Jautrų teršalams smegduobių kraštą bjauroja pūvančios gyvulių atliekos, keliančios pavojų požeminiams vandenims. Biržų rajone, Balandiškių kaime, veikiančios „Agaro“ skerdyklos pūvančių atliekų dvokas perpildė žmonių kantrybės taurę ir privertė atsibusti snūduriavusius aplinkosaugos bei veterinarijos specialistus.
Skerdykla
Mėšlo ir kraujo tvaiką dažnai kenčiančių vietos gyventojų pradėjo skambinti pavojaus varpais. Žmonių kantrybė trūko, kai laukuose jie pamatė išverstas didžiules paskerstų gyvūnų atliekų krūvas.

Laukuose – žarnos ir mėsgaliai

Skerdyklos ir pamiškėje įrengtos mėšlidės kvapai nuolat erzina vietos gyventojus. Stipresniam vėjui papūtus, atliekų tvaikas riečia ir Pabiržės miestelio gyventojų nosis. Tačiau dėl bjaurių kvapų nubausti įmonę nepavyksta – to nereglamentuoja jokie įstatymai.

Atsakingos tarnybos sukruto, kai Balandiškių kaimo gyventojai garsiai prabilo ir pirštu parodė į netoliese pradėtus versti gyvulių griaučius, žarnas ir mėsgalius. Kasdien didėjančios pūvančių gyvūnų vidaus organų krūvos riogsojo laukuose, netoli Juodupės upelio.

Smegduobėmis nusėtas Biržų kraštas itin jautrus teršalams, čia skatinama ekologinė žemdirbystė. Dėl kasmet intensyvėjančių karstinių reiškinių nuolat kyla pavojus užteršti požeminius vandenis, šulinius.

Pasak aplinkosaugininkų, laukuose, kur plyti Biržų regioninio parko teritorija, „Agaro“ skerdykla išvertė apie 12 tonų gyvūnų žarnų ir mėsgalių.

Paskerstų gyvūnų atliekas iš skerdyklos privalo išvežti gyvulinės kilmės atliekas tvarkanti bendrovė „Rietavo veterinarinė sanitarija“. Ant laukų išlaistyti galima tik skystas atliekas.

Įmonės vadovui – bauda

„Agaro“ skerdyklos vadovas Petras Vainoras „Valstiečių laikraščiui“ teisinosi, kad gyvulių atliekos į laukus suverstos jam nežinant. Taip esą atsitikę dėl techninių nesklandumų.

„Bendrovei iš Rietavo nepristačius konteinerių, darbuotojai laikinai atliekas išvežė ant laukų. Manęs apie tai neinformavo“, - tvirtino P.Vainoras.

Pasak tarptautinį aplinkosaugos standartą diegiančios skerdyklos vadovo, paskerstų gyvūnų atliekos laukuose gulėjo tik kokias tris keturias dienas. Vėliau jos buvo išgabentos į Rietavo atliekų utilizavimo įmonę.

Neleistinai pasielgusiems darbuotojams P.Vainoras sakė skyręs ir materialines, ir moralines nuobaudas. Skerdyklos vadovas prisipažino, kad po šio įvykio ir jam pačiam teko atverti piniginę. Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas Benjaminas Dagys jam paskyrė 2000 litų baudą.

Žalos gamtai neskaičiavo

Už skerdyklos kontrolę atsakingas B.Dagys „Valstiečių laikraščiui“ patvirtino, kad ir bendrovės vadovas, ir darbuotojai nubausti piniginėmis baudomis. Skerdyklos darbuotojui paskirta 200 litų bauda, o kitos „Agaro“ įmonės, tvarkančios skystas skerdyklos atliekas, ŽŪB „Agaro riešutas“, agronomas už atliekų išvežimą į laukus priverstas sumokėti 600 litų.

Dėl neleistinoje vietoje laikomų atliekų žalos gamtai aplinkosaugininkai neskaičiavo ir baudų įmonei neskyrė. Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros vadovas aiškino, kad bendrovė pūvančias atliekas greitai išvežė, tad žalos gamtai aplinkosaugininkai neužfiksavę.

„Mes jų neglostome. Pernai bendrovę baudėme ir net ieškinį už Juodupės upelio teršimą pateikėme. Neleistinu metu skystomis atliekomis patręšus laukus, skerdyklai teko atlyginti 32 tūkstančių litų gamtai padarytą žalą“, - tvirtino B.Dagys.

Papeikimą skyrė ir pavaldinei

Tonos pūvančių atliekų smegduobių krašte sukrusti privertė ir Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus. Pasak tarnybos viršininko Adolfo Rinkūno, vienas skerdyklos vadybininkas turės sumokėti 1000 litų baudą, o vyriausiasis gydytojas gavo papeikimą ir buvo perkeltas į žemesnes pareigas.

Nubausti „Agaro“ vadovą A.Rinkūnas sakė neturėjęs galimybės. Po žmonių sukelto triukšmo P.Vainoras neva dviem savaitėms išvykęs į užsienį.

Nukentėjo ir Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorė Aldona Korsakienė. Jai tarnybos vadovas taip pat skyrė papeikimą ir įpareigojo griežčiau kontroliuoti „Agaro“ bendrovę.

„Dabar į skerdyklą mūsų inspektoriai važiuoja kas dvi tris dienas. Štai ir šiandien du tarnybos specialistai ten lankėsi. Situacija įmonėje gerėja“, - užtikrino Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas A.Rinkūnas.

Kvapų nebus tik nelikus skerdyklų?

„Aišku, skerdykloje ir aplink ją dvokia. Turbūt geriau būtų, jeigu nei skerdyklų, nei gyvulius auginančių bendrovių šalyje nebeliktų. Tuomet nebebūtų jokių rūpesčių dėl kvapų“, - dėl realybės neįvertinančių žmonių priekaištų apmaudavo P.Vainoras.

Skerdyklos vadovas apgailestavo, kad mūsų šalyje įmonės verčiamos kuo greičiau laikytis griežtų reikalavimų. Tuo tarpu kitose Europos šalyse jam esą tekę matyti toli gražu ES standartų nesilaikančių įmonių.

„Pavyzdžiui, Italijos ūkiuose styro mėšlo krūvos, nėra jokių mėšlidžių, ir niekas dėl to labai nepanikuoja. O mes norime viską iškart padaryti“, - sakė „Agaro“ vadovas, pastebėdamas, kad paskerstų gyvulių atliekų išvežimas utilizuoti nemažai kainuoja. Už vieną atliekų toną skerdyklai tenka sumokėti 540 litų.

„Tarkim, ūkininkas parduoda 500 kg jautį. Jį paskerdus kone 200 kg tenka išvežti į Rietavą. Net 30 – 35 proc. gyvojo gyvulio svorio sudaro atliekos“, - atkreipė dėmesį skerdyklos vadovas.

P.Vainoras patikino, kad po incidento skerdykloje pastatyta nauja įranga ir atliekos be trukdžių išvežamos į Rietavą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (16)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (31)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (810)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (23)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (72)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (1)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (32)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (26)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (624)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (21)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...