Senstant kaimui, nepopuliari tampa veterinarijos gydytojo profesija. Iširus ūkiams, o pavieniams rajono gyventojams ėmus masiškai atsisakyti gyvulių, sovietiniais laikais visai neblogai gyvenę veterinarai jau kuris laikas vos suduria galą su galu.
Karvės, kaimas, ganykla, galvijai, žemės ūkis
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Nors į veterinarinės medicinos specialybę Lietuvos veterinarijos akademijoje kasmet vis dar įstoja apie du šimtus studentų, Panevėžio rajone, kiek mena mūsų kaimų veterinarijos gydytojai, per pastarąjį dešimtmetį, ko gero, neteko išvysti nė vieno jauno žmogaus.

Šiuo metu Panevėžio apskrityje dirba 112, Panevėžio rajone – 31 kaimo veterinaras. Pastarųjų amžiaus vidurkis – maždaug 50 metų.

Rajone tėra viena privati veterinarijos klinika.

Paslaugų sumažėjo

Ateitis kelia nerimą ir Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (AVMVT) viršininkui Valdemarui Kontautui. Pasak jo, pagyvenę kaimo veterinarai amžinai nedirbs, o nesant jiems pamainos, situacija gali tapti kritinė.

Veterinarijos akademiją kasmet baigia po keletą veterinarinės medicinos studentų iš mūsų apskrities, tačiau jie paprastai taiko į valstybinę tarnybą arba pasirenka darbą farmacijos srityje. Štai ir dabar, kaip tikina V.Kontautas, viena Pasvalio rajono žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) siūlo 4 tūkst. Lt atlyginimą veterinarijos specialistui, bet norinčiųjų ten dirbti neatsiranda.

AVMVT vadovas mano, kad veterinaro profesija žmones baugina, nes darbas labai nelengvas. Žmogus priverstas dirbti ir dieną, ir naktį, neturi poilsio, atostogų. Be to, rūpesčių kyla dėl gyvenamosios vietos – juk šiais laikais specialistų būstais kaimuose niekas nebeaprūpina.

Pastaruoju metu, pasak V.Kontauto, veterinarijos gydytojams darbo nedaug beliko ne tik dėl gyvulių laikytojų mažėjimo – sumažintas ir šių specialistų teikiamų paslaugų sąrašas. Anksčiau nemažai ligų buvo nustatoma iš kraujo tyrimų, o dabar, sakykime, leukozė, bruceliozė išaiškinama per pieno tyrimus. Tuberkuliozė nustatoma skerdykloje. Patys ūkininkai dabar gali ženklinti ir savo galvijus, nebereikia veterinaro pažymos norint parduoti gyvulį.

Gyvulių gydytojai vis dar skiepija šunis, kates, atlieka pasiutligės profilaktiką, tačiau pradėjus mėtyti oralinę vakciną miškuose, pasiutligės atvejų gerokai sumažėjo.

Vos duonai užtenka

V.Kontautas mano, kad kaimuose steigti privačias klinikas yra didžiulė rizika. Kaimo žmonės beveik nelaiko kilmingų naminių gyvūnų, jie nepajėgūs padėti veterinarams išsilaikyti. Nelabai ką pasiūlyti įgijusiajam veterinarijos gydytojo specialybę turi ir VMVT.

Tačiau, AVMVT viršininko įsitikinimu, mūsų krašte perspektyvų veterinarijai vis dėlto yra: ūkiai stambėja, gyvulių bandos didėja. Tik jaunam specialistui nėra lengva užsitarnauti pasitikėjimą.

23 metus kaimo veterinarijos gydytoju dirbantis Jonas Čepaitis prisipažįsta, kad kartais jam norisi mesti šitą įprastą darbą ir ieškoti uždarbio kur nors kitur. Profesija baigia įgrysti ne tik dėl to, kad negali sau leisti minties apie normalias atostogas ar negali atsipalaiduoti savaitgaliais. J

ei ne papildomas darbas Vievio paukštyno perykloje „Pūkuotukas“, iš gyvulių gydymo specialistas, kaip tikina, su šeima nepragyventų. Pavyzdžiui, pernai, suskaičiavęs savo veterinarinės įmonės pelną, atmetus visus mokesčius, J.Čepaitis sako per mėnesį vidutiniškai uždirbęs tik po 500-600 Lt. Tiek vargiai duonai su šeima užtektų.

Įkainiai nedera prie rinkos

J.Čepaitis mano, kad anais laikais užsitarnauti kaimo veterinarui gerą vardą nebuvo labai sunku. Svarbiausia buvo nekilnoti taurelės. Dabar sunkumų atsirado dėl kai kurių ūkininkų nenoro tobulėti, darbo sumažėjo dėl tinkamesnio gyvulių šėrimo ir laikymo, pavienių žmonių apsisprendimo jų nebeauginti.

J.Čepaitis, kaip ir visi veterinarai, dirbantis individualiai pagal veterinarinės praktikos licenciją, aptarnauja gyvulių augintojus nuo Dembavos iki Raguvos kaimų. Jei kartais sulaukia kliento skambučio tuomet, kai negali pas jį nuvykti, su kolega yra sutaręs pagelbėti vienas kitam. Kitaip, anot jo, dirbti būtų neįmanoma.

Privatūs kaimo ūkiai, pašnekovo tvirtinimu, nepajėgūs deramai mokėti veterinarijos specialistams už paslaugas, todėl įkainių derinti prie rinkos kainų neišeina. Jei kaimo žmogaus paprašysi brangiau sumokėti už gyvulio gydymą, jis bus priverstas tą gyvulį papjauti ar parduoti, o ne gydyti. Dabar veterinaro paslauga kaime, anot J.Čepaičio, vidutiniškai kainuoja 40-50 Lt.

Pasiteiravus, kodėl veterinarai nebando vienytis ir kurti bendrovių ar kooperatyvų, pašnekovas atsako, kad ir tai neišgelbėtų. Pasak jo, tokią praktiką pabandė Kupiškio, Šilutės kolegos, bet ji nepasitvirtino.

Ne alaus kviečia

Panevėžio rajono veterinarijos gydytojų asociacijos vadovas Jonas Steponavičius tvirtina, kad specialistus, turinčius licenciją individualiai praktikai, gerokai smaugia mokesčiai. Tačiau jaunus kolegas gąsdina ne tik tai.

„Kas gi norės dirbti mūsų darbą, kai jam turi būti pasiruošęs 24 val. per parą? Be to, dirbdamas vienas negali turėti nei atostogų, nei poilsio dienų. Jaunas specialistas iš pradžių juk niekam nežinomas, neturi savo klientų. Tokiomis sąlygomis nelengva užsitarnauti vardą. Kas kita užsienyje: ten veterinarijos gydytojo praktika parduodama.

Mes dirbame kaip turguje – turime tik orientacinius įkainius. Bet kelti kainų kaip mieste neįmanoma. Buvo, kad kolegos mane „prispaudė“ klausdami, kodėl šunį paskiepyti mieste kainuoja 10 Lt, o kaime tik – 2 Lt. Dabar šį įkainį pakėlėme iki 5 Lt. Bendrovės tūkstančiais irgi nesimėto “, – pasakoja J.Steponavičius.

Jis aptarnauja dviejų ūkininkų, poros ŽŪB ūkius ir krūvą privačių gyventojų Šilagalyje, Pažagieniuose, Molainiuose, Stetiškėse, Daniūnuose. Į iškvietimus tikina važiuojantis ir naktį. „Juk ne alaus gerti esi kviečiamas. Naktį žmonės šaukiasi pagalbos, jei gyvuliui gresia mirtis“, – teigia specialistas.

Jis pabrėžia, kad ypač sunku kaime gydyti gyvulius moterims. O tokių specialisčių mūsų rajone dirba bent dvi.

Anot panevėžiečio, iš tikrųjų labai jaučiasi kaimuose veterinarijos specialistų trūkumas ir šios profesijos žmones galėtų išgelbėti tik vienijimasis. Į klausimą, kodėl pats nebando to daryti, pašnekovas konkrečiai neatsakė. Tik apgailestavo, kad vis mažėja valstybinių užsakymų rajono veterinarams. Gera žinia yra tik tai, kad jiems žadama išduoti licencijas neterminuotai.

Renkasi maisto sektorių

Veterinarijos akademijos atsakingoji studentų priėmimo komisijos sekretorė Marija Stankevičienė įsitikinusi, kad veterinarinės medicinos specialybė buvo, yra ir bus paklausi. Pašnekovė sutinka, kad kaime jaunam žmogui įsikurti labai sunku, tačiau, jos manymu, darbo baigus studijas galima ieškoti ir kitur.

Veterinarinė sritis, M.Stankevičienės tvirtinimu, labai plati. Baigusieji studijas gali užsiimti privačia veikla, dirbti valstybiniame tinkle, pasienio veterinarijos postuose, turgavietėse, prekybos centruose, maisto žaliavų įmonėse ir pan.

Patirtis rodo, kad dauguma akademijos absolventų kaip tik ir renkasi darbą maisto, kontrolės sektoriuose. Dalis sėkmingai dirba pagal specialybę užsienyje.

Priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė informavo, kad pernai net 459 abiturientai veterinarinę mediciną buvo įrašę tarp 20 pasirinktų norimų studijuoti mokslų. Priimta buvo 174.

Sekretorė tikino, kad studijos Veterinarijos akademijoje patrauklios tuo, jog vyksta studentų mainai su 10 užsienio šalių. Pati mokslo įstaiga ir bendrabutis išdėstyti kompaktiškai.

M.Stankevičienė informavo: kovo 21 d. 11 val. akademijoje vyks atvirų durų diena, todėl besidomintieji veterinarija gali atvykti susipažinti su būsimomis studijomis ir įsitikinti, kad jos perspektyvios.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (17)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (34)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (27)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (29)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (83)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (86)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1126)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (53)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (85)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...