Linų Lietuvoje jau nebeliko, bet tradicija švęsti Lino dieną gyvuoja. Kelmės rajono vicemeras Zenonas Mačernius „ŪP“ sakė, jog šiemet nacionalinė šventė „Linas 2009“ rengiama šeštąjį kartą. Ir nors Lietuvoje jau nebeliko nei linų, nei juos perdirbančių fabrikų, bet žmonės juk ne vien duona sotūs. Po darbų ir rūpesčių žemdirbiams norisi pabendrauti, pasilinksminti.
© "Ūkininko patarėjas"

Vicemero teigimu, linų gaminiai – jau alternatyvus verslas. Todėl „Linas 2009“ šventė, į kurią suvažiavo amatininkai, tautodailininkai ir sodiečiai iš įvairių šalies kampelių, pradėta Budraičių kaime Tytuvėnų profesinio rengimo salėje debatais tema „Alternatyvaus verslo perspektyvos Žemaitijos kaimo vietovėse“. Diskusijoje dalyvavo Žemės ūkio ministerijos sekretorė Virginija Žoštautienė, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas profesorius Libertas Klimka bei didelis būrys rajono kaimo bendruomenių atstovų, šventės dalyvių.

Aptartos ir tautinio paveldo produktų valstybinės apsaugos, tradicinių amatų patirties išsaugojimo, plėtojimo ir populiarinimo galimybės, produktų ir amatų klasifikavimo principai, sertifikavimo procedūros, pristatytos Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos kryptys, paramos alternatyviems verslams galimybės.

Žemės ūkio ministerijos sekretorė V. Žoštautienė pastebėjo, kad įstojus į Europos Sąjungą kaime vis dažniau žmonės pradeda ieškoti alternatyvių verslų. Tai puikus pagrindas sukurti naują kaimo struktūrą ir išsaugoti kaime jaunimą.

„Siekiame, kad kelias alternatyviems verslams būtų kuo lengvesnis ir paprastesnis. Šiuo metu amatininkai gali pasinaudoti konkrečia Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos parama – tam skirta beveik 1 mlrd. Lt, – sakė V. Žoštautienė. – Šios programos parama – didžiausias galimos investicinės paramos šaltinis. Amatininkai taip pat turėtų pasidomėti ir jų krašte pagal „Leader“ metodą veikiančiomis vietos veiklos grupėmis. Visų jų parengtose strategijose numatytas pagrindinis tikslas – kultūros paveldo puoselėjimas.“

V. Žoštautienės teigimu, alternatyvūs verslai – labai sveikintinas dalykas. Tačiau akcentavo, jog prieš imantis tokio verslo reikia rimtai apsvarstyti, ar ta idėja gyvenime realizuojama ir ar ji duos naudos. „Kartais mes prisigalvojame gražių idėjų. Buvo svarainiai, po to serbentai, o kuo viskas baigėsi? Kalbant apie amatus, reikia atsakyti į klausimą: ar jis yra hobis, ar pelno objektas? Ar tam produktui bus rinka, ar į verslą įdėtos lėšos atsipirks? – teigė V. Žoštautienė. – Suprantama, niekas nesako, kad iš amato bus milijonai. Bet reikia žiūrėti, kad bent įdėtos lėšos sugrįžtų.“

Debatuose dalyvavusi Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja I. Seliukaitė apgailestavo, kad dalis amatų traukiasi iš aktyvaus vartojimo.

„Po Lietuvos nepriklausomybės pasikeitus visuomeninio, kultūrinio gyvenimo sąlygoms, tautinio paveldo produktų kūrimo technologijų mokymo sistema nebuvo kuriama, nutrūko kai kurių technologijų perdavimas ateinančioms kartoms, kai kurie tradiciniai amatai bei tradicinės paslaugos šalyje visiškai sunyko. Nebebuvo plėtojamas tradicinių amatininkų bei tradicinių paslaugų tiekėjų mokymas bei profesinis tobulinimas. Pradėjus rengti amatų klasifikatorių paaiškėjo, kad dalis amatų – jau istorija. Šiandien turime sertifikavę tik per 100 tradicinių tautinio paveldo gaminių“, – neslėpė specialistė.

Lietuvos etninės kultūros globos tarybos pirmininkas prof. L. Klimka pabrėžė amatų tradicijų perdavimo jauniems žmonėms svarbą. „Tie, kurie atgaivins tradicijas, turi turėti žinių. Norėtųsi, kad amatininkai kurtų kuo įvairesnius kokybiškus ir tam regionui būdingus gaminius“, – kalbėjo L. Klimka.

Debatų dalyviai gana karštai ir aktyviai diskutavo, ko dar reikia, kad sodiečiai noriai imtųsi alternatyvių žemės ūkiui verslų.

Po pietų prasidėjo šventiniai renginiai. „Linas 2009“ šventės gaspadinės – Tytuvėnų kultūros centro režisierė Andrėja Greičiūtė ir Mockaičių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Antanina Valčiuvienė – rūpinosi, kad visų nuotaika būtų pakili. Šventės dalyvius ir svečius linksmino liaudiškos muzikos kapelos „Svaja“, „Kelmynė“ ir Pakražančio kultūros centro muzikantai. Daug žiūrovų susibūrė į stadiono kampą, kuriame vyko parodomosios žemaitiškos ripkos varžybos. Šventės dalyviams koncertavo Virgis Stakėnas. Vakare jaunimas linksminosi su grupe „Prais“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (26)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (153)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia?

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (355)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (1)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (10)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (14)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (41)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...