Pieno ūkiai Lietuvoje vos galą su galu suduria, o vos už pusšimčio kilometrų Palenkės vaivadijos Punsko valsčiaus ūkininkai savo pajamomis nesiskundžia. Šiuo metu už pieno litrą iš supirkėjų jie gauna nuo 1,05 iki 1,40 zlotų ir teigia, kad tai gerokai mažiau nei praėjusiais metais, bet irgi nėra blogai.
© Corbis

Jiems gaunamų lėšų pakanka apyvartai, investicijoms bei kreditams grąžinti, be to, ir atlyginimams jų ūkiuose dirbantiems lietuvaičiams išmokėti. Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos narių (LJGGA) aplankytieji pieno ūkiai nustebino savo tvarka. Juose šeimininkauja jaunieji ūkininkai, teigiantys, kad savo gyvenimu ir darbu jie labai patenkinti.

LJGGA, suorganizavusi savo asociacijos narių bei specialistų išvažiuojamąjį seminarą į Lenkiją, apsilankė gyvulininkystės parodoje, surengė paskaitą apie karvių eksterjero vertinimo ypatumus, pašarinių priedų galvijams įtaką reprodukcijai (pranešimus skaitė LJGGA galvijų eksterjero vertinimo ekspertė dr. Nelė Vyta Gaidžiūnienė ir Palenkės vaivadijos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantas Rimas Racis), užsuko į du pieno ūkius.

Punsko valsčiuje, savo kraštovaizdžiu labai primenančiame mūsų Dzūkiją, akį glostė gražiai prižiūrimų laukų vaizdai. Ne ką mažiau stebino itin tvarkingos sodybos, ypač ūkinė jų dalis. Niekur nebuvo matyti užtvartėse suverstų mėšlo krūvų, senų gelžgalių ar nenaudojamos technikos. Prie fermų – išpuoselėti gėlynai.

Savo ūkį aplankyti pakvietė Dalia ir Petras Puzauskai, gyvenantys Kampuočių kaime. (Šiame Lenkijos pakraštyje kalbama daugiausia lietuviškai ir kaimų bei miestelių pavadinimai čia užrašyti taip pat lietuvių kalba.) Tarp kalvelių ir nedidelių miškelių įsikūrusios ūkininkų sodybos labiau priminė vaizdą atviruke, nei pramoninius ūkius.
Dalia ir Petras tėvų ūkyje savarankiškai ūkininkauti pradėjo prieš septynerius metus.

Šiuo metu jie laiko 55 melžiamas karves ir tiek pat prieauglio, nors ūkininkavimo pradžioje augino kiaules. Jaunieji ūkininkai teigė, kad neturėjo tinkamų sąlygų kiaulėms auginti, tad persiorientavo į pienininkystę. Patys savo lėšomis statė karvidę, kurią įrengė taip, kad rankų darbo čia reikia minimaliai. Mėšlas kaupiamas po karvide esančiuose sandariuose rezervuaruose, kuris suskystintu pavidalu į juos patenka per grindų groteles.

Karvutėms šerti ūkininkai naudoja savo 40 ha ūkyje užaugintus pašarus: šviežiai pjautą žolę, šienainį, kukurūzų silosą. Anot ūkininkų, kukurūzai čia itin populiarus ir efektyvus pašaras. Laiko jie holšteinizuotas juodmarges, tačiau ketina dalį telyčių apsėklinti amerikietiška seksuota sperma, kurios viena dozė kainuoja apie 200 zlotų. Anot ūkininkų, jau ne vienas kaimynas savo karvių bandas „suamerikonino“.

Dalia ir Petras teigė, jog Europos Sąjungos parama pasinaudojo tik kaip jaunieji ūkininkai technikai įsigyti, o visas kitas investicijas stengiasi daryti savomis lėšomis ir ūkyje dirba tik patys, mat taip, anot jų, ekonomiškiau. Kai kurie Palenkės ūkininkai samdo ūkio darbininkus iš Lietuvos, jiems moka apie 700-800 Lt atlygį, suteikia pastogę ir maitinimą, tačiau Dalia ir Petras kol kas to daryti neketina.
Už poros kilometrų nuo Puzauskų, Pristavonių kaime, panašų pienininkystės ūkį turi dar viena jaunųjų ūkininkų šeima – Teresė ir Darius Radzevičiai. Jie laiko 47 melžiamas karves. Prieš porą metų ūkininkai paėmę paskolą pasistatė modernias karvides, už kurias bankui palūkanas turės mokėti 15 metų. Už ES paramos lėšas jie įsigijo traktorių, šienapjovę ir srutvežį. Jų dirbamosios žemės plotai su ganyklomis siekia per 50 ha.

Jaunieji ūkininkai mielai dar plėstų savo valdas, bet čia įsigyti žemės, anot jų, labai sunku – jos trūksta. Tik sezoniniams darbams Radzevičiai samdo pagalbininkų, o visus kasdienius dirba patys, kartkartėmis juos tėvukai pavaduoja. „Mūsų tėveliai gailėjo, atkalbinėjo nuo ūkio, siūlė miestan važiuoti. Tačiau kas gi tam mieste laukia? Jei darbą turi – gerai, bet jei jo netenki – galas. Anksti rytą valandą pasidarbuojame, per pietus pašaro karvutėms paduodame ir vakare valandėlę užtrunkame prie melžimo. Ar čia vargas? Mums toks gyvenimas patinka“, - tikino optimizmo nestokojantys jaunieji ūkininkai, auginantys dvi dukreles Lidutę (4 m.) ir Ingutę (6 m.), kurios taip pat mielai dalyvauja ūkio veikloje.

Radzevičių karvutės – kontroliuojamos. Už kiekvienos kontrolę jie moka 8 zlotus per mėnesį, tačiau iš pieno supirkėjų už tai, kad piendavės kontroliuojamos, jie gauna priemoką.

Tiek vieni, tiek kiti lankytieji ūkininkai neslepia, kad pas juos dažnai užsuka svečiai, besidomintys, kaip jiems sekasi ūkininkauti. Anot jų, šiame krašte pieno ūkiai panašūs, tačiau jų nėra labai daug – dažniau ūkininkai užsiima augalininkyste.

Išskirtinai gražiai tvarkoma aplinka Puzauskų ir Radzevičių ūkiuose – šeimininkių nuopelnas. Dekoratyviniai augalai ir gėlės čia veši ne tik sodybos kieme, bet ir prie ūkinių pastatų. Dalia ir Teresė tikino, kad joms norisi gyventi gražiai, tad tenka viską spėti: ir karves pamelžti, ir gėlynus nuravėti ir dar su šeimyna į koncertą nulėkti.

Beje, įvairių švenčių ir koncertų šiame krašte organizuojama išties nemažai, mat tokiu būdu čia gyvenanti gana gausi lietuvių bendruomenė stengiasi palaikyti lietuviškąsias tradicijas, iš kartos į kartą perduoti lietuvių kalbą, dainą. Punsko valsčiuje aplankytų ūkininkų sodybas puošia daugybė jų lietuviškąsias šaknis pažyminčių akcentų. Antai Lietuvos tūkstantmečio proga Radzevičiai specialiai Druskininkuose gyvenančio skulptoriaus paprašė padaryti šią datą įprasminančią ąžuolinę skulptūrą. Ir šis padarė – dabar ji puošia įvažiavimą į sodybą. Jaunieji ūkininkai teigė, kad jiems svarbu ne tik gerai ūkininkauti, bet ir gyventi taip, kad „nepadarytų lietuviams gėdos“...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (30)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Top naujienos

Orai: vasara pasiduoda (13)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

3 milijardų apyvartą valdančios bendrovės prezidentė: pinigus pradėjau uždirbti vos 12 metų (30)

Iš Glazgo kilusi Allison Kirkby – nedidutė, tvirto sudėjimo šviesiaplaukė valdo kompaniją,...

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (46)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių (11)

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

M. Kuzminskas įsikūrė D. Sabonio ir V. Mačiulio kaimynystėje (23)

Aistringas Lietuvos krepšinio gerbėjas iš Rygos (Latvija) Normundas Macis papildė savo asmeninę...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (106)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

„Napoli“ sulaužė Nicos įtvirtinimus ir žengė į UEFA Čempionų lygos grupių etapą džiaugiasi škotai, slovėnai, graikai ir ispanai

Į UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapą užtikrintai žengė Italijos vicečempionė...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (516)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę klausytis...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (22)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Vyro išradingumas stebina: internautai pametė galvas dėl kambario šuniui (11)

Vienas vyras sumąstė savo šuniui įrengti kambarį po laiptais. Kai jis pasidalino nuotraukomis...