Vos tik parduotuvėse pasirodo stovų su daržovių sėklomis, sukrunta jų augintojai. Vienos iš anksčiausiai perkamų sėklų – saldžiųjų paprikų sėklos.
© K.Šatūno nuotr.

Ne vienas dairosi ir lietuviškų šių daržovių veislių sėklų. Dažnas svarsto: o gal jei anksčiau pasėsiu, anksčiau ir skanius saldžiųjų paprikų vaisius ragausiu?

Europoje – nuo XV a.

Saldžiosios paprikos pagal vitaminų ir mineralinių medžiagų kiekį yra vienos vertingiausių daržovių. Paprikos (Capsicum L.) gentyje yra 35 rūšys, paplitusios Pietų ir Vidurio Amerikoje. Lietuvoje auginama viena rūšis.


Saldžiosios paprikos Europoje pradėtos auginti XV a. Pastaruoju metu įvairiose šalyse sukurta daug saldžiosios paprikos veislių ir hibridų. Pasak Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto (LSDI) darbuotojos Nijolės Maročkienės, parinkti veisles ir hibridus, tinkamus auginti šiltnamiuose, po priedangomis ar lauke, neįvertinus jų svarbių ūkinių savybių komplekso, yra sudėtinga. Į Nacionalinį augalų veislių sąrašą 2008 m. buvo įrašytos dvi saldžiosios paprikos veislės: lietuviška 'Reda' ir Nyderlanduose sukurta 'Roxy'. Po metų į šį sąrašą įtraukta dar viena nauja lietuviška veislė 'Alanta'. Tai – vidutinio ankstyvumo paprika, skirta auginti uždarame grunte, iš kitų veislių išsiskirianti sparčiu augimu, derlingumu, dideliais ir skaniais vaisiais.


Įvertino ir augintojai


„Veislė 'Reda' – vidutinio ankstyvumo, skirta auginti nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, po priedangomis ir atvirame grunte. Augalai 65–75 cm aukščio, savidulkiai, formuojantys 2–3 pagrindines šakas. Vaisiai nupjauto cilindro formos, lygiu paviršiumi, nokstantys – žali, sunokę – ryškiai raudoni, švelnaus skonio, vidutinio dydžio, – pasakojo N.Maročkienė. – Prekinio vaisiaus vidutinė masė 195 g, vaisiaus minkštimo storis – 6–8 mm. Vienas augalas išaugina 8–12 vaisių. Auginant eilėmis, tarp kurių atstumas – 70 cm, o tarp augalų – 30 cm, suminis vaisių derlius būna 8–11 kg/m², sunokusių – 6–8 kg/m².“


LSDI išvesta 'Alanta' (autorė – Nijolė Maročkienė) – vidutinio ankstyvumo veislė, skirta auginti uždarame grunte. Augalai savidulkiai, vidutiniškai 70–80 cm aukščio, formuoja 2–3 pagrindines šakas. Vaisiai nupjauto cilindro formos, sultingi, švelnaus skonio, augantys – žali, sunokę – oranžiniai, vidutiniškai 10–11 cm ilgio, 8–9 cm skersmens. Pirmieji vaisiai pradeda nokti nuo sudygimo praėjus 115–125 dienoms. Derėjimo trukmė – 58–67 dienos.


Pasak mokslininkės, lietuviškų saldžiųjų paprikų veisles jau įvertino ir vietiniai augintojai. Jai smagu, kad atsiliepimai geri, o ieškodami, kur įsigyti šių daržovių sėklų, daržininkai kreipiasi net į pačius LSDI mokslininkus.


Biocheminę saldžiųjų paprikų sudėtį lemia veislė, vaisių spalva ir auginimo sąlygos. Šios daržovės vertinamos kaip vitaminų, karotino (A provitamino), mineralinių medžiagų, ypač kalio, šaltinis. Keletą metų atliekamų tyrimų duomenimis, didžiausias bendras cukraus, askorbo rūgšties ir karotino kiekis, lyginant su kitomis veislėmis ('Reda' ir 'Gourmet'), buvo 'Alanta' veislės vaisiuose.

• Įdėmiai rinkitės veisles. Mūsų klimatui tinkamiausios ankstyvosios arba vidutinio ankstyvumo saldžiųjų paprikų veislės.


• Neskubėkite sėti. Atsiminkite, kad daigai iki sodinimo į nešildomą šiltnamį užauga per 65–70 d. Į nuolatinę vietą jie dažniausiai sodinami apie gegužės 10 d. Vadinasi, sėti daigus reikia pirmojoje kovo pusėje.


• Per anksti pasėtos saldžiosios paprikos bus peraugusios, kai ateis laikas sodinti jas į šiltnamį. Iš tokių augalų neverta tikėtis gero derliaus.


• Jei auginote ne hibridines veisles, sėklai galite naudoti savo pačių surinktas sėklas. Jei sėklas išėmėte iš hibridinių veislių vaisių, augalai gali ir nederėti.


• Saldžiąsias paprikas sėkite į tuos vazonėlius, kuriuose jų daigus ir auginsite. Saldžiosios paprikos nemėgsta persodinimo.


• Įsigykite specialiai paprikų daigams auginti paruoštų durpių substrato. Jame yra visos šiems augalams reikalingos maisto medžiagos. Naudodami substratą, o ne daržo žemę, išvengsite pašaknio ligų.


• Saldžiųjų paprikų daigus į šiltnamį ar lysvę sodinkite vienu dviem centimetrais giliau, nei jie augo vazonėlyje. Tada augalai bus tvirtesni.


• Tačiau įsidėmėkite, kad saldžiosios paprikos, skirtingai nei pomidorai, neaugina pridėtinių šaknų, tad neverta per giliai jas sodinti.


• Sumaniusiesiems saldžiąsias paprikas auginti atvirame grunte rekomenduojama mūsų išvesta 'Reda'. Tik reikėtų parinkti saulėtą vietą, apsaugotą nuo šiaurės vėjo.


• Dažnas skundžiasi, kad saldžiųjų paprikų vaisiai nespėja sunokti. Taip neatsitiks, jei po rugpjūčio 15 d. išskinsite visas žydinčias viršūnėles. Tada daugiau maisto medžiagų gaus nokstantys vaisiai. Saldžiąsias paprikas būtina ir genėti. Tada vaisiai gaus daugiau saulės ir greičiau pradės nokti. Nenokinkite vaisių ant augalo: vos pradėjo nokti, ir skinkite.


• Saldžiąsias paprikas galima auginti su pomidorais. Jei ketinate šioms daržovėms statyti atskirą šiltnamį, žinokite, kad joms reikia erdvės. Jei šiltnamis žemas, vėdinimas prastas, saldžiosios paprikos pradeda sirgti.


• Mūsų sukurtoms veislėms atramų nereikia. Bet jei matote, kad augalas labai vešlus, lūžta šakos, riškite jį prie kuolelių.


• Nepertręškite. Prieš sodinimą saldžiąsias paprikas rekomenduojama tręšti NPK 10-8-10 trąšomis, vėliau jas galima šiek tiek patręšti azoto trąšomis. Jei trąšos barstomos, dirva turi būti drėgna. Saldžiąsias paprikas patartina tręšti skystomis trąšomis su mikroelementais, nes jas augalai greičiau ir geriau pasisavina.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (130)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (44)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (24)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1140)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (324)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...