinio dalykus žiūrime nei juridinius santykius tarp dalyvių ir administracijos. Bet jeigu yra kokio nors nepasitenkinimo, galima diskutuoti, svarstyti ir ieškoti išeičių“, - aiškino jis.

„Man iš generalinio direktoriaus yra tekę girdėti, kad yra kai kurių komercinių paslapčių, dėl to ir taryba ne iš anksto informuojama apie įvairius projektus. Tai jau į jokius protingumo kriterijus nebetelpa, nes tai jau panašu į UAB, ne į nacionalinį transliuotoją,“ – stebėjosi D. Radzevičius.

Anot D. Radzevičiaus, valdžios institucijų, nekalbant jau apie LRT, draudimai žiniasklaidai demokratinė visuomenėje turi turėti pagrindimą, nebent tai būtų valstybinė ar komercinė paslaptis. Arba jeigu projektą vykdo ne pati LRT, o moka pinigus ir yra kažkokie keli subjektai.

„Pagal šią situaciją suprantu, kad trūksta kai kurių reguliavimo normų, aiškumo ir, kai sprendžiama asmeniškai ar direktorius, ar kitas pareigūnas, dirbantis administracijoje, tai, be jokios abejonės, sudaro teisę manipuliuoti, - kalbėjo D. Radzevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Delfi“ savininkė „Ekspress Grupp“ perka likusias „Adnet media“ akcijas (5)

Populiariausią Lietuvos naujienų portalą delfi.lt valdanti Estijos žiniasklaidos grupė...

A. Siaurusevičius: tai turėtų būti vienas įsimintiniausių LRT sezonų (22)

„Esminis dalykas yra tai, kad mums teko garbė, o kartu ir didelė atsakomybė gyventi ir dirbti...

Dviem rusiškiems kanalams Radijo ir televizijos komisija grasina griežtesnėmis sankcijomis (57)

Lietuvos radijo ir televizijos komisija ( LRTK ) pripažino du rusiškus kanalus kursčius karą ir...

Radijo ir televizijos komisijos akiratyje – du rusiški kanalai (245)

Į Lietuvos radijo ir televizijos komisijos ( LRTK ) akiratį dėl pažeidimų vėl pateko rusų kalba...

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas (3)

Azerbaidžanas įšaldė vienintelės nepriklausomos šalies naujienų agentūros banko sąskaitas,...

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (202)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (15)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (21)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (51)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (299)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (23)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (113)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (86)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...