Pradėjus deklaruoti pasėlius, rajonų žemės ūkio skyrių specialistai taps ir vokiečių draudikų agentais - tarnauti privačiai užsienio bendrovei juos įpareigojo mūsų šalies valdžia. Į Lietuvos draudimo rinką įsiveržusi vokiečių draudimo bendrovė „Vereinigte Hagel“ nuo balandžio vidurio pradeda drausti vasarinius pasėlius.
Javai, grūdai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Kaip mūsų šalies žemdirbiai priima jų siūlomą pasėlių draudimo paketą, vokiečiai jau išbandė praėjusių metų pabaigoje drausdami žiemkenčius. Atrodytų, kad ilgai strigusi draudimo sistema pradeda veikti. Tačiau rūškani ūkininkų veidai ir savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų veidai byloja ką kita.

Stebina valdžios palankumas

Į susitikimus su „Vereinigte Hagel“ atstovais rajonų savivaldybėse kviečiami žemdirbiai nenustoja stebėtis, jų manymu, išskirtiniu valdžios palankumu vokiečių draudikams.

Ūkininkai tvirtina kol kas nesuprantantys, kodėl jiems taip buvo peršama ši draudimo bendrovė, užuot padėjus šalies žemdirbiams įkurti panašią organizaciją.

Kad žemdirbiai atsargiai vertina vokiečių draudimo bendrovę, rodo ir pirmojo draudimo etapo rezultatai. Pasak „Vereinigte Hagel“ filialo Lietuvoje vadovo Algimanto Navicko, žieminių pasėlių buvo apdrausta maždaug apie 20 tūkst. ha, juos draudė apie 250 ūkininkų ir bendrovių.

Nors nuolat pabrėžiamas draudimo savanoriškumo principas, dauguma žieminius pasėlius apdraudusių žemdirbių šia paslauga pasinaudoti buvo priversti – jie ruošiasi dalyvauti ES ir valstybės remiamose investicinėse programose, o čia jau be draudimo neapsieisi.

Dirba ne savo darbą

Rajonų savivaldybės taip pat pajuto, kad vokiečių draudikams lengvai atveriamos durys į mūsų pasėlių draudimo rinką. Vyriausybės nutarimu „Dėl pasėlių draudimo įmokų žemės ūkio veiklos ir draudimo įmokų išlaidų dalinio kompensavimo“ savivaldybės buvo įpareigotos pildyti pasėlių draudimo paraiškas, atlikti elektroninį pasėlių laukų įbraižymą, surinkti paraiškas ir jas perduoti vokiečių draudikams.

Kitaip sakant, rajonų savivaldybių žemės ūkio skyriaus specialistai priversti tapti draudimo agentais ir darbuotis privačios kompanijos labui.

Maža to, spaudžiama, kad žemės ūkio specialistai aktyviai agituotų žemdirbius drausti pasėlius, aiškintų vokiečių draudikų siūlomų paslaugų privalumus.

Įspėjo dėl įstatymų pažeidimų

„Tai – precedento neturintis atvejis. Europos valstybėse savivaldybės tokių funkcijų neatlieka. Be to, asociacija iš žemės ūkio skyrių gauna informaciją, kad savivaldybės yra spaudžiamos ne tik vykdyti naują joms primestą veiklą, bet ir užsiimti klientų paieška ir agitacija drausti pasėlius“, - dėl naujų įpareigojimų, už kuriuos nenumatytas atlygis, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) dar praėjusių metų pabaigoje atkreipė Vyriausybės dėmesį.

Pasak LSA atstovų, įpareigojant savivaldybes talkininkauti draudimo bendrovei draudžiant pasėlius, pažeisti trys Lietuvos įstatymai ir Europos savivaldybių chartija.

Savivaldybėms nerimą kelia ir tai, kad, tarp draudimo bendrovės ir pasėlius draudusių asmenų kilus ginčams, jos gali tapti atsakovais teismuose.

Dėl įstatymų pažeidimų LSA įspėjo dar rengiant nutarimo projektą, tačiau asociacijos balsas nebuvo išgirstas, ir savivaldybėms praėjusių metų lapkričio 13 d. Vyriausybės nutarimu priskirtos naujos funkcijos.

Ministerija konflikto neįžvelgia

„Į mūsų raginimą skubos tvarka keisti atitinkamą nutarimo punktą kol kas nesureaguota. Tad žemės ūkio skyriai ir toliau dirbs vokiečių draudimo bendrovei“, - VL apgailestavo Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantas Gediminas Vaičionis.

Raštais ŽŪM atakavusi asociacija maždaug prieš mėnesį gavo biurokratinį paaiškinimą - klausimas dėl pasėlių draudimo bus įtrauktas į komisijos darbą.

„Valstybė, prisiėmusi įsipareigojimą kompensuoti 50 proc. draudimo įmokos, kartu privalo užtikrinti ir paslaugos žemdirbiui prieinamumą. Todėl pasėlių draudimo startui nuspręsta pasitelkti arčiausiai žemdirbio esančius žemės ūkio skyrius“, - savo poziciją turi Žemės ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Radzevičius, kuruojantis pasėlių draudimo sistemos projektą.

ŽŪM atstovai neįžvelgia jokio konflikto, kad savivaldybių darbuotojai tarnauja privačiai užsienio bendrovei.

Dar kartą nurijo kartėlį

„Žemdirbių neatstumsime ir toliau pildysime pasėlių draudimo paraiškas, konsultuosime. Juk niekas mūsų neatsiklausia, priklauso tai mums daryti ar ne“, - VL sakė Anykščių rajono žemės ūkio skyriaus vedėjas Antanas Katliorius.

Į Panevėžio rajono savivaldybę išklausyti informacijos apie vokiečių draudikų siūlomų paslaugų privalumus kartu su žemdirbiais pakviesti rajonų žemės ūkio skyrių specialistai dar kartą nurijo kartėlį.

„Vereinigte Hagel“ filialo Lietuvoje A.Navicko pasidžiaugimą, kad vokiečių draudimo bendrovės administravimo išlaidos kur kas mažesnės nei kitų draudimo bendrovių, palydėjo tylūs komentarai: „Išlaidas sumažina nemokamas žemės ūkio skyrių darbas“.

Žemės ūkio skyrių vedėjai užsiminė, kad apie atlygį už papildomus darbus draudžiant pasėlius jau pradedama kalbėti. „Dabar svarstoma, kad už ministerijos priskirtas papildomas funkcijas turėtų atsilyginti patys vokiečių draudikai. Kažkokia dviprasmybė“, - pečiais gūžčiojo žemės ūkio skyrių darbuotojai.

Lietuvos savivaldybių asociacijos konsultantas Gediminas Vaičionis perspėjo: jeigu vokiečių draudikai atsilygins savivaldybių darbuotojams, bus dar kartą nusižengta įstatymams.

A.Navickas tikina, kad pasėlių draudimo sistema sėkmingai veiks tik tuomet, jei gerai bendradarbiaus trys pusės: žemdirbiai, draudimo bendrovė ir valstybė. Todėl, jo manymu, savivaldos institucijos turėtų būti suinteresuotos padėti žemdirbiams draudžiant pasėlius.

„Žemės ūkio skyriai padeda ne vokiečių draudimo bendrovei, o žemdirbiams. Taip sumažinamos draudimo administravimo sąnaudos, kurios kitaip gultų ant ūkininkų pečių. Savivaldybių darbuotojai neteikia draudimo paslaugos, o atlieka tik techninį darbą – užpildo dokumentus, atlieka elektroninį pasėlių laukų įbraižymą“, - aiškino vokiečių draudimo kompanijos filialo Lietuvoje vadovas.

A.Navicko manymu, Lietuvoje sumanytas pasėlių draudimo modelis dabar pats pažangiausias Europoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (28)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Top naujienos

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (2)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (342)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (17)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (57)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (8)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Šiaurės Korėjoje savo noru gyvenęs JAV karys: apie mirtį pranešta tik po metų (22)

Sūnūs patvirtino, kad dar 2016 metais nuo insulto mirė paskutinis Šiaurės Korėjoje gyvenęs JAV...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (313)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (3)

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (23)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...