Tokių žemų daržovių kainų ir tokių sunkių metų dar nebuvo, bėdoja daržininkystės ūkių savininkai. Gelbėjimo ratas – šiemet anksčiau nei įprastai atsivėrę vartai vežti daržoves į Rusiją, taip pat eksportas į ES šalis. Mat daugelį piečiau esančių šalių užklupę dideli šalčiai sušaldė lauke žiemojančias daržoves, todėl atsirado jų stygius.
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Derlių pardavinėjo pusvelčiui

Daržovių augintojai tvirtina, kad sunkmetis jiems smogė visa jėga. Prekybininkams iki žemiausio lygio nuleidus produkcijos kainas, kai kurie ūkininkai atsidūrė ties kritine išgyvenimo riba.
„Iki šių metų vasario laikėmės itin sunkiai. Produkciją teko pardavinėti pigiau nei už savikainą – tokios prastos padėties visiškai nesitikėjome“, – sakė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdybos pirmininkas Algimantas Morkūnas.

Anot stambaus daržovių ūkio savininko, prekybos centrams skelbiant nuolaidas, ūkininkai kai kurias daržoves prekybininkams buvo priversti parduoti pusvelčiui, o kartais ir beveik dykai – gaudami tik centą už kilogramą.

„Plautas morkas rudenį prekybininkams teko atiduoti po 20–25 centus už kilogramą, vėliau nusistovėjo 30 ct kaina. Panašiai kainavo ir kopūstai. Kartais per akcijas kopūstų teko vežti vos už vieną centą. Tiesa, nedidelį kiekį. Tai visiškai nepagrįstai mažos kainos. Rengdami investicinius planus net pesimistiniame variante tokių kainų neprognozavome. Tokių žemų kainų dar nėra buvę“, – apmaudavo A.Morkūnas.

Gelbsti šalčiai ir rusai

Padėtis daržovių rinkoje pradėjo keistis, kai švelnesnio klimato Europos šalis užklupo šalčiai. Daug kur lauke laikomos daržovės sušalo. Be to, Rusijos ir Ukrainos saugyklos ištuštėjo anksčiau nei įprastai. Dėl šios aplinkybės Rusija užsienio daržovėms anksčiau atvėrė vartus į savo rinką.
„Dabar daržovių augintojus gelbėja šalčiai ir rusai. Į Rusiją kasdien galėtų riedėti po 10–20 furgonų morkų. Aišku, išvežama tik kokybiška produkcija, saugota šiuolaikiniuose sandėliuose. Prastos prekinės išvaizdos daržovių niekam nereikia“, – teigė A.Morkūnas.

Anot LDAA valdybos pirmininko, lietuviškų daržovių šiemet vežama ir į ES šalis, pavyzdžiui, Vokietiją. Eksportuojama net į Lenkiją, nors paprastai pigi produkcija plūsta iš jos į mūsų šalį.
Atsivėrus galimybėms eksportuoti, daržovės daugiau nei dvigubai pabrango. Ir eksportuojamų, ir vietos rinkoje parduodamų kopūstų, morkų kaina pakilo daugiau nei dukart – iki 70 ct už kilogramą.
Pardavė tik ketvirtadalį produkcijos

Rokiškio rajone daržoves jau penkiolika metų auginantis ūkininkas Rytis Piskarskas tvirtino, jog šis laikotarpis pats sunkiausias.

„Kainos kritusios, realizacija sustojusi. Pernai tokiu metu sandėliuose buvo likę tik koks ketvirtadalis daržovių. Šiemet tik ketvirtadalis parduota. Rinkoje – daržovių, ypač morkų, bulvių, perteklius. Jų buvo dideli derliai, be to, sumažėjo pirkimas“, – aiškino ūkininkas.

Daržovių augintojas viliasi, kad sandėlius patuštins eksportas: „Iš sunkios padėties turėtų ištraukti daržovių išvežimas. Dabar dirbama ta kryptimi. Jos gali pajudėti į Lenkiją, Vokietiją, Azerbaidžaną.“

Atlaisvėjo vietos rinka

Pajudėjus eksportui, kai kurių daržovių augintojų padėtis pagerėjo, nes laisvesnė tapo vietos rinka.
„Daržoves parduodu vietos prekybininkams, vežu į Latviją. Svogūnų saugyklose jau neliko, o morkų dar turiu daugiau nei pernai tokiu metu. Kol kas poreikio išvežti į Rusiją nėra. Tiek pat pakilo kainos ir vietos rinkoje“, – aiškino vienas stambiausių šalies daržovių augintojų Linas Šateika iš Šiaulių rajono.

Daržininkystės ūkio savininkas pabrėžė, kad eksportuoti palanku ūkininkams, turintiems modernias saugyklas ir todėl išsaugantiems daržoves kokybiškas. Daug prasčiau tiems, kurie neturi tokių sąlygų išlaikyti daržoves. Jų neišgelbės ir eksportas.

„Smulkiesiems prastai, nes dabar jie neturi kokybiškos produkcijos. O stambiuosius išsekino iki naujųjų metų išsilaikiusios mažos kainos, spaudžia kreditai. Tad sunku visiems“, – sakė L.Šateika.

Pakibo bankrotų grėsmė

„Mūsų šalyje gamintojai baigiami pasmaugti. Darbo sąnaudos išaugo, elektra, degalai brangiausi, produkcijos kainos – žemiausios. Kaip galima prilygti lenkiškų daržovių kainoms, kai Lenkijoje PVM daržovėms 3 proc., o mūsų šalyje – 21 proc. Ar tai konkurencingos sąlygos?!“ – apmaudo neslėpė daržovių augintojas Algimantas Vaupšas iš Kelmės rajono.

Jis piktinosi, kad ūkininkus į bankrotus varo ir išaugusios bankų palūkanos. „Lankiausi parodoje Vokietijoje. Kolegos vokiečiai sako, kad moka vos 1 proc. palūkanas. Ten stengiamasi, kad ūkininkai išgyventų. O mes mokame 12 proc. palūkanas, kad, matyt, greičiau bankrutuotume. Tad bedarbių neišvengiamai turėsime dar daugiau“, – apgailestavo A.Vaupšas.


Daržininkus gali ištikti bankrotai

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė:

Šiemet gali būti bankrotų. Jau yra ūkių, kurie traukiasi iš daržininkystės. Nepagrįstai žemos kainos šiam sektoriui sudavė smūgį. Praėjusį sezoną daržovių kainos buvo 30 proc. mažesnės, o šį sezoną atskirų rūšių daržovės atpigo dar 30–40 proc.


Prekybininkai, žinodami apie augintojų finansinius įsipareigojimus, paspendė jiems mažų kainų spąstus. Karas dėl vartotojų privertė augintojus labai pigiai pardavinėti daržoves, pavyzdžiui, plautas geros išvaizdos morkas – po 30 ct už kilogramą. Tai jau pigiau nei turguje. Iš prekybos centrų žmonės per akcijas nešdavosi maišus kopūstų, morkų. Bėda ta, kad, prekybos centruose atsiradus nepagrįstai pigių daržovių, visi kiti supirkėjai už tokią kainą reikalavo jų ir iš smulkiųjų augintojų. Todėl šiemet merdi visas sektorius: ir stambesni, ir smulkesni ūkiai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (2)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Top naujienos

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (23)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (6)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (245)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (7)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (15)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (6)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (85)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (75)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...

Vilniaus viešnamiuose – meilės pažinčių svetainėse ieškančios užsienietės (46)

Iš jaunų merginų prostitucijos pralobti užsigeidę sutuoktiniai nutarė eiti lengviausiu keliu –...

Duonos gamintojai pasišovė išsaugoti lietuviškos ruginės duonos tradicijas (16)

Lietuva nuo seno visame pasaulyje garsėja ruginės duonos gamybos tradicijomis. Vis dėlto...