Sakoma, kad nuo likimo nepabėgsi. Žinomas Klaipėdos krašto bitininkas Gintautas Grigaitis niekada to nė nebandė daryti. Bitės visada buvo neatsiejama Grigaičių šeimos gyvenimo dalis, tačiau tik šiais metais vyras nusprendė visiškai atsidėti mėgstamam darbui.
© Shutterstock nuotr.

Glumina nenoras mokytis

Kai lankėmės Grigaičių bityne, mus sutiko Gintauto dukra Giedrė. Iš trijų dukterų ji vienintelė pasuko profesionalios bitininkės keliu. Keista buvo matyti smulkaus sudėjimo jauną moterį, besisukiojančią tarp avilių. Kol kas nugaros skausmais ji nesiskundžia, mat bityne augina motinėles. Sunkūs vyriški darbai atitenka tėčiui, padeda ir vyras. O štai bičių motinų auginimas – išskirtinai Giedrės darbas. Grigaičiai laiko Bakfasto ir Karnikos rasės bites. Iškėlusi korį Giedrė uždėjo ant jų ranką.

Nė viena dėl tokio jos familiaraus elgesio nesupyko. Jauną moterį glumina tai, kad pradedantys bitininkai nesistengia gilintis į savo augintinių biologiją, nesimoko. „Atvažiuoja ir sako – reikia motinėlės. Klausiu: ar tikrai? Iš kur žinote, kad jos avilyje nėra? Paaiškinu, kaip patikrinti, ar ji yra. Tačiau matau, kad atvykusiam pirkti motinos tai neįdomu. Stebina toks žmonių nenoras mokytis, pažinti nuostabų bičių pasaulį“, – sakė pašnekovė.

Bitininkių daugėja

Dukrai antrino ir G.Grigaitis. Pasak jo, mokytis reikia nuolat. „Jei jau pradėjai bitininkauti, bičių bio-logiją turi žinoti kaip maldą. Sovietmečiu buvo galima baigti Mičiurino technikumą, o dabar – tik išklausyti vieno semestro bitininkystės kursą Aleksandro Stulginskio universitete, – sakė pašnekovas. – Tačiau tai – ne bėda, jei žmogus siekia žinių. Yra daug literatūros, internetas, galima pasiklausti labiau patyrusių bitininkų. Tik noro reikia.“ Atėjo metas, kai nebesakoma, kad bitininkavimas – ne moterų užsiėmimas. Lietuvoje jų vis daugiau.

„Praėjo laikai, kai bitininką įsivaizduodavo tik kaip senuką su šiaudine skrybėle, triūsiantį prie kelių aviliukų. Dabar galima turėti apie 300 bičių šeimų ir susitvarkyti dviese. Svarbu apsirūpinti fiziniam darbui palengvinti skirtais mechanizmais“, – aiškino bitininkas.

Griežtas reikalavimas

Gintautas – patyręs bitininkas, tačiau prisipažįsta, kad daug ko dar nežino, nors mokosi bitininkauti jau daugiau nei trisdešimt metų. Kauno Mičiurino technikume jis įgijo bitininko specialybę, išklausė daugybę kursų bitininkystės tema. Tiesa, pirmoji Gintauto specialybė – fotografija. Visą laiką ši profesija padėjo jam išgyventi, ir tik šiais metais vyras fotoaparato nepaėmė į rankas, nes apsisprendė užsiimti tik bitininkyste.

Praėjo laikai, kai bitininką įsivaizduodavo tik kaip senuką su šiaudine skrybėle, triūsiantį prie kelių aviliukų. Dabar galima turėti apie 300 bičių šeimų ir susitvarkyti dviese. Svarbu apsirūpinti fiziniam darbui palengvinti skirtais mechanizmais.
G.Grigaitis

„Nesvarbu, ko mokeisi. Žinias visada gali pritaikyti. Kai dukra panoro bitininkauti, pasakiau jai, kad turi mokytis, įgyti žinių, kad būtų bityne naudinga, – pasakojo Gintautas. – Giedrė baigė agronomiją, apsigynė diplominį darbą „Veislinių bičių šeimų atranka“ (vad. dr. A.Amšiejus).Tvarkytis bityne nuo mažų dienų mokėsi iš manęs. Vėliau savarankiškai aiškinosi, kaip auginti bičių motinėles.“ Kasmet Bitininkų sąjunga organizuoja išvykas į kitose Europos valstybėse esančius bitynus. Pasak Gintauto, būtinai reikia rasti laiko kelionėms. Jose galima ne tik daug pamatyti, sužinoti, bet ir su bičiuliais iki išnaktų padiskutuoti.

Smalsumas nugali baimę

Kitos dvi dukros – architektė Alina ir geografiją studijuojanti Jūratė – taip pat turi ką veikti. Alina rūpinasi dizainu, o Jūratė puikiai prekiauja medumi. Žmona Dalia, pasak pašnekovo, skaito paskaitas, kai Grigaičių bityne vyksta ekskursijos. „Turime tokią „Zuikių mokyklėlę“. Tiesa, joje dažnai lankosi ir suaugusieji. Yra žmonių, iš arti nemačiusių avilio ir niekada nepažvelgusių į jo vidų. Atvykusieji pas mus pamato filmą, kuriame rodomas bičių gyvenimas.

Išklausę pamokėlę visi norintys pasipuošę bitininkų apranga keliauja prie avilių. Ten pamoką toliau veda bitininkas. Labai smagu būna matyti vaikus ir suaugusiuosius, kurie, iš pradžių nedrįsę artintis prie avilio, vėliau, žiūrėk, ateina, nes smalsumas nugali baimę“, – linksmai kalbėjo Gintautas. Susipažinę iš arti su bitutėmis „Zuikių mokyklėlės“ klausytojai vėliau eina sukti ir ragauti medaus, lieti vaško žvakių.

Burtis būtina

Jau šešerius metus G.Grigaitis vadovauja Klaipėdos krašto bitininkų bendruomenei „Medutis“. „Šie metai – paskutiniai. Lai imasi veiklos kas kitas. Kolega Sigitas Uselis yra pasakęs, kad bitininkai profesio-nalai turi bitininkauti, o visuomeninį darbą gali dirbti daugiau laiko turintys mėgėjai. Pritariau jam. Juolab jei nėra rotacijos, lauk stagnacijos“, – juokavo pašnekovas. Pasak jo, bitininkams burtis būtina. Problemų šiame versle daugiau, nei gali atrodyti. „Kai atsirado kolektyviniai sodai, buvo madinga laikyti bites. Tada buvo taip: turiu avilį, turiu kibirą ir pirmyn. Gaila, tačiau ir dabar mąstoma panašiai“, – sakė Gintautas.

Netinkamai laikantys gyvulius, marinantys juos badu ūkininkai baudžiami. O jei aviliuose iš badomiršta bitės, niekam nei šilta, nei šalta. Tik kalbama, kokios jos reikalingos, kokios nepakeičiamos.

Ar ne metas būtų įvesti privalomus kursus, kuriuos išklausius reikėtų laikyti egzaminą? Kyla klausimas, kodėl iš norinčiųjų laikyti bites ir pasinaudoti Europos Sąjungos teikiama parama bitininkų nereikalaujama net elementarių žinių.

„Reikalavimai minimalūs – turėti kaimo valdą. Todėl ir atsiranda bitininkų, kurie laiko biteles prie autostradų, magistralinių kelių, kad patiems būtų arti, patogu privažiuoti. Tokiems nė motais, kiek tūkstančių jų augintinių atsitrenkia į pravažiuojančias mašinas ir žūva, nerūpi jiems ir medaus kokybė. Svarbu greitas pinigas“, – apgailestavo pašnekovas.

Tačiau jis tiki, kad dorai bitininkaujančiųjų – dauguma. O paklaustas, ar nebijo investuoti į tai, kas taip trapu, nes po vienos žiemos gali nelikti visų bičių šeimų, sakė gyvenąs viltimi, kad taip niekada neatsitiks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (24)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (33)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Ūkininkas baigia karjerą: vienintelė bėda – nėra kam perduoti ūkio (253)

Pelutavos žemėse ūkininkaujantis kelmiškis Zigmas Ričkus save vadina laimingu žmogumi.

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (755)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (261)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (10)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (215)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (8)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...