Atėjus šiltajam metų laikui sostinę pristatantys gidai pakraupę: ir vėl tas pat – turistus gatvėse gaudo keletas elgetų, kurie juos sekioja tol, kol išprašo pinigų. Sostinės savivaldybė pataria situacijas filmuoti, o žmones, kurių prašoma pinigų, duoti parodymus.
Prašo išmaldos
© DELFI (E.Fuks) nuotr.

„Elgetas galima skirstyti į piktybinius ir nepiktybinius, vienas agresyvesnių yra aukštas, beveik 30 metų vyras, prisistatantis Aleksandru. Jis visą laiką atraitoja kelnes ir savo koją rodo turistams“, - sako gide dirbanti Justina.

Pašnekovė pasakoja, kad šiam elgetai visiškai neįdomu, kad jis trukdo ekskursijoje dalyvaujantiems žmonėms, nepaiso nei gražių prašymų pasitraukti, nei vijimo piktuoju.

„Jis aktyviai lenda, kalba vokiškai, angliškai, rusiškai, lenkiškai, siūlo savo paslaugas, parodyti, kur kokia gatvė, restoranas. Yra ne vieną kartą mane pasiuntęs labai toli nelietuviškais žodžiais. Kai turistai būna vieni, jis pripasakoja visokių istorijų. Pavyzdžiui, amerikiečių pora manęs klausė, ar Lietuvoje tikrai yra diskriminuojama tautybės pagrindu, nes jis pasakojo, kad jo į valstybinę ligoninę nepriima dėl to, kad jis rusas. Aišku, neva gydymui prašė pinigų“, - prisiminė jauna moteris.

Anot jos, yra pasitaikę ir kurioziškų nutikimų: turistai iš Brazilijos ėmė gidų klausinėti, kur sutikti elgetą Aleksandrą, nes apie jį buvo parašyta, kaip apie vertingą pamatyti Vilniaus gyventoją.

„Nepatikėjau, bet brazilai manęs klausė, kur jį gali sutikti“, - juokėsi pašnekovė.

Prašytojų taktika - agresyvi

Sostinėje dirbantys gidai pasakoja, kad agresyvesnių išmaldos prašytojų taktika yra paprasta: išsirinkti vieną auką, kuri bus aktyviai kalbinama.

„Jeigu vienas žmogus nori parūkyti ir paeina toliau, kalba telefonu, pasilenkęs rišasi batą – jis yra potenciali elgetos auka. Elgeta prie jo pristoja ir ima kaulyti pinigų. Tada reikia nutraukti pasakojimą ir išmaldos prašytoją pavaryti, bet jis taip lengvai neatsitraukia. O jeigu turistai duoda per mažai pinigų, centai yra metami atgal ir šaukiama, ką čia duodi“, - pasakojo gidė.

Lengvais elgetų taikiniais turistai tampa ir prisėdę restoranuose.

„Pavyzdžiui, „Naručio“ viešbučio lauko kavinė yra toje trajektorijoje, kur elgetos vaikšto pirmyn – atgal, taip pat ir prie „Radisson Blu“ viešbučio, kur dažnai atvažiuoja invalido vežimėlyje esantis vyras ir lenda prie žmonių. Laimei, viešbučio personalas labai greitai reaguoja, išeina, ima už ratukų ir nuneša jį prie Rotušės ar dar toliau. Aišku, jis labai rėkia, pyksta, bet būna nors kiek ramybės“, - kalbėjo jauna moteris.

Pasak jos, veiksmingiausiai su tokiais prašytojai padeda tvarkytis policija, tik jos patikrinimai vyksta rečiau nei elgetos eina į gatves.

„Elgetos sužino, kada ir kur policija privažiuoja, bei greitai dingsta iš tos teritorijos, kur policija daro reidą“, - apgailestavo ji.

Stebina uždarbis

Gidė pasakoja, kad nors elgetos gali būti agresyvūs, iš jų verta pasimokyti kūrybiškumo, o ir uždarbis – nemenkas.

„Yra toks jaunas vaikinas, kuris jau daug metų prašo išmaldos, vis jį matau. Prieš stačiatikių Velykas sutikau jį sėdintį su ilga barzda prie cerkvės. Pašnekinau, kad graži barzda, madinga, kaip pas krepšininką, o jis man ir sako: taigi stačiatikių Velykos, kitą savaitę sėdėsiu prie cerkvės ir žmonės galvos, kad esu stačiatikis, duos daugiau pinigų“, - prisimena pašnekovė.

Ji pasakoja, kad šis išmaldos prašytojas palieka savo įprastą vietą prie Petro ir Povilo bažnyčios, kai atlaidai vyksta prie Aušros vartų – tuomet persikelia ten.

„Aš vieno jų klausiau, kodėl neina dirbti. Man paaiškino, kad toks darbas geresnis – per dieną sezono metu, kai daug turistų, gaunama apie 23-29 eurus (80-100 Lt)“, - kalbėjo Justina.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus Vedėjo pavaduotojas Andžejus Dinikis primena, kad Vilniuje patvirtintos ir galiojančios Tvarkymo ir švaros taisyklės draudžia ne tik prašyti, bet ir duoti išmaldą.

Nuotraukos nėra išmaldos davimo įrodymas, tokiu atveju labai gerai būtų filmuota vaizdo medžiaga, asmens, iš kurio prašyta išmaldos, oficialus parodymai“, - kalbėjo jis.

Pernai dėl šio nusižengimo Viešosios tvarkos skyrius surašė 97 administracinio teisės pažeidimo protokolus, šiemet – 39. Sankcija dėl tokios veiklos svyruoja nuo įspėjimo iki 579 eurų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apribota Namų kredito unijos veikla (3)

Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnyba iki 2017 m. spalio 20 d. apribojo Namų kredito unijos...

Tyrimas: lietuviai skiria vaikams kišenpinigių, bet kaip elgtis su pinigais nemoko

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad daugiau nei pusė (55...

Demografinis kūjis kirto ir dėvėtų drabužių verslui (194)

Dėvėtų prekių parduotuvių ypatinga gausa pasižyminčiame Panevėžyje šio verslo atstovai...

Turgums vis sunkiau konkuruoti su prekybos centrais (51)

Turgaviečių padėtis dabartinėje rinkoje tampa vis sudėtingesnė, o norint sudominti pirkėją...

Trys vietos Kaune, kur galima pigiai pavalgyti (229)

Kai kavinėse ir baruose kainos stiebiasi į rekordines aukštumas, kauniečiai atranda, kur...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (63)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (107)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (13)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

Nepamainomi grožio patarimai keliaujantiems į šiltus kraštus

Ryškūs ir kaitrūs saulės spinduliai – svarbus visų tipų kelionių akcentas, leidžiantis...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (118)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...