Finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų

Parama skiriama krūmų, medžių bei kitos augalijos, augančios ant melioracijos griovio šlaitų, pašalinimo ir sutvarkymo darbams. Paramos lėšomis taip pat gali būti finansuojami augalijos išvalymo iš melioracijos griovio dugno ir sutvarkymo darbai, drenažo žiočių, latakų ir pralaidų išvalymo darbai.

Priemonė „Pelno nesiekiančios investicijos“ skirta pašalinti neprižiūrimų melioracijos griovių neigiamą poveikį sausinimo sistemoms ir kaimo vandentvarkos infrastruktūrai, išsaugoti kraštovaizdį ir sudaryti palankias sąlygas melioruotoje žemėje ekosistemoms atsikurti.
Dėl šios paramos gali kreiptis juridiniai ir ne jaunesni nei 18 metų amžiaus fiziniai asmenys. Svarbu, kad pareiškėjo valda nustatyta tvarka būtų įregistruota Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ir kaimo verslo registre.

Didžiausia paramos suma vienam pareiškėjui – 50 tūkst. litų. Paramos gavėjams finansuojama iki 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų. Verta atkreipti dėmesį, kad į šią sumą neįskaičiuojamas pirkimo ir (arba) importo pridėtinės vertės mokestis.

Pateikti paraišką dar paprasčiau

Palyginus su praėjusiais metais, šiais metais susitvarkyti melioracijos griovius bus dar paprasčiau. 2013-siais melioracijos griovių tvarkymui skirtas lėšas norintiems įsisavinti pareiškėjams atsirado palengvinimų, kurie turėtų paskatinti teikti paraiškas ir siekti paramos, leisiančios itin palankiomis sąlygomis susitvarkyti ūkio aplinką.

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) Administravimo projektavimo skyriaus Metodikų rengimo poskyrio vyriausioji specialistė Jolita Matulienė pabrėžė, kad vienas esminių pokyčių yra susijęs su atsiradusia galimybe pareiškėjams teikti daugiau negu vieną paraišką. Tačiau pažymėtina, kad bendra keliose paraiškose prašoma paramos suma negali viršyti 50 tūkst. litų.

J. Matulienė atkreipė dėmesį, kad 2012 m. pareiškėjai paraiškas paramai gauti galėdavo teikti teritoriniams paramos administravimo skyriams tik pagal veiklos vykdymo vietą. Todėl tais atvejais, kai pareiškėjo tvarkomi melioracijos grioviai yra nutolę nuo jo gyvenamosios vietos, galėjo kilti tam tikrų nepatogumų teikiant dokumentus NMA. Nuo 2013-ųjų metų pareiškėjams sudaryta galimybė paraiškas teikti į artimiausią NMA teritorinį paramos administravimo skyrių.

Svarbu atitikti reikalavimus

„Siekiant paramos yra svarbu, kad pareiškėjas atitiktų visus keliamus reikalavimus ir nustatytus kriterijus paramai gauti. Vienas iš tokių reikalavimų yra toks, kad valda turi būti įregistruota Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Taip pat pareiškėjas, įvykdęs įsipareigojimus pagal šią priemonę, privalo 5 metus vykdyti tęstinę melioracijos griovių tvarkymo veiklą, kuri yra nustatyta KPP programos priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veikloje „Melioracijos griovių tvarkymas“. Pareiškėjas turi atitikti ir laikytis ne tik išvardintų, bet ir visų kitų taisyklėse nustatytų reikalavimų“, – apibendrino J. Matulienė.

Pareiškėjams itin reikėtų atkreipti dėmesį į melioracijos griovių matavimo tvarką. Melioracijos griovius matuoti būtina savivaldybės darbuotojams atvykus į vietą, kad sąmatos nebūtų sudarytos pagal senų dokumentų projektus. „Vienas iš tinkamumo kriterijų paramai gauti yra toks, kad pareiškėjas įsipareigoja, jog tvarkomo melioracijos griovio plotas bus pamatuotas ir paskaičiuotas taip, kaip numatyta taisyklėse. Todėl pareiškėjas turi būti suinteresuotas, kad skaičiavimai būtų atlikti pagal taisyklėse nustatytą Tvarkomo melioracijos griovio matavimo ir apskaičiavimo metodiką“, – pasakojo J. Matulienė.

Tvarkomas bent 1 hektaras

Taisyklėse numatyta, kad turi būti sutvarkytas ne mažesnis kaip 1 hektaro ploto melioracijos griovys. Jei tvarkoma trumpesnėmis atkarpomis, tai jos turi būti ne mažesnės kaip 0,3 hektaro, nebent visas melioracijos griovio plotas nuo jo pradžios iki jo pabaigos yra mažesnis negu 0,3 ha. Dėl šios priežasties kartais pasitaiko neatitikimų. Pavyzdžiui, pareiškėjas pirmą sąlygą (ne mažiau kaip 1 hektaras) išpildo, tačiau būna sutvarkęs keletą mažesnių nei 0,3 hektaro melioracijos griovio atkarpų.

Pareiškėjai pranešimus apie atliktus darbus gali teikti iki 2014 metų birželio 1 dienos. „Sutvarkę melioracijos griovius, pareiškėjai turi raštu informuoti NMA apie atliktus darbus. Pavyzdinė pranešimo forma yra skelbiama interneto svetainėje www.nma.lt. Gavus pranešimą, NMA darbuotojai atvyksta ir patikrina, ar visi darbai, nurodyti savivaldybės sudarytoje sąmatoje, yra atlikti“, – apibendrino J. Matulienė.

Užs. Nr. 09-09

Šaltinis
Nacionalinė mokėjimo agentūra
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)