„Darbas – sveikata, todėl niekada nesergu“, – tvirtina pusės plaučių neturinti ir su gyvuliais viena pastoge besidalinanti 65-erių Vanda Sliekaitė. Kaimietei nė motais, kad žiemą vasarą tenka glaustis nešildomoje, be elektros ir vandens tvartelio palėpėje. Moteris su stebėtinu atkaklumu jau porą metų vieną prie kito lipdo laukuose surinktus akmenis – pamatus kada nors iškilsiantiems jos rūmams.
Akmenis vežasi dviračiu

V.Sliekaitė iš tolo skuba pasitikti į jos kiemą lauko vidury įsukančius atvykėlius. Šeimininkė svečius patikina turinti marias laiko, mat kol kas namo statybos trumpam sustojusios – kol gaus pensiją. Tuomet pirks cemento ir vėl iš krūvomis suverstų akmenų lipdys pamatus būsimiesiems ekologiškiems savo rūmams.

Viena, neprašydama kitų pagalbos, namą renčianti moteriškė išduoda paslaptį, kodėl statyboms naudoja tik natūralius lauko akmenis. Esą tašytieji gali virsti tikra bomba. Anot V.Sliekaitės, juose per daug radiacijos.

Vanda, glostydama akmeninius pamatus, su pasididžiavimu pabrėžia: mieste tokio gero darbo negausi. Ką ten po dulkinas gatves šlaistytis, pašilietei lengviau namą lipdyti.

Ji pati ir būsimojo namo architektė. Statybininkė tikina didelių „palocių“ nenorinti – pakaks vieno kambario su duonkepe krosnimi vidury ir verandos. Tačiau svarbiausia – įrengti vėdinimo angas, kad namuose visada būtų gaivus oras.

Akmenis namo statybai V.Sliekaitė vežasi iš kur papuola. Apylinkėje jau kone nuo visų laukų riedulius nurinkusi. Į savo kiemą statybininkė juos parsigabena pasikinkiusi iš kaimynų skolintą arkliuką arba susikrovusi ant senutėlio dviračio. Nors net pamatai dar neužbaigti, moteris jau mąsto apie sienų statybą.

„Jos bus iš lentų ir medžio drožlių – toks ekologiškas namas išeis“, – sako V.Sliekaitė, lauktuvių siūlydama įdėti maišelį drožlių. Esą, namuose jos paskleistų labai gerą energiją.

Kol kas statybininkė dar nesugalvojo, kuo stogą uždengs. Tik šiferio lakštų nenorėtų. Kada bus įkurtuvės, V.Sliekaitė nesiryžta spėlioti.

Tačiau kai vienas buvęs bendrakursis, dabar aukšto luomo dvasininkas, palingavo galva: „Vandute, nepasistatysi tu to namo“, ši tvirtai atrėžė: „Dievas pastatys.“

Strikinėja kaip ožka

V.Sliekaitė įsitikinusi: geresnės transporto priemonės už dviratį nėra. Iki šiol Vanda dėkinga prieš 25-erius metus už gerą tarnavimą bažnyčiai dviratį jai padovanojusiam jau mirusiam Uliūnų klebonui.

„Laiminga ranka to kunigo buvo – tiek metų važinėju, o nė karto dar negriuvau, nė avarijos jokios neturėjau“, – džiaugėsi moteris.

Tąkart, anot jos, kol dovanotuoju dviračiu iš Ūliūnų parmynusi į tėviškę – I Pašilių kaimą – vos kvapą begalėjusi atgauti. Dabar gi net kelionė dviračiu iki Šiaulių ir atgal V.Sliekaitei – vieni juokai.

„Pakirdusi ryte vos ant kojų besilaikau, o kol dviračiu numinu iki Panevėžio, pasijuntu lyg ant sparnų“, – geros savijautos receptą išdavė pašnekovė.

Anot jos, stebuklingas sveikatos šaltinis yra ir ožkos pienas. Po keistuolės kiemą su dviem ožiukais strikinėjusios paleistos dvi ožkos vos Vandai šūktelėjus „vnimanije“ tuojau tarsi paklusnūs šunyčiai prisistatė prie šeimininkės šono.

„Kai nebelaikiau ožkų, nebepaėjau, visai sukiužau, vėl pradėjau gerti jų pieną – ir pati kaip ožka strikinėju“, – ant rankų laikydama ožiuką džiaugėsi pašnekovė. Be linksmuolių ožkyčių, po Vandos kiemą maklinėja pulkas ančių, puošnias uodegas iškleidę kalakutai, kapstosi būrys akį patraukiančių įvairių veislių vištų. O kiemo gale vos prasikalusią pirmąją pavasario žolę peša žalmargė karvutė. V.Sliekaitė patikina, kad jos gyvuliai šalčio nebijo – jie, kaip ir šeimininkė, užsigrūdinę.

Skaito su žvake

Žiemą visas Vandos ūkis sutilpo mažyčiame tvartelyje, taip pat jos pačios suręstame. Ant jo aukšto, palėpėje, glaudžiasi ir pati kiemo šeimininkė, save ūkininke vadinanti. Į savo guolį moteris įsiropščia kopėčiomis. Nakčiai ir jas į viršų užsitempia, kad nekviesti svečiai į jos keistą buveinę neįlįstų.

„Guliu tik ant lentų. Minkštai negalėčiau – visi šonai skaudėtų. O kai noriu skaityti, žvake pasišviečiu“, – apie savo gyvenimo malonumus pasakoja Vanda.

Tvartelio palėpėje – daugybė knygų. Pastaruoju metu moteris krimste kremta literatūrą apie sveiką gyvenseną. Su bendraminčiais iš sveikuolių klubo žiemą ir į eketę pūkšteli. V.Sliekaitė tik apgailestauja, kad per tas statybas ir ūkį sunku berasti laiko tokioms sveikuoliškoms linksmybėms.

„Prie šalčio, kaip ir prie vargo, galima priprasti. Aš nebemokėčiau kažkur mieste, daugiabutyje ant sofos sėdėti ir radiatoriaus šiluma šildytis. Poniško gyvenimo man nereikia. Šiltoje patalpoje netgi negaliu ilgiau išbūti – tuoj ir širdis, ir plaučiai sustreikuoja. Kaip eskimai gyvena ant ledo, taip ir mano organizmas prisitaikė prie šalčio“, – savo būtimi nesiskundžia V.Sliekaitė.

Ir dienų dienomis besitęsianti vienatvė jos nė kiek neliūdina. Nors greta, už tinklo tvoros stovinčioje troboje gyvena Vandos giminaičiai – dėdės šeima, tačiau su jais moteris pernelyg į draugystę nesileidžia.

„Pas nervų gydytoją nuėjusi paklausiau: gal aš visai durna, kad man vienai patinka?“ – juokiasi V.Sliekaitė.

Bernų neprisileido

Jau daugelį metų gyvenanti be vieno plaučio ir su surambėjusiu ausies būgneliu kaimietė numojo ranka į gydytojų patarimus ir tradicinę mediciną. Anot Vandos, ji lengvai gautų aukštesnę neįgalumo grupę, nei dabar turi, tačiau nenorinti gydytojų kabinetų be reikalo varstyti.

„Nors man jau 65-eri, bet jaučiuosi geriau, nei būdama 18-os. Tada beveik 100 kilogramų svėriau“, – tvirtina smulkutė Vanda.

Pripratusius prie komforto, rytinės kavos puoduko ir sočių pietų V.Sliekaitė apstulbina išdėsčiusi savąją filosofiją. Moters racione – vien augalinis maistas. Netgi karvės pieno ji negerianti – kitiems parduoda, taip litą kitą prisidurdama statyboms.

Ankstyvą pavasarį Vandai didžiausias gardėsis – šviežios jaunutės dilgėlės. Bet pašnekovė neką mieliau kramsnoja ir čia pat kieme nuskintas kiaulpienes ar garšvas. Kad sveikiausias maistas – tiesiog po kojomis, moteris pademonstruoja išsirovusi kuokštą žolės ir čia pat suvalgiusi.

V.Sliekaitė gimtojo I Pašilių kaimo niekada ilgam nebuvo palikusi. Vyko tik į ekskursijas – į Ukrainą, Užkaukazę ir studijuoti lituanistiką Vilniaus universitete. Kurį laiką moteris dirbo bibliotekininke, tačiau tikina neilgai trukus buvusi priversta darbą mesti dėl sveikatos. Ir šeimos Vanda liko nesukūrusi. Sakosi, labai jau išranki buvusi.

„Su bernais iš viso nedraugavau. Eidavau į bažnyčią, o kunigai sakydavo, kad žiūrėti į vyrus yra nuodėmė. Tai aš ir nežiūrėdavau. Labai save saugodavau, kad nė vienas vyras prie manęs rankos nepridėtų, kad nesuterštų, kad švari išlikčiau. Taip su vyru ir nesu suėjusi“, – „Sekundei“ pasakojo Vanda.

Nors, anot jos, „kavalierių“ netrūkdavę. Į ją akis pakabinę buvo netgi universiteto dėstytojai.

„Bėda tik, kad iš karto vadino eiti į metrikaciją. O aš juokdavausi: kaip jūs nebijote, aš gi suėsiu! Labai bjauri buvau“, – šypsosi V.Sliekaitė.

Tikėjimas buvo toks karštas, kad netgi į vienuolyną patraukusi. Išpardavusi visą savo turtą moteris nusprendė tapti vienuole. Tačiau tepraėjus kelioms dienoms iš vienuolyno parskubėjusi į Pašilius.

„Ai, kad tos vienuolės man nepatiko. Nors dar į mokyklą eidama tėvams kartodavau, kad būsiu vienuole“, – aiškina Vanda dviprasmiškai šypsodamasi. Galų gale, anot jos, koks skirtumas – ar gyventi vienuolių bendruomenėje, ar vienai, svarbu, kad tikėjimas išliko toks pat tvirtas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (63)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (3)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (13)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (103)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (115)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (29)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...