Seimo ketinimai leisti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas administruoti ne tik seniūnijoms, bet ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai kelia nuostabą savivaldybėms ir kai kurioms ministerijoms.
© DELFI / Valdas Kopūstas

Seimo Kaimo reikalų komitetas palaikė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) iniciatyvą leisti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai (LŽŪKT) administruoti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaracijas. Dabar šį darbą atlieka vien tik savivaldybės ir jų seniūnijos.

Įsižiebė aistros

Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) kategoriškai pasisako prieš ŽŪM siūlymą ir žada kreiptis į Europos Tarybą dėl Vietos savivaldos ir Viešojo administravimo įstatymų nepaisymo.


Savivaldybės mano, kad padidės deklaravimo administravimo sąnaudos, teks atleisti vietos žemės ūkio specialistus, o žemdirbiams vėliau gali tekti už šią paslaugą mokėti.
ŽŪM tvirtina, kad siūlymas suderintas su žemdirbių organizacijomis, o ūkininkams atsiras daugiau vietų, kur jie galės gauti kokybiškas paslaugas.


ŽŪM dar šių metų pradžioje pateikė siūlymą išplėsti pasėlių deklaravimo galimybes, kad žemdirbiai tai galėtų daryti ne tik seniūnijose, bet ir LŽŪKT biuruose. „LŽŪKT jokių papildomų lėšų negaus, tačiau ūkininkas galės pasirinkti: jei jam patogiau deklaruoti seniūnijoje, ten ir deklaruos, jei patogiau LŽŪKT – deklaruos artimiausiame LŽŪKT biure, – kalbėjo viceministras Aušrys Macijauskas. – Kiekviename rajone atsiranda dar vienas taškas, kuriame bus galima gauti kokybišką paslaugą.“


Idėja administruoti pasėlių deklaracijas kilo pačioje LŽŪKT. Ji aiškino, kad tarnybos tikslas – vienoje vietoje suteikti kuo daugiau paslaugų, dirbti vieno langelio principu ir taip taupyti ūkininkų laiką. LŽŪKT tikina, kad jos biuruose su konsultantų pagalba užpildytose deklaracijose bus mažiau klaidų nei dabar. „Mūsų tikslas – net tik padėti žemdirbiams pildyti deklaracijas, bet ir juos mokyti, kaip patiems savarankiškai tai padaryti be klaidų“, – teigė LŽŪKT direktorius Edvardas Makelis.

Savivaldybės piktinasi


LSA ir Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija netiki LŽŪKT ketinimais. „Savivaldybių nuomone, pagrindinis LŽŪKT tikslas – prieiti prie duomenų bazių ir nemokamai gauti informaciją apie žemės ūkio naudmenas ir pasėlius“, – teigė LSA direktorė Roma Žakaitienė. Pasak jos, ūkininkų duomenis iš registrų nemokamai galima gauti tik kartą per metus, o įstaigoms, kurios ūkininkams teikia, pavyzdžiui, buhalterines paslaugas, šių duomenų reikia dažniau. LŽŪKT kaip tik ir teikia įvairias paslaugas ūkiams.


Savivaldybės surinktus duomenis apie pasėlius į Nacionalinę mokėjimo agentūrą siunčia specialia saugaus valstybinio duomenų perdavimo tinklo linija. Valstybė lėšas perveda savivaldybėms.
Asociacija klausia, kas kompensuos padidėjusias išlaidas, kai tinklais galės naudotis daugiau dalyvių. Taip pat baiminamasi, kad sumažės finansavimas savivaldybėms, kai dalis ūkininkų nuspręs deklaruoti pasėlius per LŽŪKT. „Tada nebus galimybių išsaugoti žemės ūkio specialistų, kurie teikia žemdirbiams ir kitas paslaugas, etatų, – mano R.Žakaitienė. – Labiausiai tai pakenktų smulkiems ūkininkams, nes jiems tektų važinėti į rajono centrus, kreiptis tik į LŽŪKT, kur gali tekti mokėti pinigus.“


LSA taip pat argumentuoja, kad ūkininkai įvairiais klausimais gali kreiptis į 500 seniūnijų, o LŽŪKT šalyje turi 48 biurus.


Kreipsis į Europos Tarybą


Teisingumo viceministras Gytis Andrulionis mano, kad LŽŪKT negali būti paskirta atsakinga už Europos žemės ūkio garantijų fondo priemonių, susijusių su tiesioginėmis išmokomis, administravimą, nes tai neatitinka Viešojo administravimo įstatymo nuostatų. Jos neleidžia viešojo administravimo funkcijų atlikti viešosioms įstaigoms. „Be to, nepagrįsta, kodėl kaip tik ši viešoji įstaiga, o ne kitos viešosios ar kitokį teisinį statusą turinčios įstaigos ar įmonės gali atlikti projekte numatytus veiksmus“, – tvirtino jis.


LSA dar mano, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas pažeidžia Europos vietos savivaldos chartiją. „Dėl to kreipsimės į Europos Tarybos ekspertus, – teigė R.Žakaitienė. – Planinis Europos Tarybos ekspertų vertinimas Lietuvoje numatytas birželį.“

Mato tik privalumus


A.Macijauskas tvirtino, kad dėl naujos siūlomos deklaravimo tvarkos niekas nenukentėtų. „Iš savivaldybių finansavimo niekas atimti nežada, – aiškino jis. – Savivaldybių žemės ūkio skyriai ir toliau gaus lėšas valstybės deleguotoms funkcijoms vykdyti. Skyrių vedėjai be reikalo pergyvena, gąsdina patys save ir ūkininkus.“


Viceministras įsitikinęs, kad nauja tvarka padėtų išvengti klaidų deklaracijose. „Nenoriu nieko kaltinti, tačiau deklaracijų, pateiktų su įvairiausiomis klaidomis, skaičius šiandien viršija 80 tūkst., – tvirtino jis. – Dėl to daugiau nei 80 tūkst. žemdirbių pavėluotai gauna 580 mln. Lt.“
A.Macijauskas mano, kad LŽŪKT darbuotojai galėtų turėti civilinės atsakomybės draudimą. „Jei LŽŪKT darbuotojas, deklaruojantis pasėlius, turės tokį draudimą, ūkininkas nuostolių nepatirs ir visada išmokas gaus laiku, – mano viceministras. – Jei tokio draudimo nebus, ūkininkas paprasčiausiai nesinaudos abejotinos kokybės paslauga.“


Pasėlių deklaravimas prasidėjo balandžio 4 d. ir bus baigtas birželio 15 d. Pavėluotai pateiktos paraiškos bus priimamos iki liepos 11 d., bet už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma bus mažinama vienu procentu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (2)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (35)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (43)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (147)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (46)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (241)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (206)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (17)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (4)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (110)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...