Kai gamta pražysta pačiais gražiausiais žiedais, suintensyvėja gėlių pirkimas ir sodybų puošybai. Gėlininkai kasmet stengiasi pasiūlyti naujovių pirkėjams ir vienamečių, ir daugiamečių gėlių asortimente.
© Corbis/Scanpix

Šalia Kėdainių Josvainiuose įsikūrusio Irenos Marmienės gėlininkystės ūkis, pradėtas kurti prieš penkiolika metų, laikosi ant trijų moterų pečių: mamos Irenos ir dukrų Linos bei Rasos. Visos trys prisipažįsta esančios tikros gėlių fanatikės, jas labai myli, nuolat domisi įvairiomis naujovėmis, lanko parodas, seminarus.

Kodėl šiemet populiarios geltonos ir oranžinės gėlės

Pasak gėlininkių, tokios veiklos jos ėmėsi tam, kad turėtų iš ko išgyventi, o metams bėgant gėlių auginimas tapo pagrindinių pajamų šaltiniu. 40 arų šiltnamiuose darbas verda nuo vasario iki pat lapkričio. „Mūsų darbą pastaraisiais metais gerokai palengvino nauja įranga. Turime automatinę puodelių žemėmis užpildymo liniją, modernias laistymo sistemas. Tad susitvarkome daug sparčiau", - pasakoja L. Marmaitė.

Šis pavasaris Josvainių gėlininkėms buvo itin nelengvas. Ūkis smarkiai nukentėjo nuo gausaus žiemos sniego ir smarkių vėjų, suniokojusių šiltnamių stiklus.
„Kai žiemą pradėjo griūti šiltnamiai, tai verkiau šalia jų atsistojusi. Supratau, kad gautą pernykštį pelną teks investuoti ne į naujas gėles, bet į statinių remontą", - skaudžiais prisiminimais dalijosi gėlininkė.

Gėlių daigai į jų ūkį atvažiuoja iš užsienio: Lenkijos, Vokietijos, net Izraelio. Šeimininkės teigimu, paties auginti daigų neapsimoka, mat tektų anksti pradėti šildyti šiltnamius, o tai gerokai patuštintų pinigines.

„Galiu pasidžiaugti, jog turime šaunių darbuotojų, kurie ir nebijo darbo, ir myli gėles. Mums ypač padeda jau dešimt metų ūkyje dirbanti Roma Kirvelevičienė, ji dirba ne kaip samdoma darbuotoja, bet kaip sau. Jei tokių pagalbininkų turėtume daugiau, rūpesčių gerokai sumažėtų", - sakė L. Marmaitė.

Josvainiečiai gėlininkai jau baigia išparduoti ir pasodinti maždaug 80 tūkstančių našlaičių. Tai pirmosios gėlės, kurios puošiami miestų gėlynai. Vėliau našlaites pakeis sprigės, diascijos, pelargonijos, begonijos, petunijos, verbenos. Beje, šįmet net kelių miestų šeimininkai užsiprašė kuo daugiau geltonų ir oranžinių gelių - tokį norą lėmė Lietuvoje vyksiantis Europos krepšinio čempionatas. Tad ne tik Panevėžyje, bet ir Šiauliuose bus pasodinta daug oranžinių serenčių bei geltonų skevolų.

„Kažko naujo ieškome kasmet, nors įdomių naujienų atrasti nėra lengva. Dauguma gėlių žinomos ir išbandytos, lieka aplinkos puoselėtojus sudominti spalvomis. Čia tikrai netrūksta naujovių: šįmet išauginsime daug margaspalvių, ryškiažiedžių gėlių. Jos turėtų patikti mūsų klientams", - sakė L. Marmaitė.

Be gėlių, I. Marmienės ūkio gėlininkės siūlo įsigyti ir įvairių dekoratyvinių augalų, iš kurių populiariausi - spygliuočiai. Pasak L. Marmaitės, paprastu svyrančiu karklu dabar nesudominsi nieko - žmonės negaili pinigų augalams, tačiau jie turi būti gražūs, įdomūs ir nelabai lepūs.

Kolekcijoje - 1 000 rūšių ir veislių daugiamečių augalų

Kuršėnuose Daivos ir Gedimino Gasiūnų sodyba išsiskiria dekoratyvinių augalų spalvingomis kompozicijomis - meilė augalams ir kaupiama daugiamečių gėlių kolekcija privertė atsisakyti daržo. Pastaruoju metu sodyboje auga apie 1 000 augalų rūšių ir veislių, iš kurių 500 puošia sodybą, kitus 500 šeimininkė daugina ir augina pardavimui.

Kokius augalus galima būtų išskirti? Gegužės pradžioje rausvais žiedeliais pražysta kiškio kopūstai, gausiu žydėjimu džiuginantys apie 1,5 mėnesio. Vienas žiedelis žydi tik vieną dieną, palaipsniui skleidžiasi vis nauji žiedai.

Augalas žemutis, vos 5 cm aukščio, sudaro įdomius kilimus. Dekoratyvūs pilkai mėlynai žali lapeliai liepos mėnesį sunyksta. Tuo metu galima persodinti svogūnėlius. Žiemoja dirvoje. Puikiai auga saulėtoje vietoje ir daliniame pavėsyje, kur ilgau žydi. Tinka lengvi, laidūs priemoliai ir priesmėliai. Didelę žalą gali padaryti grambuoliai, todėl augalus reikia stebėti.

Michailovskio margutės - tai neaukštas, apie 25-35 cm, puošnus pavasarinis augalas. Žydi gegužės antroje pusėje kaštono rudumo varpeliais su geltonai auksiniu apvadu. Po žydėjimo lapai nunyksta. Geriausia iškasti liepos mėnesį ir tiesiai arba apdžiovinus vėl pasodinti į gėlyną 10-15 cm atstumu per tris svogūno gylius.

Stambiažiedis uogminys - tai savo išvaizda ir augimu išsiskiria iš kitų dekoratyvinių augalų. Gegužės viduryje ištrykšta kaip fontanas iš žemės stiebai su lapais kartu su nulinkusiais žiedais. Žiedai ryškiai geltoni. Bežydėdamas tuo pačiu užauga ir augalas, kuris pasiekia apie 30-40 cm. Rugpjūčio viduryje antžeminė dalis iš lėto nunyksta. Dauginama kerelio dalijimu, pradėjus gelsti lapams. Vienoje vietoje gali augti 5-6 metus. Gerai auga ir saulėtoje vietoje, ir pavėsyje, mėgsta derlingą dirvą. Sodinami gėlynuose, alpinariumuose, derinyje su spygliuočiais.

Vyrskydės pražysta gegužės pabaigoje švelniai rožiniais žiedeliais, džiugina iki birželio pradžios (priklausomai nuo orų sąlygų). Lapeliai visžaliai, panašūs į perkūnropių, plonyčiai - atrodo kaip skardiniai. Geriausiai tarpsta saulėtoje vietoje, lengvoje, sausoje, derlingo priesmėlio dirvoje, bijo užmirkusios žemės. Didelis vyrskydžių plotas sudaro puikų kilimą, labai gražiai atrodo. Tinka auginti alpinariumuose, žemuose gėlynuose. Tai puikus fonas aukštesniems augalams, vienoje vietoje gali augti 4-5 metus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (253)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (747)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (259)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (208)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (7)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...