Kai keičiasi Vyriausybės, politologai prabyla apie valstybės politikos tęstinumą. Dažniausiai turima galvoje užsienio politika, diplomatija. Užvakar prisiekęs Seime, vakar jau dalyvavęs pirmajame 16-osios Vyriausybės posėdyje vienas jauniausių jos narių (jaunesnis tik energetikos ministras, 36-erių Jaroslawas Niewierowiczius), žemės ūkio ministras 44 metų Vigilijus Jukna tvirtina, kad agrarinės politikos tęstinumas irgi pageidautinas, tačiau reikėtų eiti toliau, ryžtingiau, padėti Lietuvos žemdirbiams labiau nei per 4 metus nuveikė ankstesnė konservatorių valdžia.
Vigilijus Jukna
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Biomedicinos mokslų daktaras, profesorius Vigilijus JUKNA atsako į „Ūkininko patarėjo“ korespondento Arnoldo ALEKSANDRAVIČIAUS klausimus, kokia bus naujojo Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovo tarptautinė politika (juk 2013-ųjų antrąjį pusmetį jis vadovaus visiems Europos Sąjungos žemės ūkio ministrams) ir santykiai su savais ūkininkais, stambiais ir smulkiais, su žemdirbių parlamentu (Žemės ūkio rūmais) ir apskritai su kiekvienu Lietuvos sodiečiu.

- Kaip vertinate konservatorių palikimą Žemės ūkio ministerijoje? Koks bus ūkininkų turgelių, smulkių mėsos perdirbimo cechelių, sūrinių - svarbiausių 15-osios Vyriausybės agrarinės politikos atributų – likimas?

- Gerai, kad anoji Vyriausybė skatino ūkininkus tiesiogiai parduoti savo produkciją. Mes pasiryžę eiti dar toliau - ilginsime žemės ūkio produktų gamybos grandinę, kad kuo daugiau kaimo, kaimiškųjų regionų žmonių turėtų darbo. Parduodami ir eksportuodami daugiau gaminių, o ne žaliavų, ūkininkai gautų didesnes pajamas ir galėtų labiau papildyti valstybės biudžetą (turiu galvoje mokesčius, socialinį ir sveikatos draudimą). Vienas pirmųjų naujosios ŽŪM vadovybės uždavinių - išjudinti sustingusią gyvulininkystę. Dėl keleto priežasčių ji išgyvena ne pačius geriausius laikus.

Neabejoju, kad žemdirbiai pritars mūsų pastangoms valstybės lėšomis (suteikiant tikslinį finansavimą) ugdyti kvalifikuotus žemės ūkio specialistus. Agrarinis sektorius labai greitai pajus tokio sprendimo naudą. Neatskleisiu jokios paslapties, jei pasakysiu, kad trūksta jaunų gyvulininkystės technologų, miškininkų, agronomų. Kur tai matyta - kelerius metus nebuvo nė vieno, galinčio studijuoti gyvulininkystės technologiją Lietuvos sveikatos mokslų universitete! Žinoma, norinčiųjų įstoti atsirasdavo, bet jiems kelią užkirto sudėtinga ir ydinga studijų finansavimo tvarka.

- Darbo partija, kurios pasiuntinys Vyriausybėje esate, siekį „finansuoti nepopuliarias, tačiau labai šalies agrariniam sektoriui reikalingas universitetines aukštos kvalifikacijos žemės ūkio specialistų studijas” buvo įrašiusi į Seimo rinkimų programą. Ar tas tikslas pateko ir į 16-osios Vyriausybės programą?

- Suderinus su koalicijos partneriais, toks sakinys yra. Galiu priminti, kad apie dideles spragas rengiant žemės ūkio specialistus kalbu jau nuo 2009-ųjų. Teko pasisakyti ir Seime, kreiptasi į aukščiausias valstybės institucijas. Jeigu norime, kad didėtų gyvulių produktyvumas, gausėtų augalininkystės derliai, žemės nedirvonuotų, tai yra spartėtų žemės ūkio pažanga, be gabių diplomuotų specialistų neišsiversime.

- Kokius ūkius – stambius, vidutinius, šeimos - nusiteikusi remti ir propaguoti naujoji ŽŪM vadovybė?

- Lietuvoje visuomet buvo ir bus visokių ūkių. O mūsų programinė nuostata – svarbu ne ūkio dydis, bet ekonominis gyvybingumas, sugebėjimas padaryti daugiau ir geriau už kitus, naujoviškumas. Savosiose kaimo plėtros strategijose numatome remti vidutinį ir stambesnį ūkį. Žinoma, neužmiršime ir smulkiųjų žemdirbių. Juk jie irgi yra produkcijos gamintojai. Tik valstybė turėtų skatinti smulkiuosius kooperuotis, nes pavieniui jiems sunku išgyventi. Sumaniai tvarkydamiesi ir maži ūkiai puikiausiai gali išsilaikyti rinkoje. Matome gražių pavyzdžių ir Lietuvoje, ir užsienyje.

- Kokie bus ministerijos santykiai su Žemės ūkio rūmais (ŽŪR)? Rūmai netgi žadėjo bylinėtis su ankstesne ŽŪM vadovybe dėl nepakankamo žemdirbių savivaldos finansavimo.

- Žinote, neteko girdėti apie kokį nors teismo procesą...

- Tai buvo galbūt retorinis ŽŪR vadovų priekaištas buvusiam ministrui Kaziui Starkevičiui, kad ŽŪM, vietoj Finansų ministerijos pradėjusi skirstyti lėšas žemdirbių savivaldai, labai sumažino paramą Rūmų programoms ir projektams, ŽŪR administracijai net neužteko pinigų darbuotojų algoms.

- Kalbėsimės, tarsimės su Rūmais. Jau anksčiau esu įpratęs tai daryti. Dirbdamas Lietuvos veterinarijos akademijoje nuolat dalykiškai bendravau ir bendradarbiavau su Rūmais, jiems priklausančiomis asociacijomis, ypač su gyvulininkystės organizacijomis, su visa žemdirbių savivalda. Laikausi principo, kad kalbėdamiesi tikrai susitarsime dėl geriausios išeities – biudžeto lėšomis kuo racionaliau bus finansuojamos svarbiausios agrarinės politikos kryptys.

- ŽŪR, žemdirbių savivaldos organizacijos pastaruosius trejus metus stengėsi gauti iš ministerijos tas žemės ūkio administravimo funkcijas, kurios valdžios įstaigoms demokratinėse šalyse lyg ir nepriklauso. Bet nesėkmingai. Ar patikėtumėte Rūmams, sakykime, Lietuvos gyvulių veislininkystės priežiūrą?

- Užmiršote paminėti, kad žemdirbių savivalda norėjo perimti tik „kai kurias“ (pabrėžiu!) funkcijas. Pavyzdžiui, teisę tvarkyti ūkinių gyvūnų kilmės knygas. Rūmai dabar tai daro. Ir sėkmingai. Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba turi kontroliuoti, kaip vykdomas Seimo patvirtintas Gyvulių veislininkystės įstatymas. Savivaldos organizacijai tokių įgaliojimų nesuteikta. Taigi kiekvienas dirba savo darbą. Viešai dėl tokios susiklosčiusios tvarkos jokių nusiskundimų neteko girdėti.

- Šiltnamių ūkiai, daržovių, vaisių augintojai aimanuoja, kad negali konkuruoti su kaimynų lenkų žemdirbiais, nes lenkiškas pridėtinės vertės mokestis (PVM) maisto produktams kelis kartus mažesnis. Prieš rinkimus Darbo partija žadėjo sumažinti PVM ir lietuviškai šviežiai mėsai, žuvims, vaisiams, daržovėms, ekologiškiems ir išskirtiniams maisto produktams. Ar šis pažadas tapo privaloma Vyriausybės programos eilute?

- Koalicijos partneriai tariasi dėl diferencijuoto PVM. Tikrai stengsimės padėti mūsų žemdirbiams.

- Ar jau numatėte, kas bus Jūsų pavaduotojai, viceministrai? Matyt, tai būtų žemdirbiškajai visuomenei pažįstami asmenys?

- Konkrečių pavardžių dar negalėčiau pasakyti – tebevyksta derybos su koalicijos partneriais. Nė trupučio neabejoju (tokią mano poziciją žino ir kitų partijų atstovai), kad viceministrai turi būti žemės ūkio specialistai. Juos mūsų žemdirbiai tikrai anksčiau bus matę, girdėję kalbant, įsidėmėję. Lietuva – nedidelė šalis, todėl mūsų agrarininkai vienas kitą puikiai pažįsta. Atsižvelgsime tiktai į pretendentų kompetenciją – jie turi nuodugniai išmanyti agrarinę sritį, kurią teks kuruoti ministerijoje. Pats taip pradėjau savo politinę karjerą. Vadovavau Darbo partijos Kaimo reikalų komitetui, kartu su jo nariais parengiau partijos rinkimų programos kaimo ir žemės ūkio plėtros skyrių. Tik tvirtai įsitikinęs, kad patirties ir žinių man užtenka, sutikau tapti ministru.
- Ar bandysite pakovoti, kad, Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, mūsų žemdirbiai gautų tokias pačias tiesiogines išmokas kaip Vakarų Europos ūkininkai? 2013-ųjų liepos-gruodžio mėnesiais Jūs būsite labai įtakingas visos Bendrijos politikas, vadovausite ES žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos posėdžiams, į kuriuos rinksis Europos Sąjungos ministrai agrarininkai.

- Be jokios abejonės, mūsų svarbiausia užduotis ir pareiga siekti, kad Lietuvos ūkininkams išmokos didėtų ir bent pasiektų ES vidurkį. Kaip pasiseks – sunku pasakyti, bet negalime nuleisti rankų. Vienas pagrindinių ministerijos (ir Vyriausybės) didžiosios agrarinės politikos iššūkių - atkakliai tęsti derybas dėl vienodų tiesioginių išmokų.

- Jūs esate labai visuomeniškas žmogus, priklausote daugeliui tarptautinių mokslinių organizacijų, skaitote paskaitas garsiuose užsienio universitetuose. Ar nepasiilgsite šios veiklos tapęs politiku, vykdomosios valdžios nariu?

- Iš tiesų anksčiau mano darbai dažniau buvo akademiniai. Bet man prie širdies ir vadyba, kurios teks imtis ministerijoje. Gal kada ir pasiilgsiu kai ko iš praeities. Tačiau šiandien visos mano mintys sukasi tik apie dabartines pareigas. Esu kupinas sumanymų, idėjų. Jos atsirado ne iš kažkur, o bendraujant su ūkininkais, smulkiais ir stambesniais, pagal žemdirbių mokymo programas po kelis kartus lankantis daugelyje Lietuvos savivaldybių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (2)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (36)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (4)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (1)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (7)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (4)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (87)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (11)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (35)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (163)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...