Neapsidraudusių žemdirbių nuostoliai nebebus kompensuojami

 (7)
Javų pasėliams ši žiema buvo labai nepalanki. Į draudimo bendrovės „Vereinigte Hagelversichering VVaG“ filialą „VH Lietuva“ dėl padarytos žalos jau kreipėsi beveik visi apsidraudę ūkininkai. Nors nuostoliai dar neapskaičiuoti, manoma, kad žemdirbiams bendrovė gali sumokėti 5–7 mln. Lt draudimo išmokų.
© A.Didžgalvio nuotr.

Lietuvoje 2010 m. derliui rudenį buvo pasėta 548,2 tūkst. ha žieminių javų ir 126,6 tūkst. ha žieminių rapsų pasėlių. Rajonų savivaldybių specialistai apklausė ūkininkaujančius 395,1 tūkst. ha (70 proc. visų pasėlių) plote ir nustatė, kad jame žuvę (iššalę ar išmirkę) žieminių javų pasėliai sudaro 90,6 tūkst. ha (atitinkamai 23 proc. nuo apklausto ploto), o žieminių rapsų pasėliai - 50,3 tūkst. ha (atitinkamai 56 proc. nuo apklausto ploto). Pirminiais duomenimis, žemdirbiai šiemet neteko 26 proc. žieminių kviečių pasėlių, rugių – 7 proc., žieminių kvietrugių – 12 proc., žieminių miežių – 47 proc.

Rajonų savivaldybių pateiktais duomenimis, Tauragės apskrityje žuvo 50 proc. javų pasėlių, Kauno - 37 proc., Šiaulių – 28 proc., Panevėžio – 26 proc., Utenos – 21 proc., Telšių – 19 proc., Vilniaus – 17 proc., Marijampolės – 11 proc. Žieminiai rapsai blogiausiai peržiemojo pas Telšių, Jurbarko, Raseinių rajonų ūkininkus – čia žuvo 75 – 91 proc. pasėlių.

Jau praėjusių metų rudenį ūkininkai galėjo patys apsispręsti, verta ar ne, drausti pasėlius. Draudikų duomenimis, rudenį 214 ūkininkų (apie 5 proc. visų ūkininkaujančiųjų) apdraudė 23 tūkst. ha žieminių pasėlių. Bendra pasėlių draudimo vertė viršija 52 mln. Lt.

Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad augalų pasėliams žuvus ar nukentėjus nuo stichinių meteorologinių reiškinių, nuo kurių draudžia draudimo įmonės, nuostoliai nekompensuojami. Atsižvelgiant į tai, nenumatoma kompensuoti tiek praėjusios žiemos, tiek būsimos vasaros metu stichinių meteorologinių reiškinių padarytų nuostolių.

Žemdirbiams paliekama teisė laisvai apsispręsti, ar verta drausti pasėlius ir gauti 50 proc. draudimo įmokos kompensaciją, ar rizikuoti ir nesidrausti žinant, kad stichinės nelaimės atveju nuostolių niekas nepadengs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Kaimo naujienos

Investuoja Lietuvoje: Šiaulių rajone atidaryta bendrovės EWA atstovybė (5)

Žemės ūkio technikos prekybos bendrovė „East West Agro“ (EWA) plečia verslą Lietuvoje − Šiaulių rajone, Kairiuose, atidaryta bendrovės techninės priežiūros ir prekybos atstovybė. Į Šiaurės bei Vidurio Lietuvos ūkininkus aptarnausiančią atstovybę bendrovė investavo daugiau kaip 0,5 mln. eurų. Lėšų investicijoms EWA pritraukė per biržą, šiemet sėkmingai įgyvendinusi pirminį viešą akcijų pasiūlymą.

Žada arbatžolių ir prieskonių brangimą: lietūs reikalus sugadino ir žolininkams (6)

Merkiantys lietūs bėdų kelia ne tik ūkininkams, bet ir žolininkams. Dėl vėlyvo pavasario augalai vėluoja žydėti, o lietūs neleidžia laiku nuimti derliaus. Prognozuojama, kad šiemet jis gali būti perpus mažesnis nei pernai, tad arbatžolės gali brangti.

Lietuviškų vaistažolių gali ir nelikti: jų laukai sunyko 9 kartus (10)

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, vaistažolių auginimo, rinkimo ir perdirbimo verslams yra itin palankios sąlygos. Žemė ir oras nėra smarkiai užteršti, o temperatūros ir kritulių kiekis yra pakankamas derėti įvairiems vaistiniams augalams. Vis dėlto, su vaistažolių auginimu ir rinkimu susijusiems verslams Lietuvoje sunkiai sekasi įsitvirtinti.

Kiaušiniai rinką pasieks paprasčiau (5)

Lietuvoje pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau norinčių užsiimti vištų dedeklių laikymu, be to, didėja ir tokių kiaušinių paklausa.

Saugokitės sukčių: jie ateina ir pasiima gyvūnus (29)

Lietuvoje užfiksuoti keli neteisėti gyvūno nusavinimo atvejai, pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Ji sulaukė pranešimų iš kelių Žemaitijos miestų.