Kad mūsų puoselėjamos sodybos nesupanašėtų, būtų savitos, trūksta originalių sumanymų.
© K.Šatūno nuotr.

Aplinkotvarkos žinovė šiaulietė dr. Irena Burneckienė apgailestauja, kad tvarkome sodybų aplinką gana konservatyviai, o želdinimo paslaugų verslas Lietuvoje – nearti dirvonai, nors šios srities specialistai rengiami jau ne vienus metus.

Nuolat kažką keisti

Kiekvienas žmogus turi savą grožio supratimą. Kam patinka ryškiaspalviai gipsiniai sodo nykštukai, kam – akmenų krūvos ir gėlių prisodinti vežimai kiemo viduryje. Kai kaimynai idėjų semiasi vieni iš kitų, sodybos labai supanašėja.


Šiaulių pedagoginio universiteto Menų fakulteto Taikomosios dailės ir technologijų katedros vedėja docentė dr. I.Burneckienė pasigenda sodiečių išradingumo; sodyboms išskirtinumo kai kada suteikia nebent pati gamta – pro šalį tekant upė, vaizdingas peizažas. Kaimo turizmo ar kitokio verslo sodybų šeimininkai turėtų ypač vengti supanašėjimo, aplinką nuolat keisti ir atnaujinti.
„Kad grožis netaptų kasdienybe, ilgainiui su juo neapsiprastų akys ir sodyba būtų patraukli visais metų laikais, būtina nuolat ką nors keisti, kurti, – tvirtina specialistė. – Netiesa, kad rudenį ar žiemą sodybų aplinka tarsi apmiršta, ja nebereikia rūpintis.“


Be abejonės, visų pirma sodyba turi turėti savo stilių ir nuotaiką, o statinius ir želdinius, kitus elementus būtina suderinti. Svarbu ir tai, kas matyti už tvoros.


Sodo floristika laukia


I.Burneckienė pastebi, kad šiandien verslas Lietuvoje visiškai neturi, ką pasiūlyti kaimo lauko dizainui. Negausūs lauko floristikos dirbiniai, puokštės pritaikyti miestui, natūralios gamtos fone netinka.


„Yra niša verslui, kuri visiškai neužpildyta“, – skaitydama paskaitas kaimo bendruomenėms sako docentė, savo klausytojus kviesdama užsiimti šia veikla, imtis verslų, orientuotų į estetikos kaime kūrimą. Sausų augalų kompozicijos iš išraiškingų vietinių augalų (gluosnio šakelių, javų, švendrų, kukurūzų, motiejukų, viksvų, varnalėšų, bitkrėslių, rykštenių, saulėgrąžų ir kt.) – tik viena iš galimų veiklos sričių.


Floristiniais sodo akcentais gali tapti netgi baidyklės. Mūsų soduose apskritai jos ne naujiena, tačiau kad taptų sodo puošmena – retenybė.


„Gana savitai ir patraukliai sodybose atrodo dekoruoti medžiai: prie šakų pritvirtinti žievės gabalai, spalvingai nudažyti kamienai, papuošti įvairiais akcentais ir pan. Galima tam tikrą erdvę suformuoti iš šluotų. Visada sodybą pagyvins žaismingai spalvota tvorelė. Galima iš augalų suformuoti įvairiausias skulptūras, floristiniais akcentais papuošti tvoras“, – floristinių sodo idėjų pažeria I.Burneckienė.


Tarp grožio ir praktiškumo


Kuriant aplinką šiaulietė pataria nepamiršti praktiškumo.


Po sodybą vaikštinėti visuomet maloniau gražiai įrengtais takais. Jie nepigiai kainuoja, tačiau galima takus nutiesti ir iš medžiagų, atlikusių nuo kitų darbų. Išmoningai jas suderinus, tokie takai gali būti netgi patrauklesni.


„Lietuvoje retai kur pamatysi skirtingu aukščiu pjaunamą vejos žolę. O juk pasitelkus šią nesudėtingą priemonę, pakeliant ar nuleidžiant žoliapjovės rankenėlę, galima išpjaustyti įvairių formų takus, ornamentus, figūras, taip kurti savitą nuotaiką. Lietuvoje dar beveik nenaudojama ir geoplastika, kai dirbtinai keičiamas reljefas – iš žemių suformuojami laiptai, kalneliai ar kt.“ Panašiai kaip vejos žolę, skirtingu aukščiu galima formuoti ir gyvatvores. Išraiškingai atrodo gyvatvorės iš skirtingos spalvos augalų. Puikios galimybės kurti reljefą atsiranda iškasus tvenkinius. Deja, pas mus dažniausiai žemės išstumdomos, išlyginamos ir tiek.


Lietuvoje dar neatrasta ir griuvėsių estetika. Griuvėsių pakanka, jie visiems bado akis, darko vaizdą ir netgi kelia pavojų. Kad toks objektas taptų patrauklus, jį reikia tinkamai sutvarkyti – suformuoti erdves, pasodinti pritinkančių kuklios išvaizdos augalų. Tokios erdvės galėtų tapti tikru rojumi vaikams: čia jie mielai laipiotų, žaistų slėpynes.


Aplinkotvarkos specialistė linki mažiau žavėtis kultūriniais, nepigiai kainuojančiais augalais: „Užsienyje net miestų skverus apsodina, apsėja laukiniais augalais, ir jie atrodo puikiai. Aguonų pievelių Lietuvoje gal ir neužsėsite, bet galite užsodinti šalpusniais, ramunėmis – bet kuo. Netgi dilgėlė, auganti tam tikroje erdvėje ir prižiūrima, atrodys dekoratyviai.“


Linki vengti kičo


Šiaulietė pataria neskubėti atsikratyti senais, buityje nebenaudojamais daiktais. Tinkamai apdorojus, juos galima pritaikyti lauko dizainui. Antai iš vežimo ratų galima padaryti net lieptelių turėklus, sieneles. Sena valtis gali tapti smėlio dėže vaikams.


Įdomios sodybos, kurios turi savo tematiką, tarkime, atspindi šeimininkų laisvalaikio pomėgį. Intriguoja teritorijoje sukuriamos optinės iliuzijos.


Tačiau šiandien taip giriamais japoniškais sodais docentė siūlo pernelyg nesižavėti ir nepulti jų įrenginėti: „Profesionaliai įrengti japoniškos sodybos mes dar tikrai nepajėgūs. Tam reikia šimtamečių tradicijų ir gilios patirties. O kai pamėgdžiojama, sukuriamas tik kičas.“

Pradžioje ant popieriaus


Sodybų šeimininkai paprastai patys apželdina aplinką. Deja, neretai augalai įsigyjami atsitiktinai, apėmus akimirkos įkvėpimui. Tačiau jau po kelerių metų išryškėja klaidos – paaiškėja, kad augalas pernelyg vešliai auga, jam parinkta netinkama vieta ir pan., todėl mėginama jį persodinti ar apskritai pašalinti.


I.Burneckienė pataria aplinką želdinti tik pagal projektą. Taip sutaupoma pinigų ir pastangų, o rezultatas atitinka pirminį sumanymą.


„Graži sodyba bus tik ta, kurioje derės viskas: kompozicija, spalviniai deriniai, mažoji architektūra, stilinga tvarka ir originalumas; bus išlaikytas grožio ir praktiškumo santykis, o sodybos vaizdas nebus monotoniškas“, – primena aplinkotvarkos žinovė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (13)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (100)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (12)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (28)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (97)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (8)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (3)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (1)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (29)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (23)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...