Praeis dar dešimtmetis, kitas, ir karvę bus galima pamatyti nebent tik zoologijos sode. Tokiomis pesimistinėmis nuotaikomis gyvena vis didesnis būrys Lietuvos ūkininkų. Lietuvos žemdirbiai už parduotą pieną tegauna tik grašius, neturi pinigų pašarų ruošimo darbams, degalams. Kai kurie net stambieji ūkininkai nutarė nebeatnaujinti turimų bandų ir išpardavė užsiaugintas telyčias. Tokią liūdną padėtį Lietuvos pienininkystėje Vilkaviškio krašto pienininkai dėstė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkui, Plungės rajono ūkininkui Andriejui Stančikui.
© Corbis

Rudenį karves išparduos

Šiemet Lietuvos pieno gamintojų asociacijai pradėjęs vadovauti A.Stančikas teigė šiuo metu labiausiai pasigendąs žemdirbių vieningumo bei valdžios dėmesio jų problemoms. Anot A.Stančiko, Žemės ūkio ministerija per pastaruosius metus beveik nieko nepadarė, kad pienininkų dalia nors kiek palengvėtų.

"Labai abejoju, ar perdirbėjai taip pat yra tiek nustekenti, kad negali daugiau mokėti pieno tiekėjams. Jie gauna ir subsidijas eksportui, ir intervenciniai pirkimai vyksta. Tad kilti pieno supirkimo kainoms buvo palankios sąlygos. Tačiau kainos ne didėjo, o dar labiau sumažėjo", - kalbėjo A.Stančikas. Tiesa, jo pastebėjimu, pastaruoju metu jau girdėti kalbų, kad tai viena, tai kita perdirbimo įmonė supirkimo kainą padidino 2-6 centais. Tačiau pačios įmonės apie tai tyli.

"Visiškai neaišku, kodėl siaučiant krizei pieno produktų pardavimo kainos sumažėjo apie 15 proc., o pieno supirkimo - maždaug 50 procentų. Teko girdėti, kad vienos stambiausių įmonių rentabilumas šiemet siekia net 21 procentą. Tai leistų pieno supirkimo kainą padidinti 7 centais. Tačiau jie to nedaro", - sakė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas.

Anot A.Stančiko, kol niekas iš perdirbėjų nenori būti pirmasis, viešai prakalbęs apie kainų didėjimą, žemdirbiai atsisako pieno ūkių. Ne tik dėl nepalankių pienininkystei plėtoti žaliavinio pieno supirkimo kainų - tam įtaką daro ir orai. Vasaros pradžia buvo labai nepalanki šienapjūtei. Nuolatiniai lietūs trukdė paruošti pakankamą kiekį šieno, todėl daug smulkiųjų pieno tiekėjų rudenį, kai baigsis ganiavos sezonas, karves išparduos.

Vilkaviškyje susirinkę žemdirbiai teigė, kad jie iš pieno supirkėjų už litrą parduodamo pieno gauna po 40-58 centus. Tik stambiausieji galėjo pasigirti gaunantys 68-70 centų. "Visi mano, kad kooperatyvams ar stambiesiems pieno tiekėjams įmonės moka labai brangiai smulkiųjų sąskaita. Tačiau iš tikrųjų išlikti yra sudėtinga tiek vieniems, tiek ir kitiems pieno gamintojams. Kooperatyvai dar nėra pajėgūs perdirbėjams diktuoti savo sąlygų", - tikino A.Stančikas.

Jis pridūrė, kad kol nėra vienybės tarp pačių pieno tiekėjų, tol ir pienininkystės ateitis nėra aiški, kiekvieną dieną vis sudėtingiau darosi išgyventi.

Nei pakarti, nei - paleisti

Netoli Marijampolės ūkininkaujanti Asta S. teigė esanti nusivylusi įsigalėjusia tvarka pienininkystėje. Todėl jau pernai iš 15 turėtų karvių vasarai pasiliko tik 5. Žiemą liks tik viena.

"Nusprendėme, kad ūkininkaujant tokiose lengvose žemėse, kaip mūsų, laikyti galvijus ir už pieną gauti centus - neapsimoka. Kas iš to, kad dabar už pieno kilogramą moka vos po 42 centus. Karvių laikymas tiesiog neatsiperka. Kiek reikia sudeginti degalų, kol paruoši joms pašaro, kol jas pamelži. Mums kur kas sėkmingiau sekasi auginti braškes. Pernai ūkyje jų buvo vos apie hektarą, o šiemet jų plotus padidinome beveik dvigubai. Ateityje reikės braškėmis dar daugiau žemės užsodinti", - LŽ guodėsi moteris.

Tokių ūkininkų, kurie išparduoda turėtas pieninių galvijų bandas, Suvalkijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, - ne vienetai. Tarp jų itin daug tokių, kurie jau senyvo amžiaus ir nedideliuose ūkiuose laikė 3, 4 arba 5 karves. Šiems jau nebeapsimoka melžti karves ir pardavinėti pieną supirkėjams po pusę lito už kilogramą, nes jo savikaina dažnai yra dvigubai didesnė. "Karves pastaruosius metus laikėme gal tik iš inercijos ar tradicijos, nes sunku buvo įsivaizduoti, kaip gali būti ūkis be karvių. Tačiau šiemet pamatėme, kad už parduotą pieną gautų pinigų jau net neužtenka pašariniams priedams, trąšoms nupirkti", - pasakojo ūkininkė.

Ne visi ūkininkai taip paprastai gali atsisakyti turimų nepelningų pieno ūkių. Kai kuriuos riboja sutartys dėl gautos paramos iš Europos Sąjungos (ES) fondų. "Jau pernai mąstėme, kad reikėtų atsisakyti pieninių karvių, tačiau to daryti negalime - esame gavę paramą ir pasirašę sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra, todėl norime ar nebe, nesumažintą karvių bandą turėsime išlaikyti mažiausiai trejus metus", - LŽ teigė Vilkaviškio rajono ūkininkas Jonas I., laikantis 17 melžiamų karvių.

Laukia iki rugpjūčio

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas akcentavo, kad neseniai įvykusio susitikimo su perdirbėjais metu šiems buvo įteikti ūkininkų reikalavimai nuo rugpjūčio nors 5 centais padidinti pieno supirkimo kainas.

"Jei jie to nedarys, parduosime lietuvišką pieną užsienio perdirbėjams. Kooperatyvai šiuo metu turi bei dar ketina įsigyti keletą pienvežių. Todėl gamintojai jau nebus priklausomi nuo perdirbėjų malonės ir galės patys rinktis, kam parduoti pieną", - teigė B.Markauskas. Jis tikino, kad, rūmų turimais duomenimis, pelningai dirba ne tik "Rokiškio sūris", bet ir "Pieno žvaigždės". "Drįstu teigti, kad krizė perdirbėjams jau pasibaigė", - mano B.Markauskas.

Anot jo, šiuo metu yra rengiamos įstatymų pataisos, padėsiančios pieną pardavusiems ūkininkams greičiau atgauti pinigus už produkciją. Yra numatyta tiek supirkėjus, tiek ir pieno produktų pardavėjus įpareigoti atsiskaityti su tiekėju per 30 dienų. Taigi prekybos tinklai negalės delsti po tris mėnesius ir ilgiau. B.Markausko įsitikinimu, nauja tvarka turėtų atsiliepti ir superkamo pieno kainai.

B.Markauskas sakė, kad realesnių pieno supirkimo kainų žemdirbiai gali tikėtis tik tuomet, kai atsiras rimtas konkurentas dabartiniams perdirbėjams - pačių žemdirbių įkurta pieno perdirbimo įmonė. "Šiuo metu vyksta derybos su keletu potencialių užsienio investuotojų. Mes norime, kad jie prisidėtų prie tokios įmonės steigimo. Esame numatę, kad nauja įmonė galėtų per parą perdirbti 1200 tonų žaliavinio pieno - maždaug trečdalį dabar viso perdirbamo pieno šalyje. Atsiras pieno stygius ir žemdirbiai galės reikalauti kur kas didesnių pieno supirkimo kainų", - viltimis dalijosi Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Jis sakė, kad žemdirbių valdomos perdirbimo įmonės steigimo mintis turi būti "iškristalizuota" iki šių metų pabaigos. Preliminariais skaičiavimais, jos statyba kainuotų apie 100 mln. litų. 60 proc. reikalingų lėšų sudarytų ES fondų parama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (253)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (779)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (266)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...