Šiuo metu „nuleistą“ Lietuvos Respublikos pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą aplinkosaugininkai ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai interpretavo skirtingai.
© A.Stackevič nuotr.

Aplinkos ministerijai (AM) pavaldžių regioninių aplinkos apsaugos departamentų darbuotojai reikalavo, kad ūkininkai susimokėtų už pakuotės tvarkymą. ŽŪM, atsižvelgdama į tai, kad aplinkosaugininkai ir gamybininkai skirtingai interpretuoja įstatymą, siekė, kad šis klausimas būtų kuo greičiau išspręstas. Seimo komitetai svarstė įstatymo pakeitimus, išvaduosiančius ūkininkus, kurie naudoja plėvelę savo reik­mėms, nuo minėto mokesčio.


Sąžiningai dirbo


„Ūkininkai nenori mokėti pakuočių ir atliekų tvarkymo mokesčio, nes mano, kad šienainio gamyboje naudojamo polietileno plėvelė nėra pakuotė. Mes, sąžiningai dirbantys, sumokėjome didžiulius pinigus“, – Šilalės rajono ūkininkų vardu kalbėjo Stasys Grikšas. Ūkininkas teigė, kad šiais metais buhalterė perskaitė AM išleistą įsakymą ir paragino jį sumokėti pakuotės tvarkymo mokestį.
Ministerija taip pat paskelbė, kad galima pasinaudoti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo lengvata. Ji suteikiama pateikus pažymą „Apie pakuotės atliekų išvežimą“, kurią išduoda įmonė, įtraukta į atliekas naudojančių ir eksportuojančių įmonių, turinčių teisę išduoti pažymas, sąrašą. S.Grikšas, pasitaręs su Tauragės ir Plungės ūkininkais, pasirinko atliekų tvarkytoją ir pasirašė sutartį.


Nemenka pinigų suma


S.Grikšas teigė, kad per trejus metus jo ūkyje susikaupė 26 t plėvelės. „Už jos išvežimą UAB „Virginijus ir Ko“ sumokėjau 6 000 Lt. Tie, kurie neskubėjo mokėti šienainio gamyboje naudojamo polie­tileno plėvelės mokesčio, iš manęs juokiasi. Nejaugi tapau netobulo įstatymo auka? Kas man tuos pinigus gražins?“ – piktinosi „Valstiečių laikraščio“ skaitytojas. UAB „Virginijus ir Ko“ atstovė (nenorėjusi prisistatyti – aut. past.) teigė, kad jų bendrovė visoje Lietuvoje išveža iš ūkininkų tvarkingą, švarią plėvelę ir išduoda pažymas už surinktą jos kiekį. „Ūkininkai pasirenka patys – naudotis mokesčio už aplinkos teršimą lengvata ir sumokėti mokestį už pažymą atliekų tvarkytojams ar mokėti pakuotės tvarkymo mokestį. Naudodamiesi mūsų paslaugomis jie išlošia, sumoka mažiau“, – pabrėžė pašnekovė.


Apmokėjo atliekų tvarkymo išlaidas


Iki Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo priėmimo ūkininkai svarstė, kur dėti panaudotą polietileno plėvelę. Vieni ją išmesdavo į buitinių atliekų konteinerius, kiti degindavo ar sandėliuodavo. Kol valdininkai aiškinosi, ar šienainio plėvelė yra pakuotė, ar ne, kur ją dėti, dauguma ūkininkų pakluso šiuo metu galiojančiam įstatymui. AM Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė teigė, kad kontroliuojančios institucijos tikrina ir tikrins ūkininkus. Nesumokėjusieji mokesčio privalės jį sumokėti. Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų rajono agentūros vedėjas Skirmantas Pocius džiaugėsi, kad jų krašto ūkininkai sėkmingai organizavo pakuotės atliekų tvarkymą ir apmokėjo šio tvarkymo išlaidas, atliko pakuočių apskaitą, teikė pakuočių apskaitos ataskaitas, mokesčio už aplinkos teršimą pakuočių atliekomis deklaracijas. „Kad nebūtų teršiama aplinka, ūkininkai sudarė sutartis su atliekų tvarkytojais ir pagal jų nustatytus įkainius pristatė plėvelę“, – teigė jis.


Neapibrėžta sąvoka


Pasak ŽŪM Išteklių ir kokybės politikos departamento direktoriaus Sauliaus Jasiaus, ŽŪM ir AM skirtingai interpretavo galiojantį Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo straipsnį, kuriame apibrėžta pakuotė. ŽŪM stengėsi, kad žemdirbiams būtų aišku, kur galima pristatyti panaudotą polietileno plėvelę ir kitas ūkyje susidarančias gamybos atliekas, taip pat siekė supaprastinti jų apskaitos bei valdymo procedūras.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis pastebėjo, kad pakuotės sąvoka įstatyme buvo neaiškiai apibrėžta. Atsižvelgdamas į ūkininkų prašymus ir dviprasmišką įstatymo nuostatų vertinimą, jis parengė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo straipsnių pakeitimus, kuriuose numatyta, kad toks mokestis neturėtų būti taikomas ūkininkams, kurie plėvelę naudoja savo reikmėms. 2011 m. gruodžio 13 d. plenarinio posėdžio metu Seimas, svarstydamas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymą, pritarė R.Žemaitaičio siūlytoms pataisoms, pagal kurias ūkininkai būtų atleidžiami nuo pakuotės mokesčio, kurį moka ūkininkai, naudojantys plėvelę šienainio gamybai. „Įstatymo pakeitimas pajudėjo ir yra priėmimo stadijoje“, – pabrėžė Seimo narys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Seimo nariai nenori įteisinti savo atostogų (40)

Dar 2005 metais gautas Konstitucinio Teismo išaiškinimas, kad parlamentarams reikia įstatymu...

Po rekonstrukcijos atidarytą „Maximą“ sekmadienio vakarą užliejo vanduo gedimas parduotuvėje likviduotas (176)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1391)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Išbandymas alkotesteriu: kodėl pareigūnai vengia antro karto (4)

Socialiniuose tinkluose garsiai nuskambėjo istorija, kai viena vairuotoja pasiskundė, jog policijos...

Norite užauginti sveikus vaikus? Sekite suomių pavyzdžiu (3)

Aktyvūs vaikai yra ne tik laimingesni, bet pasižymi geriau išlavintais gebėjimais, sveikatos...

Persigalvojo: su slaptažodžiais nebereikia tiek vargti (7)

Tikriausiai jūsų slaptažodis – paini raidžių, skaičių ir punktuacijos kombinacija. Pasirodo,...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (11)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (77)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (42)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...