Viena pirmųjų Panevėžio r. ekologinio ūkininkavimo puoselėtojų, „mieliau ravinti nei spaudos konferencijose dalyvaujanti“ Samanynės kaimo ūkininkė Bronislava Šerelienė savo atkaklumu privertė aukštus valdininkus bei institucijas ištaisyti kompiuterinę-biurokratinę klaidą.
Bronislava Šerelienė
© "Ūkininko patarėjas"

Kad reikiamas pažymas Nacionalinei mokėjimo agentūrai parašytų Agrarinės ekonomikos institutas ir Kaimo verslo ir informacijos centras, ne mažiau atkaklus Panevėžio r. meras Povilas Žagunis turėjo sukarti kone tūkstantį kilometrų, o žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius – asmeniškai skambinti nerangiems valdininkams.

Kalėdiniai stebuklai tęsiasi nuo Velykų

Didelį stresą ir finansinį nuostolį Bronislavai Šerelienei bei dar 70-iai Panevėžio r. ūkininkų atnešė seniūnijų ribų pakeitimas. Prieš gerus dvejus metus kai kurias vietoves iš Karsakiškio seniūnijos priskyrus Panevėžio seniūnijai, ūkininkės žemė Samanynės kaime popieriuose tapo „našesnė ir derlingesnė“. Dėl to 30-yje hektarų ekologiškai ūkininkauti įsipareigojusi ūkininkė už pernai metus būtų praradusi 8000 Lt, o už laikotarpį iki 2013-ųjų – 25 tūkst. Lt. „Būtų žlugusi šeimos svajonė įsigyti nenaują traktoriuką“, - sakė „ŪP“ vienuoliktus metus ekologine žemdirbyste besiverčianti moteris.

Tai, kad atgaus „jau palaidotus“ pinigėlius ir galės ramiai tęsti veiklą, Bronislava vadina Kalėdų stebuklu, įvykusiu dar šventėms neatėjus. Su skriauda nenorėjusi susitaikyti moteris, anot jos, nuo Velykų pradėjo kovoti dėl teisybės. Ieškojo jos ir teisme, tačiau jo sprendimas ūkininkę pribloškė.

„Teismas išteisino akivaizdžią klaidą padariusią savivaldybę, o kalta likau aš, kad nežinodama įstatymų ūkininkauju“, - ironizavo B. Šerelienė, kuriai bylinėjimasis atsiėjo per 2000 Lt. Prieš tai teko apeiti ne vieną advokatų kontorą ieškant gynėjo. Teisininkai mojo ranka į jiems neįdomią ir neperspektyvią bylą, kol ūkininkės interesus sutiko ginti ne mažiau principinga advokatė Vitalija Kopūstienė.

Žemės ūkio ministerija, pasak B. Šerelienės, irgi liko kurčia moters keliamai problemai. „Iš visur, kur kreipiausi, gaudavau šaltą atsakymą, kad yra toks įstatymas, savivaldybės tarybos sprendimas, ir viskas. Niekam nerūpėjo logika, kad, pakeitus seniūnijų ribas, žemė lieka toje pačioje vietoje ir tokia pati. Niekam neskaudėjo dėl mūsų, „runkelių“, nuplaukusių pinigėlių. Ūkininkus spaudžia terminai: netesėsi įsipareigojimų – ateis antstoliai, suvėlinsi sėją – neteksi derliaus, pavėluosi į teismą – nepriims prašymo. Bet jei savivaldybė suklydo – ministerija irgi nusišalins“, - kartėlį liejo vakar spaudos konferencijoje B. Šerelienė.

Su ministru - akis į akį

Meras P. Žagunis pritarė, kad situacija galėjo pasikeisti dar pavasarį, Panevėžio r. savivaldybės Žemės ūkio skyriui pradėjus raštais atakuoti ŽŪM, Agrarinės ekonomikos institutą bei Kaimo verslo ir informacijos centrą, jei atitinkamos institucijos būtų sparčiau, nuoširdžiau sureagavusios. Tačiau ledai pajudėjo tik po to, kai meras susėdo akis į akį su pačiu ministru K. Starkevičium, o šis, išsyk supratęs reikalą, telefono skambučiu paragino atsakingus biurokratus. „Šiandien nebesinori badyti pirštais ir ieškoti kalčiausių, bet jei ne ministro žodis, problema būtų likusi“, – neabejojo P. Žagunis.

Rajono vadovo teigimu, ši istorija tampa gera pamoka pirmiausia pačiai savivaldybei, 24 tarybos nariams, balsavusiems už naujas seniūnijų ribas, taip pat seniūnijų specialistams, kurie yra arčiausiai žmonių ir turi gilintis į kasdienes jų problemas.

„Tokios klaidos įvyksta ne iš blogos valios, bet dėl nežinojimo, dėl kompiuterizacijos ribotumo“, - sakė meras, prisipažindamas dar ir šiandien nesuvokiantis, kokia velniška turi būti biurokratinė mėsmalė, kad kitai seniūnijai priskirtą žemę paverstų derlingesne.


Panevėžio rajone problema išspręsta. Visi 70 ūkininkų, kuriems priklauso apie 1000 ha žemės ir kurie būtų praradę nuo kelių dešimčių iki šimtų tūkstančių litų, už tai, kad pakliuvo į kitą seniūniją, atgaus įprastas išmokas iki 2013 m., kaip ir priklauso. Tokia gera žinia pasiekė ūkininkus Panevėžio r. žemdirbių šventės proga.

Panaši situacija Panevėžio r. susiklostė prieš keletą metų, kai dėl Krekenavos regioninio parko statuso savo fermos negalėjo išplėsti pažangus ūkininkas Laisvūnas Valikonis. Tuo kartu tik mero asmeniniu rūpesčiu per porą metų pavyko įtikinti aplinkosaugininkus, kad natūralių spalvų, žalio stogo moderni ferma „vizualiai neužterš“ aplinkos, neužgoš Krekenavos bažnyčios bokštų ir pan. Kaip „ŪP“ sakė L. Valikonis, biurokratinis nerangumas ir kurtumas paprasto žemės žmogaus šauksmui dėl pabrangusių statybinių medžiagų ir nepagamintos produkcijos jam atsiėjo beveik milijoną litų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (28)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Top naujienos

Lietuviškos kainos galioja ne visiems: pasiūlė mokėti gerokai brangiau (2)

Lietuvoje įdarbinus profesionalę iš užsienio, paaiškėjo labai nemalonus dalykas: visus leidimus...

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (342)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Akušerė-ginekologė: šlapimo pūslės uždegimas gali turėti baisių pasekmių

„Daugeliu atveju, negydomas šlapimo pūslės uždegimas gali praeiti savaime, be gydymo, jei tik...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (17)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl planų griauti pajūrio tualetus ginklus surems teisme: tai – absurdas (57)

Rugpjūčio pradžioje naujieji Palangos paplūdimio tualetai buvo pripažinti neteisėtais...

Kuriantiems savo namus – vertingi interjero architektės patarimai (8)

Nemažai apie savo būsto interjerą galvojančių žmonių vis dar iki galo nesupranta, ko gali...

Šiaurės Korėjoje savo noru gyvenęs JAV karys: apie mirtį pranešta tik po metų (22)

Sūnūs patvirtino, kad dar 2016 metais nuo insulto mirė paskutinis Šiaurės Korėjoje gyvenęs JAV...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (313)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis (3)

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Kerintis atsisveikinimas su vasara: vėjyje ir L. Somovo muzikoje plazdanti Jazzu svaigino tūkstančius (23)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...