Pardavėjo suteikiama dviejų savaičių prekės garantija – tik formalumas, galintis suklaidinti prekę įsigijusius pirkėjus. Nors gamintojas ir turi teisę pats nustatyti garantinį laikotarpį, vartotojas dėl jam kilusių pirkinio gedimo pretenzijas gali reikšti dar dvejus metus. To nežinantys vartotojai gali išleisti dvigubai, nusprendę pirkinį pakeisti kitu, ilgesnį garantinį laikotarpį turinčiu daiktu.
© AFP/Scanpix

Garantijos terminai – skirtingi

Į panašią situaciją DELFI atskleidė pakliuvusi Vilniuje gyvenanti Erika. Mergina pasakojo į parduotuvę užsukusi įsigyti naujų ausinių. „Taigi, ateinu į parduotuvę ir žiūriu: daug ausinių su mikrofonu ir „Tunex“ maži ausinių pakeliai. Kainų įvairovė nuo - 4,99 iki 14,99 litų. Pasiėmiau už 14,99”, - paaiškino pašnekovė. Nors šių kaina – ir nedidelė, mergina kasoje nusprendė pasiteirauti, ko galės tikėtis ausinėms sugedus. Kasininkei į klausimą atsakyti negalėjus, Erika už ausines susimokėjo ir kreipėsi į informaciją: „Ten man pasakė: „Tunex“ turi 2 savaičių garantiją su čekiu“.

Pirkėjai buvo pasakyta, kad garantinį terminą nustato gamintojas, todėl ji nusprendė išsirinkti kitas ausines - „Acme“, ant kurių pakuotės buvo nurodyta, kad garantija galios penkerius metus. Bandant įsigyti šias, pardavėja ją informavo, kad nepaisant užrašų garantija vis dėl to galios tik dvejus metus, nes prekė perkama ne firminėje parduotuvėje. Be to, vos prieš dešimt minučių nusipirktų ausinių ji, pasak pardavėjos, grąžinti taip pat negalinti, nes kokybiškos prekės atgal nepriimamos. Jas parduotuvės darbuotoja priėmė tik vėliau – iš pradžių atsisakiusi tai padaryti, o vėliau pasiūliusi šešių mėnesių garantiją.

Ausinių grąžinti nebuvo galima

Pasiteiravus apie susidariusią situaciją „Maxima“ atstovės ryšiams su visuomene Olgos Malaškevičienės, paaiškėjo, kad parduotuvės darbuotojai iš tiesų klaidą padarė dukart: siūlydami tik dviejų savaičių garantiją „Tunex“ ausinėms, kai šių komercinė garantija siekė 6 mėnesius, ir nurodydami, kad garantija „Acme“ ausinėms sieks dvejus, o ne penkerius metus. Vis dėlto, vos prieš dešimt minučių įsigytų ausinių pardavėja iš tiesų galėjo ir nepriimti.

„Kokybiška buitinė technika nėra grąžinama be garantinio serviso išvados, kad ji nebuvo pažeista dėl kliento kaltės. Jeigu klientui vienaip ar kitaip ji pasirodo nekokybiška, mes prekę siunčiame į autorizuotus garantinius servisus ir tik gavę išvadą, kad prekė tikrai nekokybiška, pakeičiame prekę arba grąžiname klientui sumokėtus pinigus“, - kalbėjo O. Malaškevičienė.

Tą patvirtino ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) Vartojimo prekių ir paslaugų skyriaus vedėja Rasa Pupienienė. Jos priskiriamos prie tų prekių, kurių negalima grąžinti, jei jos yra kokybiškos ir tinkamos naudoti pagal paskirtį. „Į šį sąrašą patenka ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatai ir priemonės, tad kokybiškos ir tinkamos naudoti ausinės negali būti grąžinamos pardavėjui“, - sakė specialistė.

Garantija dvejiems metams išlieka

O. Malaškevičienė taip pat patikino, kad prekybos centras pasielgė teisėtai, garantiją nustatydamas pats. Jos teigimu, ausinės „Tunex“ yra gaminamos jų užsakymų, todėl gamintojas pats gali nustatyti ir jų garantinį laikotarpį. Tiesa, pardavėja suklydo tvirtindama, kad kitoms ausinių garantinis laikotarpis sieks tik du metus. „Tunex“ prekės gaminamos pagal mūsų užsakymą, ausinėms suteikiamas 6 mėn. garantinis laikotarpis, „Acme“ prekėms garantinis laikotarpis parašytas ant pakuotės, tai yra gamintojo suteiktas garantinis laikotarpis. Šiuo atveju, išrašant garantinį taloną, darbuotojai galėjo suklysti, tokiu atveju patariame kreiptis į parduotuvės administracijos darbuotojus, kad klaida būtų kuo greičiau ištaisyta ir prekei būtų suteiktas tinkamas garantinis laikotarpis“, - sakė O. Malaškevičienė.

R. Pupienienė paaiškino, kad nors pardavėjas ir nurodo, jog garantinis terminas ausinėms – pusė metų, prekei sugedus pirkėja iš tiesų būtų galėjusi kreiptis į pardavėją joms sugedus. „ES ir nacionaliniai teisės aktai reglamentuoja, jog garantinį laikotarpį parduodamai prekei nustato pardavėjas. Tačiau tiek ES, tiek nacionalinėje teisėje yra reglamentuota, jog kai sutartyje nustatytas trumpesnis nei dveji metai daikto kokybės garantijos terminas ir daikto trūkumai nustatyti pasibaigus šiam terminui, tačiau nepraėjus daugiau kaip dvejiems metams nuo daikto perdavimo dienos, pardavėjas atsako už daikto trukumus, jeigu pirkėjas įrodo, kad trūkumas atsirado iki daikto perdavimo arba dėl iki daikto perdavimo atsiradusių priežasčių, už kurias atsako pardavėjas. - sakė ji. - Taigi, Civilinio kodekso nuostatos aiškiai reglamentuoja, jog jei egzistuoja įrodymai, kad trūkumas atsirado iki daikto perdavimo arba dėl iki daikto perdavimo atsiradusių priežasčių, už kurias atsako pardavėjas, pardavėjas turi prisiimti atsakomybę dvejus metus nuo prekės perdavimo vartotojui dienos“.

Tai reiškia, kad gamintojo ar pardavėjo suteikta garantija tėra papildoma. „Komercinę garantiją suteikia gamintojas ar pardavėjas. Tuo tarpu teisinė garantija yra reglamentuota įstatymais. Vartotojams yra suteikiama 2 metų teisinė garantija. Gamintojo ar pardavėjo suteiktos komercinės garantijos terminas gali būti trumpesnis, toks pat ar ilgesnis, negu teisinės garantijos terminas. Jeigu komercinės garantijos terminas yra ilgesnis, tai vartotojo reikalavimai gali būti reiškiami per visą komercinės garantijos terminą ir pardavėjas už šiuos trūkumus yra atsakingas, jeigu neįrodo, kad trūkumai atsirado po daikto perdavimo pirkėjui dėl to, kad pirkėjas pažeidė daikto naudojimo ar saugojimo taisykles, arba dėl trečiųjų asmenų kaltės arba dėl nenugalimos jėgos, - skirtumus paaiškino O. Malašlkevičienė. - Komercinei garantijai pasibaigus, teisinė garantija galioja ir taikoma, tačiau įrodinėjimo pareiga pagal galiojančių įstatymų nuostatas iš pardavėjo pereina vartotojui“.

Tiesa, norint teirautis dėl prekės gedimo ar pakeitimo būtina kreiptis tik į tą pardavėją, iš kurio prekė buvo pirkta. „Parduodamoms prekėms garantinį terminą pardavėjas gali nustatyti ir ilgesnį nei dveji metai. Pagal nustatytą garantinį terminą reikalavimus susijusius su garantiniais įsipareigojimais vartotojai gali reikšti tik tos prekės pardavėjui, t. y. toje parduotuvėje, kurioje prekė buvo įsigyta“, - paaiškino ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tyrimas: lietuviai skiria vaikams kišenpinigių, bet kaip elgtis su pinigais nemoko

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad daugiau nei pusė (55...

Demografinis kūjis kirto ir dėvėtų drabužių verslui (194)

Dėvėtų prekių parduotuvių ypatinga gausa pasižyminčiame Panevėžyje šio verslo atstovai...

Turgums vis sunkiau konkuruoti su prekybos centrais (51)

Turgaviečių padėtis dabartinėje rinkoje tampa vis sudėtingesnė, o norint sudominti pirkėją...

Trys vietos Kaune, kur galima pigiai pavalgyti (229)

Kai kavinėse ir baruose kainos stiebiasi į rekordines aukštumas, kauniečiai atranda, kur...

Ieškomas 375 tūkst. eurų Aukso puodo laimėtojas (72)

Gili nežinia – vis dar neatsiimti „ Teleloto “ laimėti 375 274 Eur. Toks solidus Aukso puodo...

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (43)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (157)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (1)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (373)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (2)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (18)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (17)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (44)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...