Kaip sudaryti gyvybės draudimo sutartį, kad ji atneštų daugiausiai naudos? Kaupiamasis gyvybės draudimas – tai produktas „du (o kartais ir daugiau) viename“. Mokant periodinę įmoką, dalis jos skiriama lėšų kaupimui ateičiai. Įmokos investuojamos ir sukaupta suma kartu su prieaugiu suma išmokama pasibaigus sutarčiai. Kita įmokos dalis skiriama draudimo apsaugai mirties, ligų ar nelaimingo atsitikimo atveju – nutikus nelaimei, draudimo išmoka išmokama sutartyje nurodytiems naudos gavėjams.
Aistė Rudžinskytė
© Bendrovės nuotr.

Remiantis Lietuvos banko statistika, Lietuvoje per pirmus dešimt šių metų mėnesių investicinio gyvybės draudimo sutarčių skaičius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 15 proc. iki 23,2 tūkst., o tradicinio kaupiamojo – 7 proc. iki 13,6 tūkst. Trečią metų ketvirtį Lietuvoje buvo 334 tūkst. galiojančių investicinio bei tradicinio kaupiamojo gyvybės draudimo sutarčių.

Sudarant gyvybės draudimo sutartį, priimti atsakingą sprendimą lengviau, žinant svarbiausius su draudimo pasirinkimu susijusius dalykus – išsiaiškinus, kuo skiriasi tradicinis kaupiamasis gyvybės draudimas nuo investicinio, kaip reikėtų pasirinkti tinkamą draudimo sumą bei kokiam laikotarpiui draustis apsimoka labiausiai.

1. Pirmiausia, reikėtų teisingai pasirinkti kaupiamojo gyvybės draudimo rūšį, jų yra dvi – investicinis ir tradicinis kaupiamasis gyvybės draudimas. Tradiciniame kaupiamajame gyvybės draudime investavimo riziką prisiima ir palūkanas garantuoja draudimo bendrovė. Dar pasirašant gyvybės draudimo sutartį sutariama, kokio dydžio išmoka bus mokama pasibaigus ar nutrūkus sutarčiai. Tiesa, esant sėkmingai investicinei veiklai, draudimo bendrovė papildomai su klientais pasidalina pelnu, išmokėdama vadinamąjį perviršį.

Investiciniame gyvybės draudime investavimo riziką prisiima ir investicijas valdo pats klientas – jis investavimo programas pasirenka iš siūlomo draudimo bendrovės investavimo programų ar investicinių fondų sąrašo. Šis draudimas patrauklus tiems klientams, kurie nori patys spręsti dėl investavimo strategijos. Skiriant dėmesio investicijų valdymui, grąža gali būti ženkliai didesnė nei garantuojamos palūkanos kaupiamajame draudime.

2. Taip pat labai svarbu teisingai numatyti draudimo sumos dydį. Vertinant, kokia suma apdrausti gyvybę, reikėtų nepamiršti pagrindinio gyvybės draudimo tikslo – užtikrinti artimųjų finansinį saugumą netekus šeimos maitintojo. O skaičiuojant, kokių pajamų reikia, būtina įtraukti ir finansinius įsipareigojimus – būsto paskolą, lėšų kaupimą vaikų studijoms ir pan. Skaičiuojant reikėtų numatyti, kad nutikus nelaimei ant kojų atsistoti ir į panašią situaciją šeimai grįžti turėtų užtekti dvejų – ketverių metų. Žinoma, turint omenyje, kad bus padengti finansiniai įsipareigojimai.

Draudžiant kelių šeimos narių gyvybes reikia atsižvelgti į tai, kurio pajamos sudaro didesnę dalį šeimos pajamų. Draudimo sumą reikėtų paskirstyti proporcingai pagal šeimos narių gaunamas pajamas. Daugiau uždirbantis asmuo turėtų būti apdraustas atitinkamai didesne suma, kad nelaimės atveju netekus pagrindinio maitintojo, kiti šeimos nariai užtikrintai gautų reikiamą finansinę paramą.

Draudimo bendrovės „Ergo” duomenimis, šiemet kaupiamajame ir investiciniame draudime gyventojai gyvybę draudžia vidutiniškai 25,6 tūkst. litų suma.

3. Vertinant, kokiam laikotarpiui geriausia būtų sudaryti gyvybės draudimo sutartį, reikėtų žinoti, kad nuosekliai senatvei gyvybės draudimu kaupti skatina ir valstybė – sudarant gyvybės draudimo sutartis, gyventojai gali kasmet pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir susigrąžinti iki 15 proc. sumokėtų įmokų.

Vakarų šalyse kaupti pradedama tuomet, kai įsidarbinama pirmoje darbovietėje. Kaupiant ilgą laiką nuosekliai net ir periodiškai atidedama nedidelė suma atneša didelę grąžą. Ilgas laikotarpis – geriausia išeitis kaupti, nejaučiant finansinės naštos.

Tiesa, reikėtų žinoti, kad gyvybės draudimo sutartis visada gali būti koreguojama – augant pajamoms, tikslinga didinti draudimo sumą ir skirti didesnę pinigų dalį kaupimui. Taip pat vertėtų pagalvoti apie papildomas apsaugas, tokias kaip kritinių ligų draudimą, nelaimingų atsitikimų draudimą. Emociškai bei finansiškai sunkus atvejis gali būti ne vien mirtis, tačiau ir vieno iš šeimos narių darbingumo netekimas ar liga, todėl reikėtų atsakingai apsvarstyti ir galimybę papildyti gyvybės draudimą šiomis apsaugomis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Niekada nesiskolinusią moterį užgriuvo solidi skola (10)

Viena Raguvėlės miestelio gyventoja gyvena kaip ant adatų. Dar liepos pabaigoje ji gavo...

Apribota Namų kredito unijos veikla (3)

Lietuvos banko (LB) Priežiūros tarnyba iki 2017 m. spalio 20 d. apribojo Namų kredito unijos...

Tyrimas: lietuviai skiria vaikams kišenpinigių, bet kaip elgtis su pinigais nemoko

„Swedbank“ Finansų instituto užsakymu atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad daugiau nei pusė (55...

Demografinis kūjis kirto ir dėvėtų drabužių verslui (196)

Dėvėtų prekių parduotuvių ypatinga gausa pasižyminčiame Panevėžyje šio verslo atstovai...

Turgums vis sunkiau konkuruoti su prekybos centrais (51)

Turgaviečių padėtis dabartinėje rinkoje tampa vis sudėtingesnė, o norint sudominti pirkėją...

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (5)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (2)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Iš atostogų – ne tik su gerais įspūdžiais, bet ir su nemaloniomis odos ligomis

Iš atostogų kartais parsivežami ne tik geri įspūdžiai, bet ir odos ligos . Gydytoja...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (17)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Orai: vasara pasiduoda (24)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

„Celtics“ ir „Cavaliers“ įvykdė grandiozinius mainus: K. Irvingas keliasi į Bostoną (3)

Vėlyvą naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvos laiku NBA lygą supurtė didžiausi šios...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (34)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė – valdo...

Paviešintos pavogtos nuogų K. Stewart ir jos mylimosios S. Maxwell nuotraukos (4)

Aktorei Kristen Stewart ir jos merginai, žymiam modeliui Stellai Maxwell šiuo metu nelengva -...

Šeši kūno riebalų tipai: ką reikia apie juos žinoti?

Nepaisant to, ką bando įteigti jus žavinčios dietos ir dėmesį prikaustančios antraštės, ne...