Pagal kukliausią tarptautinių organizacijų ekspertų prognozę, per artimiausią dešimtmetį maisto ir kai kurių žemės ūkio produktų kainos pakils iki 20 proc. Padėtis pasaulinėje grūdų rinkoje sparčiai keičiasi. Importuotojai tampa eksportuotojais, iš rinkos stumia senuosius jos dalyvius ir nori pakeisti nusistovėjusią tvarką. Globalinių pasikeitimų akivaizdoje Lietuva rinkoje negali daryti kokios nors įtakos, tačiau gali pasikeitimams kuo greičiau pasiruošti ir turėti naudos.
Grūdai, kviečiai, varpos
© K.Šatūno nuotr.

Krizė išgelbėjo nuo bado

Anksčiau ar vėliau ekonomikos krizė baigsis, todėl ekspertai jau dabar diskutuoja apie padėtį maisto ir žemės ūkio produktų rinkose po 2–10 metų. Investuotojams, maisto gamintojams ir ūkininkams labai svarbu žinoti, kokie pasikeitimai rinkoje įvyks po metų ar kelių.

Žinoma, ne visos prognozės išsipildo, tačiau tikslą greičiau pasieksi turėdamas nors ir netikslų žemėlapį. Turėsi naudos, net jeigu teišsipildys 50 proc. prognozių. Ir mažai vilčių sėkmingai dirbti užrištomis akimis.

Prisiminkime padėtį iki krizės. Jungtinių tautų organizacija (JTO) ir kai kurių besivystančių valstybių vyriausybės skambino pavojaus varpais dėl 2007–2008 m. aukštyn šovusių maisto ir žemės ūkio produktų kainų. Buvo kalbama apie gresiantį badą. Kai kurioms Afrikos žemyno valstybėms jau buvo skiriama parama.

Diskusijas nutraukė krizė. Kainos nukrito, ir brangmečio problema laikinai pasitraukė. Tačiau ekspertai sako – kainos atsitraukė laikinai, galvokite, kas jūsų laukia ateityje, ir ruoškitės sunkumams, nes kainos pradės augti ir gal net sugrįš į tas pačias aukštumas.

Kainos žada sugrįžti

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) ir Jungtinių tautų maisto produktų ir žemės ūkio organizacijos (FAO) ekspertai birželio mėnesį paskelbė abiejų organizacijų atstovų parengtą ataskaitą „Žemės ūkio panorama 2008–2018 m.“
Šioje ataskaitoje specialistai stengėsi nubrėžti žemės ūkio kryptis artimiausią dešimtmetį ir prognozavo galimus maisto produktų kainų pokyčius. Ekspertai padarė išvadą, jog, pasaulio ekonomikai pradėjus kilti, daugelio maisto produktų kainos irgi kils, bet nepasieks 2008 m. aukščiausios ribos. Paklausos ir pasiūlos augimą sukels besivystančios šalys.

Minėtoje ataskaitoje teigiama, kad, palyginti su 1996–2006 m. laikotarpiu, per artimiausius 10 metų maisto ir kai kurių žemės ūkio produktų kainos pakils nuo 10 iki 20 proc. Tai – kukliausia prognozė.
Ekspertai mano, kad žemės ūkis krizę paliks mažiausiai nukentėjęs. Nuostolius kompensuos kainų šuolis buvęs 2008 m. pradžioje.

Rusija norėtų reguliuoti pasaulinę rinką

Birželio mėnesį Sankt Peterburge įvyko pasaulio grūdų forumas. Jokių konkrečių sprendimų jame nepavyko priimti, tačiau grūdų rinkos dalyviai pajautė šeimininkų norą ir šioje srityje statyti geležinę uždangą.

Rusijos žemės ūkio ministrė Elena Skrynnik viename iš Sankt Peterburge surengtų susitikimų neslėpė ketinimų pertvarkyti pasaulinę rinką. Ministrės duomenimis, tik ES šalims per paskutinį dešimtmetį pavyko išsaugoti savo dalį pasaulinėje rinkoje. Štai 2000 m. ji siekė 15 proc. Tuo tarpu JAV dalis pasaulinėje prekyboje grūdais sumažėjo nuo 28 iki 20 proc. Kanados – nuo 17 iki 14, Australijos – nuo 16 iki 13 proc.

Kokios priežastys? „Agresyviai pasaulinėje rinkoje pradėjo veikti Kazachstanas, Rusija ir Ukraina. Rusijos dalis pasaulinėje grūdų prekybos rinkoje išaugo nuo 1 iki 14 proc., Ukrainos – nuo 1 iki 8 proc., Kazachstano – nuo 4 iki 5 proc.“, – tikino ministrė E.Skrynnik.

Ministrė pridūrė, kad per artimiausius 10–15 metų Rusija ketina pasiekti ribą – per metus eksportuoti 40–50 mln. t grūdų ir padidinti savo dalį pasaulinėje rinkoje iki 20 proc.

Auga Kazachstano apetitas

Kazachstano žemės ūkio ministro pavaduotojas A.Jevnijev Sankt Peterburge pareiškė, kad jo šalis, tikėtina, pritars Rusijos pasiūlymui. Kodėl? Būtų galima efektyviau panaudoti uostus, grūdų terminalus ir kitą infrastruktūrą.

Per artimiausius metus Kazachstanas grūdų derlių tikisi padidinti iki 20 mln. t, (pernai – 17 mln. t), o eksportas po kelerių metų išaugtų nuo 5 mln. t iki 10 mln. t.

A.Jevnijev pripažino, kad Kazachstanui pasaulinė rinka nelengvai pasiekiama. Įvertinant tranzito išlaidas, kiekviena grūdų tona pabrangsta apie 50 dolerių. Ministras sakė, kad Kazachstanas šiuo metu turi savo terminalus Azerbaidžane ir Irane. Jų galimybės šiuo metu siekia 50 tūkst. t grūdų per mėnesį.

Svarstomos galimybės statyti uostą kartu su Iranu, per kurį būtų galima transportuoti grūdus į Persijos įlanką, o iš ten – atsivertų Afrikos rinka.

Be kita ko, Kazachstanas svarsto galimybę jau nuo 2011 m. pradėti statyti geležinkelio terminalą prie sienos su Kinija, jį planuojama baigti iki 2013-ųjų. Lietuva turėtų atkreipti dėmesį į Kazachstano planus investuoti ir prie Baltijos jūros. Ministras paminėjo Ventspilio uostą. Kodėl snaudžia Klaipėda?

Lietuva, eksportuojanti tik 1 mln. t grūdų, pasaulinėje rinkoje įtakos daryti negali. Mes galime tik laiku pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis.

 Rusijos ketinimams Briuselis nepritaria

Mariana Fišer Boel, ES žemės ūkio komisarė

Rusijos ketinimai kurti naujas uždaras struktūras, nukreiptas agresyviai ekspansijai pasaulinėje rinkoje, yra nepriimtini ne tik ES, bet ir visai pasaulinei rinkai. Tai būtų dirbtinis kūrinys. Uždaros ir turinčios ambicijų diktuoti sąlygas pasaulinėje rinkoje „grūdų OPEC“ kūrimas sukeltų daugiau bėdų negu naudos. Be to, tokioms struktūroms nepritaria ne tik ES, bet ir PPO, kuriai priklauso Ukraina, bet nepriklauso Rusija.

Prekybos srautai pasikeitė

Daivas Malinauskas, AB „Linas Agro“ Augalininkystės skyriaus vadovas

Pastaraisiais metais Rusija ir Ukraina bei dar kai kurios pietinės šalys pasaulinėje rinkoje vaidina vis didesnį vaidmenį ir iškreipia padėtį rinkose. Visi matome, kad prekybos srautai pasikeitė. NVS šalys iš importuotojų tapo eksportuotojomis. Jau šįmet rusai ketina eksportą padidinti iki 21 mln. t grūdų, o ateityje eksportuoti net iki 50 mln. t. Didelė dalis – pašariniai grūdai, todėl pasikeitimai paveiks ir Lietuvos grūdų eksportuotojus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Panevėžietės šiltnamyje – pomidoras milžinas (17)

Panevėžio rajone, Berčiūnuose, gyvenančios Virginijos Bakšienės namuose jai pačiai ir...

Ūkiuose maras masiškai naikina kiaules (31)

Pamatyti kiaulę kaime greitai taps retenybe. Afrikinis kiaulių maras gąsdinamai plinta ir...

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (3)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Top naujienos

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (99)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (153)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (257)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Kruopių miestelyje rastas sidabrinių litų lobis (11)

Akmenės rajone darbininkai aptiko lobį – iš žemės iškasė apie pusšimtį tarpukario litų...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (416)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako „Boutique...

Pilvo pūtimas – ne tik prastos mitybos išdavikas: kokias ligas išduoda dujų kaupimasis

Skausmingas pilvo raižymas, spaudimas ir vis išeinančios dujos – nemalonūs pojūčiai, kurių...

Pietų pertrauka armėniškame restorane: užteko ir trijų šašlykų (3)

Vieni iš smagiausių pietų pertraukos atradimų būna tada, kai prieš vykdama nieko pernelyg daug...

Didžiausias išduotų paskolų būstui augimas – jau nebe sostinėje (7)

Keletą pastarųjų metų Vilniuje stebėtas būsto finansavimo rinkos aktyvumas išplito ir į kitus...

Ar žinote, kodėl rentgeno spinduliai dar vadinami X spinduliais? (5)

XIX a. pabaigoje vokietis Wilhelmas Conradas Rontgenas atrado naują elektromagnetinių spindulių...