Taip svarsto užsiimantieji sodininkyste, metai iš metų sprendžiantys tas pačias lietuviškų sodų išgyvenimo problemas. Obuolius valgyti sveika – tvirtina medikai ir dietologai. Taigi valgytojai nori gerų ir pigių obuolių. Sodų šeimininkams reikia gerų orų, palankios gamtos, supratingos valdžios, nesmaugiančių mokesčių, sąžiningos konkurencijos, darbščių darbininkų.
Aloyzas Grygalis
© Autoriaus nuotr.

Valdžia kaip ir gamta - nepajudinama

„Viso to ir trūksta, ir labiausiai reikia. Sodininkystė labai priklausoma nuo gamtos ir valdžios. Gamta gyvena savo ritmu, ji žmogaus valiai nepavaldi, atrodo, kad taip jaučiasi ir mūsų valdininkai, neišlendantys iš kabinetų pasižiūrėti, kas dedasi daržuose, soduose, laukuose”, – teigia Lietuvos verslinių sodų asociacijos prezidentas, „Naradavos“ bendrovės direktorius Aloyzas Grygalis.

Jis sako, kad sodininkystė Lietuvoje menksta, plotai mažėja, nauji sodai neveisiami, nes verslo naujokus gąsdina didelė investicijų rizika, ilgas atsiperkamumo laikas. Dirba šioje srityje tik senbuviai, iš patriotizmo, dar turintys šiokių tokių vilčių sulaukti pokyčių į gera.

Taip svarsto ne tik jis. „Naradavos“ kaimynystėje Pasvalio rajone esančios „Aukštikalnių sodų” bendrovės direktorius Arvydas Paškevičius mano, kad sodininkams reikia ne tik valdžios pagalbos, bet ir mokslininkų dėmesio.

„Pastaruosius penkerius metus keturios žiemos buvo labai šaltos, iššalo nemažai jaunų sodų. Lietuvoje dabar auginamos vakarietiškos veislės neištveria tokių speigų, reikia ieškoti tinkamesnių veislių”, – teigia bendrovės vadovas.

Biržietis ūkininkas Ričardas Rinkevičius priduria, kad rimta bėda yra ir mažai veiksmingos augalų apsaugos priemonės kovai su obelų ligomis ir kenkėjais, ypač ekologiniuose soduose.

„Skaudi realybė, kad tėvynėje išauginti obuoliai užima tik menką dalį. Nebūtų pikta, jeigu įvežama produkcija būtų kokybiška, dabar visi žino, lietuviai valgo chemijos prifarširuotus importuotus obuolius, nes jie įperkami, pigesni... O valdžiai nerūpi savi gamintojai, valdininkams per didelis vargas apsaugoti savo rinką, savo žmones, savo valgytojus“, - sako R. Rinkevičius

Pasak R. Rinkevičiaus, pernai Biržų rajone vienas ūkininkas išrovė 20 ha jaunų žemaūgių obelaičių sodą ir toje žemėje pasėjo kviečius. Žmogų priveikė nesibaigiantys rūpesčiai ir neatlėgstanti verslo rizika. Negana valdžios abejingumo, labai sudėtinga verslą pradedančiam gauti investicijoms lėšų, bankai nenori finansuoti ilgai neatsiperkančių sodininkystės projektų.

Derlius keliauja į saugyklas

Nepaisant rūpesčių ir iki skausmo pažįstamų įsisenėjusių problemų, šiųmetis sodų darbymetis jau įsibėgėjo.

Aukštaitijos sodų augintojai santūriai kalba apie obuolių derlių, nes dar juntamos ankstesniųjų šaltų žiemų pasekmės.

Apie 200 ha obelų auginančiuose „Aukštikalnių soduose“ šiemet planuojama priskinti iki 2800 t obuolių, apie 20 proc. mažiau nei pernai. Pusė derliaus bus sudėta saugyklose ir parduodami žiemą, likę realizuojami Lietuvos ir Lenkijos įmonėms. Sezoniniam darbui jau pasamdyta apie 100 talkininkų. Visą derlių tikimasi nuimti iki spalio 20 d.
„Naradavos“ bendrovėje Pasvalio rajone auginami obuoliai, pagal užsakymus gaminamos obuolių tyrės. Šiuo metu darbymetis įsibėgėja, dar likę nuskinti daugiau nei pusę sodų. Krituolius bandoma parduoti Lietuvos įmonėms, bet tai sunki užduotis.

Pasak bendrovės vadovo

A. Grygalio, ne tik verslo įmonės, bet ir gyventojai stengiasi išsivalyti savo sodus, nesupūdyti derliaus, taigi šiuo metu pasiūla didelė, o paklausa menka. Desertinių obuolių prekybininkai pritrūksta tik gruodį, po Naujųjų metų, tada prasideda pardavimas, dabar tik pildo saugyklas.

Didysis darbymetis laukiamas ne tik sodų šeimininkų, bet ir talkininkų, daugeliui kaimo ir miestelių gyventojų tai reta galimybė gauti pajamų, turėti darbo.

„Naradavos“ direktorius A.Grygalis dėl sezoninių darbininkų laikosi itin griežtos nuomonės.

„Pasamdėme 250 žmonių ir jau 35 atleidome už pravaikštas. Dar tiek pat ateina kada nori, ne dirbti, bet laiką atbūti, tai dažniausiai darbo biržos pasiųsti klientai. Jeigu tikrai žmonėms reikėtų darbo ir atlygio, tai dirbtų, bet daugeliui reikia tik pašalpų, kompensacijų. Tokie mūsų socialinės politikos „pasiekimai“ – skatinami ir globojami tinginiai. Tikrų darbininkų mums užtektų pusės iš dabar samdomųjų.“

Darbininkams mokama po 8 centus už kilogramą, kai kurie geba per dieną užsidirbti ir 100 litų, ir daugiau, o kai kuriems gana ir 12 Lt. Bendrovė savo transportu pati atsiveža darbininkus ir parveža Pasvalin, nemažai dirbančiųjų atvyksta iš kaimyninio Biržų rajono.

Biržietis ūkininkas R. Rinkevičius taip pat teigia pastebėjęs menką kaimo žmonių suinteresuotumą rimtai dirbti. „Tris pasamdęs, vieną tikrą darbininką gal ir turėsi“, - sako R. Rinkevičius.

Jo ūkyje šiemet planuojamas neblogas derlius, iki 1000 t, trečdalis jau nuskinta, sudėta saugyklose. Didžiąją sodų dalį užima ‘Ligol‘ veislės obelys, jų derlius sunoksta vėliau, ‘Auksis‘, ‘Delikates‘, ‘Lobo‘ jau nuskinti. Ūkininkas turi obelų skynimo kombainą, tad darbo rankų reikia mažiau, papildomai darbymečiu samdomi septyni žmonės. Kadangi auginamos tik vėlyvųjų veislių obelys, derliaus pardavimas prasidės tik spalio pabaigoje. Biržų krašte užaugintų obuolių pirkėjai ras Lietuvos ir Latvijos prekybos tinklų parduotuvėse.

Visi kalbintieji Aukštaitijos sodų šeimininkai, ne naujokai šiame versle, sakė turintys vis dar gyvą viltį – kad Žemės ūkio ministerija, ūkio strategai, svarstydami prioritetines veiklos sritis naujam periodui, sodininkystės nenukiš į patį tolimiausią kampą ir neužmirš ją vis dar gyvą esant.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dėl afrikinio kiaulių maro – šulinių vandens tyrimai (2)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai ištyrė Jonavos rajono Šilų ir...

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Top naujienos

Gilyn į Rusiją. Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (37)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (38)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Oftalmologė perspėja: jei nieko nekeisime, mūsų vaikai ligos neišvengs (2)

Mūsų darbas ir poilsis dažniausiai susiję su informacijos apdorojimu – analizuojame ataskaitas,...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Blogiausia prognozė išsipildė: ledo slinkimas paspartėjo (25)

Prognozuojama, kad Grenlandijos ledynai artimiausiais metais tirps sparčiau, nors pastaruoju metu...

„Alfa Romeo Stelvio“: perėja į vairuotojo pasaulį (3)

2757 metrų aukštyje Italijos kalnuose, netoli Šveicarijos, esanti perėja, kurioje – net 48-ių...

Azija kuria savo pasaulio tvarką (109)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (18)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (281)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (5)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...