Seimui sugriežtinus atsiskaitymus už žemės ūkio produkciją ir sankcijas, vieni ūkininkai džiaugiasi, kiti nuogąstauja, kad įstatymo pakeitimai gali atsigręžti prieš juos pačius.
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)

Pakeistas įstatymas įpareigoja perdirbėjus ir prekybininkus už žemės ūkio produkciją atsiskaityti per 30 dienų, o atsiskaitymų kontrolė atiduota į mokesčių inspektorių rankas. Anksčiau priežiūra buvo pavesta savivaldybėms, kurios tvirtina tam neturėjusios nei lėšų, nei specialistų.

"Mes inicijavome tokias pataisas. Gal kai kuriuose sektoriuose dėl to iškils daugiau problemų, bet iš esmės sugriežtintos atsiskaitymų tvarkos reikia. Sunkiau gali būti grūdų eksportuotojams, jiems gali tekti imti kreditus atsiskaitymams. Bet kita vertus, kodėl turi būti įšaldyti žemdirbių pinigai? Ypač gerai tai, kad sugriežtinti atsiskaitymai turėtų priversti prekybininkus greičiau atsiskaityti sužemės ūkio produkcijos perdirbėjais. Tai turės teigiamos įtakos ir žemdirbiams", - sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas.

Už delsimą – baudos iki 20 tūkstančių litų

„Pataisos žemdirbių naudai. Ar normalu, jei grūdus Panevėžio bendrovei „Amilina“ nuvežėme parduoti pernai lapkritį, o iki šiol visų pinigų dar neatgavome? Manau, įstatymas sudrausmins supirkėjus“, – sakė Panevėžio rajono Jotainių žemės ūkio bendrovės vadovas Antanas Balčiūnas.

Palankiai sugriežtintą atsiskaitymų tvarką bei sankcijas įvertino ir Panevėžio rajono grūdų augintojas Donatas Tumas. Nors ūkininkas tvirtino, kad pinigus už parduotą produkciją gauna laiku.

Su prekybos tinklais bendradarbiaujantys daržovių augintojai, sodininkai jau seniai kalba, kad jie esą be palūkanų kredituoja prekybininkus. Tačiau pasipriešinti tam negali, nes jų vietą užims kiti.

Nuo spalio pradžios žemės ūkio produkcijos pirkėjai privalės kas mėnesį teritorinėms mokesčių inspekcijoms teikti informaciją, kaip jie atsiskaito už žemės ūkio produkciją. Ataskaitas turės teikti tik tie prekybininkai, kurių pajamos per pastaruosius metus bus didesnės nei 20 mln. litų, bei perdirbėjai, kurių pajamos sieks daugiau kaip 6 mln. litų.

Jei žemės ūkio produkcijos pirkėjai dels atsiskaityti, jiems teks mokėti nemažas baudas, o žemdirbiams bus skaičiuojamos palūkanos. Jei skola viršys 10 tūkst. litų, bauda bus nuo 500 iki 3 tūkst. litų. Kai įsiskolinimai sieks 10–100 tūkst. litų, bauda išaugs nuo 5 iki 10 tūkst. litų, o jei bus pradelsta sumokėti per 100 tūkst. litų, bauda pakils iki 10–20 tūkst. litų.

Suteikia pranašumų užsienio gamintojams

Tikimasi, kad sugriežtintos sankcijos turėtų pagelbėti žemdirbiams greičiau atgauti pinigus už pagamintą produkciją. Tačiau prekybininkai ir perdirbėjai tvirtina, kad įstatymas gali atsisukti prieš ūkininkus.

„Tokios pataisos suteikia pranašumų užsienio gamintojams ir apriboja vietinių galimybes. Jeigu, pvz., lenkų gamintojai sutiks laukti 60 dienų, prekybininkai gali rinktis jų produktus“, – „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Marius Busilas.

Prekybininkų kalbos kelia nerimą stambiems daržovių augintojams. Jie pripažįsta, kad žemės ūkio produkcijos pirkėjus reikia tramdyti. Tačiau jau dabar nelygiomis konkurencinėmis sąlygomis su lenkų augintojais susidūrę ūkininkai nuogąstauja, kad įstatymas iš tiesų gali apsunkinti jiems kelią į prekybos tinklus.

„Mums nebus gerai, jei dėl ilgesnio atsiskaitymų termino prekybininkai pasirinks lenkus. Jau dabar lenkiška produkcija kiša koją. Štai praeitą sezoną tik į vieną prekybos tinklą vežiau svogūnus, kiti ėmė iš lenkų augintojų“, – samprotavo stambaus daržovių ūkio savininkas Linas Šateika.

Nenorės mokėti baudų

Vietos gamintojai nuogąstauja, kad prekybininkai, pasinaudodami sugriežtinta atsiskaitymų tvarka, gali spausti mažinti lietuviškos produkcijos kainas. „Nenorime to sakyti, bet kainos turėtų būti konkurencingos“, – sakė M.Busilas.

Daržovių augintojas L.Šateika svarstė, kad, siekiant sugriežtinti atsiskaitymus tik Lietuvoje registruotoms įmonėms, galbūt nebuvo pagalvota apie tokią grėsmę. „Jeigu kuris ūkininkas ir sutiktų pinigų už produkciją laukti ne 30, o 50–60 dienų, įstatymas to neleistų. Baudų mokėti prekybininkai nenorės“, – sakė L.Šateika.

Pataisos atsisuka prieš eksportuotojus

„Valstybė neturėtų kištis į verslo santykius. Deja, mūsų valdininkai tai mėgsta daryti“, – apgailestavo Panevėžio grūdų perdirbimo įmonės „Amilina“ generalinis direktorius Mindaugas Gedvilas. Jo manymu, sugriežtinta atsiskaitymų už žemės ūkio produkciją tvarka nukreipta prieš eksportuotojus ir nenaudinga patiems žemdirbiams.

„Mūsų įmonė pagamintą produkciją eksportuoja, o užsienio kompanijos su mumis atsiskaito per 100 dienų. Tad priimtas įstatymas neprivers greičiau gauti pinigų, kuriuos turėsime sumokėti ūkininkams. Mes sugebėsime laiku atsiskaityti, tačiau akivaizdu, kad eksportuotojų situacija pabloginama“, – aiškino M.Gedvilas.

Krakmolą eksportuojančios bendrovės vadovas pastebėjo, kad įmonė, galėdama su žemdirbiais atsiskaityti eurais, apsaugo juos nuo valiutinės rizikos lito devalvavimo atveju. Anot M.Gedvilo, pataisytas įstatymas atima galimybę taikyti lanksčias atsiskaitymų su žemdirbiais schemas. „Ne visiems reikia tuoj pat atgauti pinigus. Tie, kurie gali palaukti, išlošia gaudami didesnę kainą“, – tikino „Amilinos“ vadovas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Panevėžietės šiltnamyje – pomidoras milžinas (11)

Panevėžio rajone, Berčiūnuose, gyvenančios Virginijos Bakšienės namuose jai pačiai ir...

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (31)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Top naujienos

A. Čekuolio receptas ilgam ir energingam gyvenimui (47)

Palikęs televiziją, žurnalistas, rašytojas Algimantas Čekuolis toliau rašo knygas ir beria...

Ekonomikos žvaigždė: rusų oligarchai į užsienį išvežė pusę šalies turto (47)

Turtingi rusai ofšoruose laiko tiek pat turto, kiek visi Rusijos gyventojai turi šalies viduje kartu...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (49)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (84)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

Ketvirtadalis balsavusiųjų už „Brexit“ mano, kad buvo apmauti (1)

Naujausia apklausa atskleidė, kad jei referendumas dėl „Brexit“ vyktų dabar – Jungtinė...

Gyvai / Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val. (19)

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, pristatomas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Greitai paruošiama vakarienė: kepame žuvį

Kai pietų ar vakarienės norisi čia ir dabar, puikiausia išeitis – greitai paruošiama...

Uždaromas ir „Swedbank“ skyrius Vilniaus centre (20)

Sostinės Gedimino prospekte ilgus metus veikęs vieno iš didžiausių šalies komercinių bankų...

„Iš viršaus“: kas laimėjo „Cavaliers“ ir „Celtics“ mainuose?

Pastarąją naktį įvykę Klivlando „Cavaliers“ ir Bostono „Celtics“ mainai iššaukė...

Kosmetologė patarė, kokia turėtų būti ideali kasdienė odos priežiūra (8)

Trečiadienio popietę DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjusi „ Sothys “ partnerė...