Panevėžio rajone kalakutus auginančiam Rolandui Kiškiui - bemiegės naktys. Iš inkubatoriaus tik išsiritusius kalakučiukus atsivežęs ir į šiltą patalpą suleidęs ūkininkas visą parą kas kelias valandas skuba apžiūrėti mažylių. Kasdieninės priežiūros reikalauja ir paauginti paukščiai – tik spėk suktis.
Kalakutas
© Corbis/Scanpix
Ekologinei paukštienai – dar ne metas

Daugiau nei dešimt metų kalakutų auginimu besiverčiančio R.Kiškio pavardė pažįstama ne vienam panevėžiečiui. Kalakutieną pamėgę miestelėnai žino, kur įsigyti šio ūkininko išaugintų kalakutų mėsos. Žmonės vertina, kad paukščiai šeriami savo ūkyje, kuris yra ekologinis, išaugintais pašarais, išleidžiami į lauką.

„Augalininkystės ūkis yra ekologinis, tačiau negalime sakyti, kad kalakutus auginame ekologiškai. Tam reikėtų išpildyti dar nemažai reikalavimų. Nors apie ekologinį kalakutų ūkį galvojome ir projektą turime parengę. Tik tokia veiklai, ko gero, dar ne laikas“, - svarstė ūkio savininkas.

R.Kiškis mano, kad ekologinė gamyba būtų nuostolinga. Ekologiniame ūkyje sąnaudos išaugtų kelis kartus, o tiek pabrangusi mėsa vargu ar būtų paklausi.

„Jeigu, pvz., Vokietijoje ekologinių kviečių tona kainuoja 3000 litų, už kiek tada kalakutieną parduoti?! Tad apie ekologinį kalakutų ūkį kol kas nėra ko ir galvoti“, - ankstesnius sumanymus į šalį tenka atidėti ūkininkui.

Išgyvena sunkmetį

R.Kiškis atkreipė dėmesį, kad dėl pabrangusių pašarų jau dabar sunku išgyventi – kone krizė. Dėl išaugusios grūdų kainos ne tik paukščių, bet ir gyvulių augintojai išgyvena sunkmetį. Ir ne tik mūsų šalyje.

„Didelę dalį – net 70 proc. - kalakutų auginimo sąnaudų sudaro lesalai, tad savikaina jų labai išaugo, o mėsos kaina vartotojams - tik šiek tiek. Tad išgyventi darosi vis sunkiau. Be to, pabrango ir vitaminai, fermentai, kiti maisto papildai. Tačiau taip branginti kalakutieną neišeina, nes žmonės patirs stresą“, - pastebėjo vyrui ūkyje daugiausia svariais patarimais padedanti Audronė Kiškienė, Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto mokslo darbuotoja.

Užauga per pusmetį

Per metus Panevėžio rajono ūkininkas išaugina apie 8 tūkstančius aukšto produktyvumo BIG – 6 veislės kalakutų. Apie 3 tūkstančius kalakutų parduoda mėsai, kitus mažiau ar daugiau paaugintus išperka gyventojai.

Nuolat fermoje laikoma per 4000 didelių ir mažų kalakutų. Per mėnesį paskerdžiama 200 – 250 paukščių. Kalakutiena R.Kiškis parduoda Panevėžio turguose, šiek tiek mėsos nuperka keli restoranai.

Kalakutai užauga maždaug per pusmetį. Pateles galima skersti penkių mėnesių amžiaus, o patinai auginami pusmetį. Skerdžiamos patelės paprastai sveria apie 10 kilogramų, patinai – daugiau nei dvigubai sunkesni (apie 24 kg).

Tik kalėdiniam stalui žmonės prašo mažesnių kalakutų. Tad apie porą šimtų kalakutų prieš Kalėdas paauginami tik kelis mėnesius.

„Visada sudėtinga nuspėti, kiek žmonės pirks ir kalakutienos, ir mažų kalakučiukų. Mes neturime sutarčių, kurios įpareigotų ir suteiktų užtikrintumą“, - pastebėjo paukščių augintojai.

Lesalus gamina ūkyje

Daugiausia rūpintis tenka iš inkubatoriaus atsivežtais mažyliais. Ūkio šeimininkas ir naktį kas kelias valandas keliasi apžiūrėti kalakučiukų.

Labai svarbu, kad maždaug 60 gramų sveriantiems mažiems kalakučiukams būtų pakankamai šilumos. Po augintuve turi būti 36 – 38 laipsniai šilumos. Kiek tolėliau temperatūra neturi būti mažesnė nei 25 laipsniai šilumos.

Kad patalpoje mažyliai nepasiklystų kampuose, savaitę jie laikomi aptverti apvalia tinkline tvorele. Kai kalakučiukai sustiprėja ir pradeda geriau orientuotis erdvėje, tvorelė nuimama.

Kad ir kaip paukščių augintojai besirūpintų mažyliais, 3 – 4 proc. jų krenta. Silpnesnius mažylius atsiveža jau iš inkubatoriaus. Jie paprastai nugaišta per pirmąją savaitę.

Pirmomis dienomis kalakučiukai girdomi šiltu vandeniu, kurio temperatūra siekia 25 – 30 laipsnių. Ir vėliau juos reikia girdyti šiltu vandeniu, tik temperatūra tūri būti 18 – 24 laipsnių. Suaugusiems kalakutams pakanka 10 – 15 laipsnių šilumos.

Mažiesiems kalakučiukams perkami specialūs subalansuoti lesalai. Po dviejų mėnesių jie jau pradedami lesinti ūkyje pagamintais pašarais. R.Kiškis savo ūkyje augina miežius, žirnius.

„Savo pašarų užtenka tik maždaug iki Kalėdų, tad tenka grūdus pirkti ir iš ūkininkų. Aišku, dar į pašarus dedu vitaminų, fermentų – paukščiai turi gauti visavertį lesalą“, - aiškino ūkininkas.

Dideli kalakutai lesinami ir girdomi automatiniu būdu. Kalakutų fermoje taip pat veikia automatinė mikroklimato palaikymo sistema.

Atlieka mokslinius bandymus

Šiuo metu mažieji kalakučiukai yra tapę mokslinių tyrinėjimų dalyviais. R.Kiškio ūkyje yra pastatyta Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto Zoohigienos ir ekologijos skyriaus įranga, kuria mėnesį bus stebimi paukščiukai.

Šio instituto mokslo darbuotoja A.Kiškienė stebi, kokią įtaką kalakučiukams turi skirtingi šviesos režimai, mikroklimatas ir kt. Po šių stebėjimų gims mokslinis straipsnis, sukaupta patirtimi A.Kiškienė pasidalins su paukščių augintojais.

Prieš kurį laiką Paukštininkystės bandymų stotyje, Velžyje, dirbusi A.Kiškienė prisiminė, kaip prieš keliolika metų teko gaivinti tarpukario Lietuvoje paplitusį kalakutų auginimą. Ieškojo Lietuvoje ūkininkų, kurie turėjo kalakutų. Susisiekė su mėsinių kalakutų augintojais iš Anglijos, iš kur atsivežė kalakutų kiaušinių.

„Ūkininkai perino kalakučiukus, stebėjom, kaip jie auga, o visokias „lieknėles“ vežiau pas Rolando mamą. Palaipsniui kalakučiukų daugėjo. Taip ir nusprendėm kurti ūkį su vyru, kuriam teko pakeisti profesiją“, - prisiminė Audronė.

Kalakutiena – „ant bangos“

Augančią kalakutienos paklausą mūsų šalyje stebintys paukščių augintojai mano, kad ši mėsa dar labiau populiarės. „Dabar tampa net madinga valgyti kalakutieną. Bet šios vertingos paukštienos dar suvalgoma mažai. Kalakutienos vartojimas dar turėtų augti“, - įsitikinęs ūkininkas.

Tačiau R.Kiškis svarstė, ar po kurio laiko kalakutienos valgytojai nesugrįš prie kiaulienos. Anot ūkininko, tokias tendencijas išgyveno kalakutų augintojai Vokietijoje.

„Vienas pažįstamas vokietis ūkininkas pasakojo anksčiau turėjęs penkias kalakutų fermas. Kalakutiena buvusi populiari kokius penkerius metus, o vėliau jos paklausa pradėjo mažėti. Dabar tas ūkininkas telaiko tik vieną fermą“, - pasakojo R.Kiškis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (10)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (20)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (248)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (104)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (186)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (281)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (24)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (560)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (54)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (193)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...