Šalta vasaros pradžia suvėlino įprastinį braškių derlių mažiausiai dvi savaites. Tad dabar šalies braškynuose pats derliaus dorojimo įkarštis. Mikroautobusas su šaldymo įranga iš Tauragės r. Gaurės miestelio uogų augintojų Vidos ir Raimundo Beskių ūkio į Vilnių, Klaipėdą ar Palangą kasdien išveža iki 5 tonų braškių. ,,Šiemet derlius džiugina. Iš braškyno priskiname po 12 t ha uogų“,- džiaugėsi ūkio šeimininkas R. Beske.
© AFP/Scanpix

Braškėms - visas gyvenimas

Jau beveik trys savaitės, kai kiekvieną dieną 6 val. ryto Gaurės seniūnijos Vėžaičių kaime didelis būrys darbininkų pasklinda po Vidos ir Raimundo Beskių braškių laukus. Saldžiųjų uogų augintojams dabar pats sezono įkarštis. Mikroautobusas su šaldymo įranga kasdien iš jų ūkio išveža 1,5–5 t braškių.

- Prieš dešimtmetį braškių auginimo verslą pradėjome nuo pusės hektaro. Tuo metu buvo labai agituojama auginti braškes šaldymui. Bet iš tos agitacijos išėjo šnipštas - po metų braškių pasiūla buvo didžiulė, o supirkimo kaina – labai maža. Bet rankų nenuleidome,- prisimena uogų augintojas R. Beske.

Pernai Beskės ryžosi rimtai investicijai. Nacionalinei mokėjimo agentūrai parengę pusės milijono vertės verslo planą ,,Žemės ūkio valdų modernizavimas“ ir gavę Europos Sąjungos paramą įsigijo mikroautobusą ,,Fiat“ su šaldymo įranga, šiaudų pūstuvą tarpueiliams mulčiuoti ir pasistatė anglų firmos šiltnamius, skirtus būtent braškėms auginti.

Savo verslą pradėję nuo 50 arų, šiandien Gaurės miestelio ūkininkai V. ir R. Beskės jau augina 5,9 ha braškių, 0,9 ha šio ploto uogos noksta po priedanga. Jie yra vieni stambiausių ir garsiausių ne tik rajono, bet ir visos Tauragės apskrities uogininkų. R. Beske ,,ŪP“ neslėpė, jog prireikė ne vienų metų, kol ištobulino braškių auginimo technologijas, atsirinko tinkamiausias veisles, surado būdų uogų derėjimo laikui pratęsti. Kas be ko, per tuos metus būta visko: ir nusivylimų gamtos išdaigomis bei nevykusiomis rekomendacijomis, ir mažomis produkcijos supirkimo kainomis.

Iš hektaro - po 12 t braškių

Braškių augintojas R. Beske sako, kad šiemet uogų derlius džiugina. ,,Iš hektaro braškyno priskiname po 12 t uogų,- atviravo ūkininkas.- Pernai pavasarį buvo didelės šalnos, daug žiedų nušalo. Todėl uogų buvo perpus mažiau.“

Braškių ūkio sėkmė priklauso ne tik nuo gamtos, bet ir nuo rinkos.

- Dėl braškių realizacijos neturiu jokių problemų. Prisipažinsiu, kad šiandien galėčiau jų parduoti kur kas daugiau nei užauginu. Kol kas net nepajėgiu visų užsakymų patenkinti,- džiaugėsi Raimundas.

Jo teigimu, ūkyje užaugintas uogas mielai perka ,,Vilniaus prekyba“. Dalį produkcijos jis išveža į Latviją ir Estiją. Pardavimo kaina irgi patenkintas. ,,Už kilogramą braškių gaunu gerokai aukštesnę kainą nei šalies turguose,- teigė R. Beske.- Braškes auginti daug pelningiau nei laikyti karves, bet ir daug rizikingiau.“

Ant lenkų nepyksta

Pastaruoju metu Lietuvos uogų augintojai piktinasi, kad į turgus ir prekybos centrus plūsta lenkiškos uogos. Tačiau tauragiškis braškių augintojas R. Beske dėl to nuoskaudos kaimynams lenkams visiškai nejaučia.

- Aš savo braškes vežu parduoti į Latviją bei Estiją. Manau, kad vietiniai ūkininkai manęs taip pat nepageidauja. Todėl būtų neteisinga, jei mes į Lietuvą neįsileistume uogų augintojų iš Lenkijos. Čia matau tik vieną išeitį – konkuruoti uogų kokybe.

Šiemet braškių daugiau, bet kaina – mažesnė

Pasak Lietuvos braškių augintojų draugijos pirmininko Vido Juodsnukio, šalyje yra 400 didesnių nei 0,5 ha braškynų, o jų bendras plotas siekia 1,5 tūkst. ha.

Braškių derlius šiais metais 7–9 t/ha, tuo tarpu pernai tebuvo 6 t/ha. V. Juodsnukio teigimu, šiemet braškių kainos mažesnės nei praėjusią vasarą – vidutiniškai 3 Lt/kg. Tačiau vietinėje rinkoje braškės buvo itin paklausios, bet dabar jų trūksta, nes artėja derliaus pabaiga. Anot jo, lietuviškas braškes augintojai eksportuoja į Baltijos šalis. ,,Lietuvos ūkininkai turi galimybę vežti braškes į Vakarų šalis, tačiau užauginamas per mažas uogų kiekis,- atviravo draugijos pirmininkas.- O taip yra dėl to, kad braškėms auginti mūsų šalyje nesudarytos tinkamos sąlygos. Nors braškininkystė ir pripažinta prioritetine ūkio šaka, bet realiai dėl jos nieko nepadaryta. Augintojai neremiami taip kaip Lenkijoje ir kitose šalyse“,- sakė V. Juodsnukis.

Lenkai braškių derlių parduoda labai pigiai ir kitąmet žada jų plotus mažinti, nes uogų nebeperka Rusija ir iš dalies prekybą nutraukė Vokietija. Priežastis - produkcijoje per daug chemijos. Norint šviežias uogas nuvežti 800-900 km, būtina jas apdoroti specialia chemija. Tuomet jos išsilaiko 2-3 paras. ,,Dėl lietingų orų turėjome nuostolių pirmamečiuose braškynuose. Kad uogų nesuplaktų lietus, nereikia pamiršti apsaugos priemonių: mulčiuoti lysves šiaudais ar nuravėta žole. Be to, yra veislių (‘Polka‘, ‘Zefyras‘, ‘Vikatas‘ ir kt.), kurių kerelių šakutės tvirtesnės ir uogos negula ant žemės“, - negailėjo patarimų draugijos pirmininkas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (19)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (26)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (153)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia?

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (355)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (1)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (10)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (14)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (41)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...