Aštuoniasdešimtmečiai Velžio seniūnijos Stetiškių kaimo gyventojai Alfonsa ir Ignas Taruškos seniūnijai pasiūlė gana originalią idėją – šalia miesto esančioje sodyboje įkurti senjorų namus. Jaunatviškai atrodanti sutuoktinių pora linkusi sodyba pasidalyti su vyresniais kitų paramos reikalingais žmonėmis.
Alfonsa ir Ignas Taruškos
© V.Bukėno nuotr.
Tik šeima susidūrė su rimta problema. Anksčiau su Panevėžio žemės ūkio ir hidromelioracijos mokykla bendravę ūkininkai buvo leidę savo žemėje pastatyti sandėlį. Mokyklą prijungus prie Profesinio rengimo centro, šis sandėlį perdavė Valstybės turto fondui, ir greitai pastatas gali būti parduotas.

Priemiestyje gyvenantys A. ir I. Taruškos puikiai pažįstami ne tik Stetiškiuose, Velžio seniūnijoje, bet ir tarp kitų seniūnijų ūkininkų bei gėlininkų. Ilgą laiką pagal Kanados modelį Stetiškiuose pastatytoje sodyboje garbaus amžiaus sutuoktinių sodyboje veikė Žemės ūkio ir hidromelioracijos mokyklos mokymo bazė.

Joje po vienu stogu yra ne tik gyvenamosios patalpos, bet ir tvartai, pašarų saugyklos, garažai. Maždaug apie 1992 metus A. ir I. Taruškų žemėje buvo pastatytas 36 metrų ilgio ir 25 metrų pločio sandėlis. Viename sandėlio gale laikyta žemės ūkio technika, kitame – pašarai. I.Taruška dirbo gamybinio mokymo vadovu. Šiuo metu šį pastatą Profesinio rengimo centras perdavė Valstybės turto fondui, jį rengiamasi privatizuoti. Tiesa, žemė priklauso ūkininkams, sandėlio statybos dokumentų nėra.

Nežinodamas A. ir I. Taruškų amžiaus, nepasakytum, kad poniai Alfonsai jau stuktelėjo aštuonių dešimčių jubiliejus, o sutuoktinis tokią pat sukaktį švęs šiemet. Sodyba tvarkinga, sutvarkyti įvažiavimai, pastatytas paminklas, prisodinta gėlių. Tvenkinio link veda baltųjų ir raudonųjų lazdynų alėja. Aplink sodybą esanti daugiau kaip 10 hektarų teritorija aptverta tvora, apsodinta pušaitėmis ir berželiais. Taigi netrukus miesto pašonėje suoš privatus sutuoktinių Taruškų miškas. Žmonės toliau dirba žemę, augina pulkelį ožkų, kelis triušius, vištų, kalakutų.

Kviečiasi į krūvą

Prie Profesinio rengimo centro prijungus Žemės ūkio mokyklą, Taruškų sodyboje nebeliko karvių, kiaulių, technikos, praktikantų. Sutuoktiniai su ilgesiu prisimena tuos laikus, kai ponas Ignas vedė gamybinės praktikos užsiėmimus, rašė pažymius, tačiau prisipažįsta ne kartą tų pačių moksleivių buvę apvogti – teko langus grotomis užtverti. Kaip sako ponia Alfonsa, Lietuvai veikiausiai nebereikalingas žemės ūkis ir jo specialistai.

Tačiau energingi sutuoktiniai Velžio seniūnijai pasiūlė savo sodyba pasidalyti su vyresnio amžiaus artimųjų neturinčiais vienišais žmonėmis ar poromis. Jie neslepia: senjorai už gyvenimą turėtų susimokėti, bet gyvenant krūvoje būtų lengviau, paprasčiau, patikimiau. Sodyboje galima užsiauginti daržovių, yra ūkio pastatai, tvenkinys.

Gali nugriauti

Kol neišspręstas sodyboje stovinčio sandėlio likimas, A. ir I. Taruškos apie savo planus kalba nenoriai. Sutuoktiniai kreipėsi į Valstybės turto fondą, kad sandėlį jiems leistų privatizuoti lengvatinės sąlygomis arba išmontuotų, tačiau gavo neigiamą atsakymą.

Nors žmonės mokėjo žemės mokesčius, leido teritorija naudotis mokyklai, dabar pasijuto valdžios įkaitais. Sutuoktiniai neslepia – juridiškai sandėlis dabar priklauso Profesinio rengimo centrui, tačiau Valstybės turto fondas negali vykdyti kolektyvizacijos ir nusavinti žemės, įpareigoti savininkų leisti svetimiems naudotis jų pačių nutiestais keliais. „Jei sandėlio lengvatinėmis sąlygomis mums neparduoda, tai tegul jį nugriauna“, – sako ponas Ignas.

Profesinio rengimo centrui nutraukus bendravimą, I.Taruška tikino karvių ir kiaulių nebeauginsią. Tik šeimininkė pasisiūlė pavaišinti baltų karvių sūriu. Galiausiai paaiškėjo: „baltos karvės“ – tai septynios ožkos, jauna ožkytė ir du ožiai. Sutuoktiniai per dieną primelžiantys ne mažiau kaip 10 litrų pieno, iš jo gaminantys grietinę, varškę, sūrį.

Neatitrūktų nuo aplinkos

Velžio seniūnijos seniūnas Alfonsas Bakšys pritarė A. ir I. Taruškų idėjai pensininkų sodyboje steigti senjorų namus. Kaimo žmonės galėtų ne tik gyventi, lankytis, bet ir gautų būtiną pagalbą, nesijaustų atskirti nuo įprastos aplinkos. Anot jo, patys Taruškos pirma savo ilgaamžiškumo ir jaunatviškumo priežastimi nurodo darbą. Kaimiečiai nenutoltų nuo žemės, augintų paukščius, gyvulius, valgytų ne tik šviežią natūralų maistą, bet ir gyventų įprastą gyvenimą.

Prakalbus apie sodyboje pastatytą sandėlį, A.Bakšys sakė, esą jis yra privačioje teritorijoje, ūkininkas geranoriškai bendradarbiavo su mokykla, teikė paramą ir, nesant sutarimo, niekas negali pretenduoti į jo nuosavybę. Seniūno nuomone, jei Valstybės turto fondas nesutinka leisti ūkininkui įsigyti sandėlio lengvatinėmis sąlygomis, šiam pareikalavus, privalėtų jį nugriauti.

Žemės niekas neturi teisės nusavinti. Juolab kad sutuoktiniai turi visus žemės nuosavybės dokumentus, mokėjo mokesčius. A.Bakšio teigimu, sandėlis galėtų būti privatizuotas nebent nusikelti, esą ūkininkas turi visas teises neįsileisti pašalinių į savo valdas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (12)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (241)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (258)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (122)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (94)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (63)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Kodėl Kembridžo kunigaikštienė niekada nedalija autografų? (1)

Kate Middleton – viena iš dažniausiai fotografuojamų moterų visame pasaulyje ir galbūt...

Gyvai / Lietuvos triatlono taurės 4-as etapas Veisiejuose (1)

Rugpjūčio 19-ąją šeštadienį vienas gražiausių Pietų Lietuvos krašto miestelių Veisiejai...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (25)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (28)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (119)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...