Buvę šiauliškiai Rūta ir Dainius Petkauskai prieš aštuonerius metus įsigijo sodybą ir persikėlė gyventi į nuošalų Šiaulių rajono Minaičių kaimą.
Žalioji arbata
© Shutterstock nuotr.

Jauna romantikų šeima ieškojo tylos, norėjo gyventi nuosavame name, todėl nutarė įsikurti senoje troboje po didžiuliais medžiais, ten, kur pamiškėje ryto rūkuose šoka gervės, svajojo turėti lopinėlį žemės ir auginti kvapiąsias žoleles.

Rūta šiandien sako, kad jos svajonės išsipildė: ji įkūrė ūkį, užaugintas arbatžoles ir prieskonius prieš pusantrų metų pradėjo vežti į specializuotas parduotuves Šiauliuose ir Vilniuje. Vyras jai pastatė nedidelį medinį namelį, kuriame ruošia arbatžolių ir prieskonių mišinius, čia ne tik jos darbo ir poilsio vieta, čia iš miesto užsuka draugai, čia jie sėdi ir gurkšnoja Rūtos arbatą, vakarais klausosi bliuzo. 

Kaip sako Rūta, kol kas ji tik pradeda savo arbatžolių verslą.

Kvapiosios arbatos kiek­vieno skoniui

Idėja auginti kaime žoleles Rūtai kilo prieš dešimt metų, kai pritrūkusi močiutės džiovintų kvapiųjų mėtų užsuko į vaistinę jų nusipirkti. Užsiplikiusi arbatą nustebo – nei kvapo, nei spalvos, o sudėtis – kažkokia šakalynė. Ir taip prasidėjo Rūtos didžioji kelionė į kvepiančių augalų pasaulį – skaitė literatūrą, domėjosi, kaip reikia auginti arbatžoles, tarėsi su specialistais, lankė kursus. 

Baigusi Šiaulių universitetą firmoje dirbo vadybininke, bet vis svajojo įsikurti kaime. Po ilgų paieškų kartu su vyru surado jiems patinkančią sodybą ramioje ir nuošalioje vietoje. Kai pirmą kartą atvyko, juos pasitiko ant kelio stovintis gandras. Apsigyveno Minaičiuose, gimė sūnūs Joris ir Julius. Po kelių metų pabandė auginti vaistažoles. Iš pradžių tik sau ir draugams.

Rūta Petkauskienė
Rūta Petkauskienė
© "Ūkininko patarėjas"

Nuošalus kaimas, kuriame yra keturios sodybos ir tik keli gyventojai, vasarą pakvimpa žydinčiais Rūtos augalais, nektaro rinkti čia atskrenda kaimyno bitės. Iš pradžių augino tik 10 arų vaistažolių, o pernai Rūtos plantacija padidėjo – žolelėms paskyrė 35 arus. Praėjusiais metais dalyvavo tarptautinėje verslo parodoje, surengtoje Šiaulių arenoje. Prieš pusantrų metų Rūta įregistravo ūkį. Jos arbatų galima nusipirkti specializuotose parduotuvėse Šiauliuose ir Vilniuje.

Pradedančioji verslininkė ir ūkininkė už žolelių namelio parodo nemažą lauką – šią vasarą prieskoninius augalus ir arbatžoles augins 2 ha plote. Planuoja įrengti meditacijos lauką, atvykusieji galės pasigrožėti žydinčiais augalais, pabūti tyloje, pasivaikščioti. Ateičiai ji turi ir daugiau sumanymų – akmenimis išgrįsti taką, sukurti energetinį labirintą: „Kol kas – ieškojimų procesas, bet palengva einu tik pirmyn. Apie verslo planus nekalbu, man žolelės – gyvenimo skonis, svarbu, kad uždirbčiau duonai. Ir mėgaujuosi tuo, ką dabar darau.“

Iš didelio popierinio maišo Rūta saujomis semia sudžiūvusius čiobrelius ir beria ant savo darbo stalo. Nuo stiebo nubraukia lapelius ir supila juos į popierinį maišelį. Atsakingas darbas, viskas daroma su meile ir neskubant, kad žmogus, nusipirkęs jos žolelių, gertų kvapią arbatą, atgautų jėgas ir nusiramintų. Ji paaiškina, kad arbatai netinka jokie stagarėliai, bus nekokybiška arbata. Vėl braukia lapelius, pila į maišelį ir sveria. Kruopštus ir lėtas darbas, jokios skubos. Rūta ištaria – turi būti susikaupęs, pasinėręs į tylą. Sukurtas arbatas pirmiausia ji pati degustuoja.

Rūtos ir Dainiaus Petkauskų namai
Rūtos ir Dainiaus Petkauskų namai
© "Ūkininko patarėjas"

Savo sklype arbatoms ir prieskoniams augina keliolikos rūšių augalus, dar nemažai žolynų, lapų, uogų – aviečių, mėlynių, bruknių, žemuogių – prisirenka miškuose, kartais suranda palaukėse. Renkasi nuošalias vietas, kur nevažiuoja jokios mašinos, niekas nesėja ir nearia. Vasarą į miškus važiuoja kartu su vaikais, jiems patinka čia lakstyti ir klausytis įvairių garsų. 

Gyvenimas vėjų pagairėje

Rūta labai brangina tylą. Tyloje gimsta daug idėjų. Ji per dienas savo žolelių namelyje darbuojasi vienui viena. Vyras, kas rytą važiuodamas į darbą Šiauliuose, į darželį nuveža abu vaikus. Vakare visi trys sugrįžta.

Namelyje pakvimpa užplikyta arbata. Rūta sako, jog nežino, kas ji – ūkininkė ar žolininkė. Viskas viename. Ji gūžteli pečiais ir stebisi, kad giminėje nebuvo nei žolininkų, nei ūkininkų, ji pirmoji pasinėrė į augalų pasaulį. Gana ilgai ieškojo savo vietos, kol pagaliau surado Minaičių kaimą. Augo Kaune, studijavo Šiauliuose, o įsikūrė sodyboje po dideliais medžiais. Rūta stebisi, kad jų sodyboje visada vėjuota – čia tikra vėjų pagairė. Vėjas žolininkei simbolizuoja minčių laisvę, proveržį, kaitą, neleidžia susitvenkti bet kokioms emocijoms. Save Rūta vadina vėjuota asmenybe, mat nori keistis ir keisti aplinką, kurti, bandyti, veržtis ir nestovėti vietoje.

Jos arbatžolių plantacijoje nepaprastai gražu vasarą, kai suveši visi žolynai, spalvomis trykšta gėlės, daugybė bičių ir drugelių. Tikras spalvų ir kvapų rojus. Vasarą Rūta augina, skina, paskui džiovykloje džiovina arbatžoles ir prieskoninius augalus, o rudenį ir žiemą prekybai iš jų ruošia įvairius mišinius. Rūta savo darbą vadina kūryba, nes kurdama arbatų receptus kurį laiką mintyse nešiojasi skonio prisiminimą, paskui ieško idėjų, kaip išreikšti arbatos skonį žodžiais – ilgai nerimsta, kol sugalvoja pavadinimą. Arbata „Užkalbėjimas“ skirta susimąstyti, medituoti, prisiminti vaikystę. Ji papasakojo vieną epizodą. Kai arbatai miške skynė pušų šakeles, buvo ypač vėjuota žiemos diena, vėjas ošė tik pušų viršūnėse. Mintyse Rūtai tarsi suskambo žodžiai: „Dangus pušų viršūnėse, ten sutūpę angelai“. Geresnio pavadinimo arbatai ir nesugalvotum. 

Jaukiems šeimos vakarams tinka gerti Rūtos arbatas, kurios kvepia prisiminimais ir svajonėmis, atpalaiduoja ir nuramina.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (12)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (243)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (97)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (269)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (66)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (121)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...