Svideniai – Kupiškio priemiesčio kaimas, iki rajono centro kokie keturi kilometrai. Visi čia žino Jakšius, tik dar pasitikslina: apie kuriuos kalba sukasi, apie tėvus ar vaikus?
© Autoriaus nuotr.

Ūkininkavimo paslaptis – svetimo žmogaus nėra

Stasė ir Petras Jakšiai turi ūkį, jų jauniausias sūnus Mantas irgi ūkininkauja. Sodybas jų gyvenvietėje teskiria keli šimtai metrų. Darbuojasi visi išvien.

Gretimame Akmenytės kaime savo stalių dirbtuves turi įsirengęs kitas Jakšių sūnus Vaidotas. Pasak vietinių, nagingas vyras, sugeba įmantriausius baldus padaryti. Tėvų namuose jo darytos masyvios durys, namo viduje – patvarūs raižyti laiptai. Meistrauti savo mokinį išmokė garsus Kupiškyje medžio drožėjų mokytojas, tautodailininkas Jonas Šmigelskas. Taip išmokė, kad amato verslo mokykloje mokytis gabiam vaikinui teprireikė kelias dienas, nutarė, kad pats gali viską padaryti.
Dar vienas Jakšių sūnus, vyriausiasis Virginijus, dirba policijoje, dukra Daiva – pradinėje mokykloje. Tai ir visa šeima. Kodėl sumanius papasakoti apie ūkininkaujantį jaunėlį, šnekų prireikė apie visą šeimą?

„Visi čia dirbame, visi vaikai padėjo, kai nutarėme prieš dvidešimt metų ūkininkauti. O dabar visi talkina, anūkai padeda, svetimo darbininko mūsų ūkyje nėra nė vieno. Taip geriausia, kai ūkis nedidelis, kai visi vienodai triūsia, be nuoskaudų, be ginčų, draugiškai“, – paprastai šeimos ūkininkavimo paslaptis aiškina Stasė Jakšienė.

Darbų karuselėje – kiekviena diena

Mantas Jakšys kalbėti nėra greitas. Kodėl kaime, gimtinėje likęs, sako net nesvarstęs niekada kitaip daryti. Juokauja, kad čia bent jau nereikia sukti galvos, kuo užsiimti. Miestiečius vargina bedarbystė, o čia niekada tokio rūpesčio nėra, darbai patys rikiuojasi ir siūlosi padaromi. Reikia tik eiti, netingėti. O nieko neveikti nepratęs nuo mažens, nes vis šalia tėvo ir jo technikos sukiodavosi. Vairuoti traktorių ar automobilį sako išmokęs dar pyplys būdamas. Mokėjo su broliais pats suremontuoti ir dviratį, ir mopedą.

Kai reikėjo rinktis profesiją, irgi nedvejojo, įstojo į Kupiškio žemės ūkio mokyklą.Tada dar ten buvo rengiami ūkininkai, per pusketvirtų metų gavo ir agronomijos, ir mechanikos, ir šaltkalvystės žinių, ir buhalterijos pradmenų mokėsi. Bet prie popierių sėdėti jam nepatinka, todėl mišraus ūkio finansus mielai atiduodantis mamai tvarkyti. Kai sumąsto dalyvauti kokioje ES paramos programoje, samdo konsultantus paraiškoms rengti.

Per 14 ūkininkavimo metų jau triskart naudojosi ES parama ūkiui modernizuoti, dabar yra pateikęs paraišką naujai technikai pirkti – 20 kub.m talpos grūdų vežimo puspriekabei, vartomajam plūgui, dar ketina įsigyti ražienų skutiklį.

Jaunasis ūkininkas yra deklaravęs 64 ha žemės, dar 33 ha priklauso tėvų ūkiui, juos irgi reikia įdirbti. Šiemet pasėta per 20 ha vasarinių rapsų, 40 ha žieminių kviečių, kvietrugių, šiek tiek vasarinių miežių. Kadangi ūkininkai laiko ir mėsinių galvijų, žindenes su veršiukais, reikia ganyklų, pašarų gyvuliams pasiruošti. Taigi darbų karuselė nenustoja suktis visus metus: čia sėja, pasėlių priežiūra, čia šienapjūtė, javapjūtė, čia gyvulių liuoba.

Ūkininkavimo pradžioje, suirus kolūkiams, sunykus žemės ūkio bendrovėms, atsiėmę 30 ha senelių turėtos žemės, Jakšiai mėgino vystyti pieno ūkį, laikė per 30 karvių. Bet ilgainiui šis triūsas pasirodė pernelyg sunkus, nebeapsimokėjo, tad atsisakė. Dabar beturi savo reikmėms vieną karvutę.
Ir dar augina pusšimtį mėsinių vištų, kad saviesiems užtektų, kalakutų, laiko paršavedę su paršiukais, užaugina mėsytės ir tolimesniems giminaičiams, gryniems miestiečiams, kad atsilygintų už ūkiui išnuomotą žemę.

„Keistas dabar palikęs kaimas, – sako Manto tėtis Petras Jakšys. – Nieko dabar žmonės nebeaugina, karvių nebelaiko, paršelius irgi per sunku kaimiečiams išlaikyti. Svideniuose yra gal 33 sodybos, o karvutės telaikomos bene aštuoniuose kiemuose. Net daržų kai kurie nebesodina, bet darbo biržon ir pašalpų pirmieji skuba. Valdžia išpaikino žmones, jaunimas nori kuo mažiau dirbti ir kuo daugiau turėti. Taip nebūna, tinginys negali būti turtingas.“

Sava gerovė – paskutinėje vietoje

Mantas Jakšys tikina niekada nepagalvojęs, kad galėtų važiuoti užsienin greitesnio ir didesnio uždarbio. Niekada ir miestas netraukė. Gyvenimas ten esą tik vargina, o kaime dirbant ir nuovargis kitoks, kartu nepastebimai pailsi.

„Beveik kasdien su tėčiu apvažiuojame pasėlių laukus, apžiūrime, kaip auga“, – sako Mantas ir galima suprasti, kad tai jam teikia džiaugsmo. Sako pasiimantis kartais ir septynmetį sūnų Matą, tik jis jau po pusvalandžio snūduriuoja...

Mantas neįsivaizduoja, kaip kaimo žmogus gali atostogauti. Niekada nėra ilgėliau poilsiavęs. Pernai tėvai sumanė sūnaus šeimyną išleisti į Jūrmalą. Parpūtė visi po dienos, esą lietus parvijo.
„Negaliu nieko neveikti, nepratęs, tikra kankynė, žmona tai žino, todėl net nekalbina“, – pripažįsta turintis tokią blogybę.

Neturi Mantas laiko ir savo sodybai gražinti. Prieš šešerius metus nusipirko seną namą ten pat Svideniuose, neseniai išsikasė tvenkinį. Bet daugiau ką nors susitvarkyti vis nėra kada.

Laikas praeina tėvų namuose, nes ten darbo niekada netrūksta: yra savas malūnas, dirbtuvėlės, technikos garažai, grūdų džiovyklos, sandėlis, mechanizuotas tvartas. Ir gražiai tvarkoma perstatyta patogi senelių sodyba, senasis namas išardytas pervežtas čia iš buvusios sodybvietės. Yra dabar jau ūkyje visa reikalinga technika ir padargai šienapjūtei, javapjūtei, žemei įdirbti. Ir viskam reikia gebėjimų, išmanymo, kantrybės, laiko.

„Neturiu kuo skųstis, man patinka kaime, gimtinėje būti ir dirbti sau, o ne svetimiems, prie viršininkų, valdžios taikytis“, – sako jaunasis ūkininkas.

Tiesa, šiokį tokį ryšį su miestu jis turi, 14 metų dirba ugniagesiu gelbėtoju priešgaisrinėje tarnyboje, lygiai tiek, kiek ir ūkininkauja. Sako, taip įpratęs nuo seno, kad mažiau liktų laisvo laiko, kad turėtų socialines garantijas, kaip ir miestiečiai. Praktiškas toks požiūris. Turi dabar iš jo naudos ir valstybė, dukart nulupa mokesčius nuo darbštaus žmogaus, kad galėtų išlaikyti negalinčiuosius ir nenorinčiuosius dirbti.

Petras Jakšys tuo piktinasi, o jo sūnus Mantas šypsosi, sako laiko tam neturi.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Panevėžietės šiltnamyje – pomidoras milžinas (17)

Panevėžio rajone, Berčiūnuose, gyvenančios Virginijos Bakšienės namuose jai pačiai ir...

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (31)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (19)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (272)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (416)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (66)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (63)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto,...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (24)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (4)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (221)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...