Lietuvoje jau pradėti skinti juodieji serbentai. Augintojai derliumi patenkinti, tačiau kainos, atrodo, nebus tokios geros kaip pernai – už kilogramą serbentų ketinama mokėti šiek tiek per 2 litus. Pernai augintojai už uogų kilogramą gavo maždaug po 3,5 Lt. Didysis serbentų skynimas po kelių dienų prasidės ir stambiame serbentyne Radviliškio rajone, Felikso Šlėvės ūkyje.
Juodieji serbentai
© Shutterstock nuotr.

Šiuo metu serbentyne ruošiamasi masiniam uogų skynimui – šienaujami tarpueiliai, kad skynimo darbai vyktų kuo sklandžiau. Uogininkystės ūkyje auginamos ir avietės, braškės, šilauogės, tačiau didžiausius plotus – net 80 ha – užima serbentynas. Šiemet augintojas planuoja skinti apie 200 tonų juodųjų serbentų uogų. Didžioji jų dalis bus nuskinta iš tos serbentyno dalies (40 ha), kuri prižiūrima pagal išskirtinės kokybės produkcijai (IKP) keliamus reikalavimus. O štai ekologiniai serbentai geru derliumi nedžiugina (tą ūkio dalį yra perėmęs Felikso Šlėvės sūnus).

„Skirtumas ryškus – kur ekologiniai serbentai, o kur ne. Per daug ūkininkavimo metų įsitikinau, kad ekologiškai auginant galima sugebėti gerai prižiūrėti nediduką, gal tik kokio 0,5 ha ploto serbentyną, o didesniame jau prasideda bėdos. Pirmiausia, negaudami reikiamų maisto medžiagų, nuskurta uogakrūmiai, tada juos apninka įvairios ligos, nuo kurių tiesiog nėra priemonių apsiginti. Ir galiausiai tai atsiliepia derliui“, – patirtimi dalijasi ūkininkas.

Ekologiškai ūkininkas bandė auginti ir kriaušes, tačiau jaunos kriaušaitės, vos spėjusios subrandinti pirmąjį derlių (pernai iš 3 ha priskinta 15 tonų kriaušių), akivaizdžiai nusilpo ir praėjusią žiemą neatlaikė šalčių. Šiuo metu kriaušynas raunamas, o ūkininkui belieka skaičiuoti nuostolius...

Serbentyne irgi laukai nemenki pokyčiai, tačiau jie – teigiami. Pradėjęs auginti uogakrūmius pagal IKP technologijas, ūkininkas jau mato akivaizdų krūmų atsigavimą, o ir derlius noksta gausesnis nei įprastai. Be to, F. Šlėvė po truputį planuoja didinti lietuviškų veislių serbentų plotus, nes įsitikino, kad jie gausiai dera, sunokina stambias ir skanias uogas, o ligoms yra palyginti atsparūs. „Jau turiu lietuviškų veislių serbentų, jų uogos stambios kaip obuoliukai – gražu pažiūrėti. Visiems kolegoms rodau, kai kas apsilanko ūkyje“, – sako F. Šlėvė.

Pasak augintojo, veisiant pramoninį serbentyną, kuriame uogos bus skinamos kombainu, reikia labai gerai įvertinti ne tik derlingumą, bet ir krūmų stiprumą. Jei šakos linkusios sugulti ant žemės, tokios veislės geriau net nebandyti sodinti. Žinoma, mažame sodelyje ši savybė didelių problemų nekels, tačiau versliniame serbentyne – tai jau bėda. Iš 6 lietuviškų serbentų veislių, kurios išbandomos ūkininko laukuose, jis sako atsirinkęs 4 tinkamas. Jų sodinukų planuoja turėti jau kitą rudenį – ne tik sau plotams didinti, bet ir kolegoms bus ką pasiūlyti.

Šiuo metu ūkyje skinamos desertinės Bona veislės serbentų uogos. Viso jos realizuojamos Rygos turguje. Pasak augintojo, mūsų šalies pirkėjai nelabai mėgsta pirkti juoduosius serbentus kaip desertines uogas. F. Šlėvė apsiklausinėjo uogų supirkėjus ir sako, kad serbentų kaina šiemet akivaizdžiai mažesnė: pernai nekritusi žemiau 1 euro (3,54 Lt), šiemet ji sukasi apie 2 Lt.

Pernai F. Šlėvės ūkyje išaugintas derlius buvo parduotas bendrovei „Kėdainių konservų fabrikas“, taip pat per tarpininkus iškeliavo į Latviją ir Sank Peterburgą. Augintojas tik labai nedidelę dalį juodųjų serbentų realizuoja šviežius. Beveik visas nuskintas uogas jis sušaldo ir laiko moderniame 2003 m. pastatytame 600 tonų talpos šaldytuve. Kadangi ūkyje užaugintos uogos užima tik apie trečdalį talpyklų, tai ūkininkas supirkinėja uogas šaldymui iš kitų augintojų arba teikia jiems šaldymo paslaugą. „Vertėjo investuoti į šaldyklą. Ji tuščia nestovi nei žiemą, bei vasarą“, – prieš devynerius metus padarytomis investicijomis nenusivylė ūkininkas.

Kaip IKP sertifikuotas ir ūkininko ūkyje išsuktas medus. Bitynas nemenkas – net 65 bičių šeimos. Bitės sodo ir uogyno derlių padidina trečdaliu, o ir medus iš serbentų labai aromatingas ir kvapnus. Vos bespėdamas su vienas kitą vejančiais darbais, F. Šlėvė prasitaria, kad ieško ir niekur neranda pagalbininko, mokančio tvarkytis bityne. „Jei atsirastų toks, kuris nebijo bičių ir bent šiek tiek nusimano bitininkavime, iš karto priimu“, – sako ūkininkas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (253)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (37)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (347)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Odesoje atostogaujantys lietuviai kelia pavydą paprastiems miesto gyventojams (73)

Apsilankius Ukrainos atostogų rojumi vadinamoje Odesoje ne visiems patinka. Priklauso, kiek jūs...

B. Macron įvardijo, dėl ko kyla vienintelė problema su E. Macronu (10)

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono žmona Brigitte Macron sakė, kad imsis pirmosios...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (363)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (141)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

A. Navalnas: bedarbis V. Putino atstovo sūnus demonstruoja įspūdingus turtus (90)

Rusijos opozicijos politiko Aleksejaus Navalno Kovos su korupcija fondas ketvirtadienį publikavo...

Buto pirkimas – derybos ir realybę atitinkanti suma

Lietuvoje nuo seno priimta manyti, jog nuosavas būstas yra tarsi prigimtinė teisė ir būtinybė.

Hialurono rūgštis ar botulino toksinas: nauda ir pavojai (2)

Šiuolaikinėje visuomenėje grožis išties svarbus. O negirdėjusių apie hialurono rūgšties...

Lietuviai išrinko mėgstamiausią nacionalinį patiekalą (23)

Aplenkę šaltibarščius , kugelį ir kitus tradicinius lietuviškojo stalo patiekalus,...