Konkurso „Lietuvos kaimo spindulys 2007“ nominacijoje „Kaimo amatų meistras“ laureatu tapo Žeimių (Jonavos r.) gyventojas Artūras Narkevičius. Staliaus - baldžiaus specialybę turintis meistras neslepia, kad geriausiai jaučiasi ne stalą, kėdę ar suolą droždamas. Jo pašaukimas – kryždirbystė.
Jėzus Kristus, kryžius, religija
© D.Tunkūno nuotr.
Gimęs, užaugęs bei specialybę Kaune įgijęs A.Narkevičius 1992 m. atvyko gyventi į Žeimius. Su šeima įsikūrė senelių namuose. Staliaus - baldžiaus amatą nelabai mėgo, todėl dažniau droždavo prievarpstes, skulptūras, stalo įrankius, rankšluostines, lentynas, įvairius puošybos elementus. Sukaupęs patirties, nusprendė imtis sunkesnių darbų. 1996 m. jis pradėjo drožti kryžius, daryti stogastulpius, koplytėles. Jaunam meistrui užsakymų netrūko. Pasak A.Narkevičiaus, vieni prašė kryžiaus, tinkamo kapinėse, kitiems jo reikėjo žymiam žmogui pagerbti, treti – prie savo sodybos pasistatyti.

Meistras išsiaiškino, kad senovėje numatytoje gyventi vietoje žmonės pirmiausia pastatydavo kryžių, o tik tada ręsdavo namą. Anot senolių, pirmiausia reikia, kad turėtų kur gyventi Dievas. „Katalikų krašte kiekviename kaime turėtų po kryžių stovėti“, – teigė kaimo meistras.

A.Narkevičius tvirtino, kad giminėje nebūta nė vieno užsiėmusio drožyba ir iš to amato pragyvenusio. Pomėgis drožti – tik jam skirta Dievo dovana. Be to, archyvuose A.Narkevičius aptiko duomenų, įrodančių, kad Žeimiuose jo giminaičiai jau gyvena apie 200 metų.

Tik ąžuoliniai

„Baldus daryti netraukia, o droždamas kryžių jaučiu, kad esu savo vietoje, – aiškina A.Narkevičius. – Kryždirbystėje daugiau ir kūrybinės laisvės. Šis darbas man teikia malonumo“.

Meistras sakė, kad dviejų vienodų kryžių nebūna. Naujas darbas, naujas ir motyvas. Pirmiausia su užsakovu išsiaiškina, kokio kryžiaus jis nori, tačiau iš anksto niekada jo nepiešia. Galutinis motyvas subręsta bedirbant.

A.Narkevičius prisimena, kad tik pirmojo darbo projektas buvo popieriuje išguldytas. Paprastai meistras jau išdrožtus kūrinius nusipiešia atminčiai, kad nepamirštų jų ir nekartotų.

Kryžiai gali būti daromi iš įvairios medienos, bet A.Narkevičius juos drožia tik iš ąžuolo. Tokie kryžiai – tvirti ir ilgaamžiai. Jie gali stovėti 100 ir daugiau metų.

Mediena turi savybę džiūti, trauktis. „Teko restauruoti prieš 50 metų statytus kryžius, – pasakojo meistras. – Jie paprastai nuvirsta dėl to, kad nupūva į žemę įkastoji dalis. Kad to neatsitiktų, šiais laikais kryžiai statomi ant trijų metalinių strypų“.

Kryždirbystėje naudojamos ir kitos naujos, medieną nuo neigiamo aplinkos poveikio saugančios priemonės. Tiesa, nors jų pasiūla didelė, atrasti pačią geriausią – nelengva.

Ypač sunku gauti tinkamą medienos impregnantą. „Jau 30 darbų padariau, tačiau teigti, kad atradau geriausią – pasakyti negaliu, – dėstė meistras. – Domiuosiu kryždirbyste, renku apie tai medžiagą, klausinėju draugų, tačiau ir jie dar neatrado geriausios priemonės“.

Mediena – įnoringa, su charakteriu. Net ir tinkamai apdoroti kryžiai laikosi nevienodai. Aišku, tai lemia kryžiaus stovėjimo vieta, vyraujantys vėjai.

Pomėgių – ne vienas

Pasak drožėjo, medieną paprastai pristato užsakovas, todėl pačiam žaliava rūpintis nereikia. Ąžuolinis rąstas kainuoja iki 1500 Lt, tačiau įmanoma įsigyti ir gerokai pigiau, pavyzdžiui, už 200 Lt.

Kryžiaus drožėjo darbas vertinamas maždaug 1000 Lt. Užsakymui sugaištama apie metus. Pasak A.Narkevičiaus, tiek laiko praeina nuo pat sandėrio pradžios iki kryžiaus pastatymo dienos. Tačiau drožimo darbai trunka tik apie mėnesį.

„Jau išdrožiau 30 kryžių, tačiau nesijaučiu sukaupęs pakankamai patirties, – neslėpė A.Narkevičius. – Juk kryždirbystės niekur specialiai nesimokiau. Esu savamokslis“.

Pernai drožėjas padarė rekordinį skaičių kryžių – 10. Taip atsitiko dėl to, kad turėjo nuolatinį pirkėją, kuris kartu su kitomis prekėmis parduodavo ir Žeimių meistro kryžius. Kaip bus šiemet, medienai gerokai pabrangus, nežinia. Pasak meistro, dabartinės kryžių kainos – jau nuostolingos. Verslininkai kalba, kad labiau apsimoka pardavinėti pavėsines, kurios už kryžių – tris kartus pelningesnės.

„Kad išgyventum vien tik iš kryždirbystės, reikia turėti žmogų, kuris rūpintųsi užsakymais, – sakė meistras. – Dabar tokio partnerio neturiu, jo ir nereikia, nes dirbu Jonavos krašto muziejuje staliumi restauratoriumi. Kryždirbystė tėra mano pomėgis“. Beje, šis pomėgis - ne vienintelis. A.Narkevičius tyrinėja liaudies meną, renka ir kaupia kraštotyrinę medžiagą apie Žeimius, ieško duomenų apie garsius krašto žmones. 2005 m. jam suteiktas Lietuvos garbės kraštotyrininko vardas. Jis yra parengęs keletą knygų apie krašto knygnešius, tradicijas ir papročius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (16)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (28)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Gyvai / Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (729)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (18)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (68)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (27)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (21)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (612)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (19)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...