Saulėtą balandžio rytą, kai iš avilių noriai kilo bitės, uostamiestyje susitikome su Klaipėdos bitininkų draugijos pirmininku Gintautu Grigaičiu. Savo bityno rodyti jis neskubėjo. Sakė, ne pro šalį būtų apsilankyti Priekulėje. Netrukus šio pajūrio miesto pakrašty susiradome bičiulių Nijolės ir Jono Silių sodybą.
Ant korio tupinti bitė Taškente, Uzbekistane.
© Reuters/Scanpix
Karališki ąžuolai

Kiekvienas pas Silius besisvečiuojąs žmogus pasigroži šimtamečiais ąžuolais. Net ir be lapų jie karališkai didingi. Turbūt dvi dešimtys girios milžinų čia stūkso.

O ten, kur iškilo trobesiai, kažkada buvo krūmai ir pelkė. Bet sodybos šeimininkai neatsisakė šio prasto sklypo. Daug darbo įdėjo, kol jį nusausino. Ir vaikai, ir močiutė sunkiai plušo. „Vis risčia, risčia bėgome“, - prisimena Nijolė Silienė.

Pensija – ne trauma

Juodu su Jonu medikai. Šiandien jau pensininkai. Jonas iki praėjusio rugpjūčio dirbo Klaipėdos vaikų ligoninėje chirurgu, jo žmona – kitame tos pačios ligoninės skyriuje medicinos seserimi.

Be abejo, liūdna, kai reikia atsisveikinti su darbu, kuriam atiduota didžioji gyvenimo dalis. Tačiau Jonas nenusimena. Dabar daugiau dėmesio galės skirti bitėms. Jie penkiose vietose laiko 70 bičių šeimų. Tolimiausias bitynėlis net už 70 km.

Anksčiau nuo bitininkystės smarkiai atitraukdavo budėjimai ligoninėje. Kol susiruoši budėti, kol pamiegi grįžęs.

Sklandymo sporto meistras

Be to, Jonas buvo nejuokais susidomėjęs sklandymu. Sirgo šia liga net 25 metus. Visą Lietuvą yra matęs iš erelio skrydžio. Jam buvo suteiktas sporto meistro vardas. Dalyvavo pasaulio lietuvių sporto žaidynėse.

Kartą greitosios pagalbos vairuotojo atlape J.Silius pamatė sporto meistro ženklelį. Pasirodė, kad jis sklandymo mėgėjas. Vairuotojas prikalbino gydytoją apsilankyti aerodrome. Apsilankė ir iš karto susirgo sklandymu.

Dažną penktadienio vakarą sklandytojai su žmonomis, vaikais atvykdavo į aerodromą. Grįždavo namo sekmadienio vakare. „Gerai praleistas laikas“, - prisimena tuos metus Jonas.

Avarijų oreivis nepatyrė. „Su sklandytuvais tas pat, kaip su automobiliais. Jeigu laikysies nustatytų taisyklių, būsi apdairus, nelaimė aplenks“, - kalba bitininkas.

Nesupratai - skaityk vėl

Bitininkauti Siliai pradėjo kukliai. Pirmą avilį Kūlupėnuose įmetė į „uaziką“ senas viršininko tėvas. Kitą atidavė Jono brolis. Trečią nusipirko patys.

Labai trūko žinių, todėl žiemos vakarais Nijolė ir Jonas ryte rydavo bitininkystės literatūrą. Perskaitė Jono Kriščiūno „Bitininkystę“, prenumeravo „Mūsų sodus“, skaitė Justino Straigio straipsnius.

Įsiminė Klauso Ceilerio knyga, kurios pabaigoje buvo parašyta: „Jeigu mažai ką supratai, vėl skaityk iš pradžių“.

Apskaitos nauda

„Pamažu ėmėme suprasti biteles, o jos ėmė suprasti mus“, - sako Nijolė Silienė. Ji kilusi iš Suvalkijos. Sužinojusi, kad žemaičių Silių giminėje visos žmonos Silienės, tuokdamasi su Jonu būti Siliuviene ji nepanoro.

Jonas ją vadina finansų ministre. Ji užrašo, kas kada pirkta, kokios buvo išlaidos, analizuoja jų bityno ekonominius reikalus.

Buhalteriniai įrašai ir datos nėra sausas dalykas. Jie atgaivina atminty daugybę visokių įvykių, buvusių vilčių ir svajonių.

Meduviniai korpusėliai

Išeiname į sodelį pasiklausyti pavasarinio bičių ūžesio. Jonas rodo savo avilius. Visus padarė savo rankomis. Aptiko krautuvėje minkšto, spalvoto plastiko plokščių, jomis apkala išorines avilių sienas. Plyšių neatsiras.

Aviliai bedugniai, Dadano tipo. Rėmus Jonas paverčia 90 laipsnių kampu. Viršuje stato 2-4 meduvinius korpusėlius.

Bitininkai Neverdauskai

Prie pat Priekulės prigludusiame Pleškučių kaime gyvena kita bitininkų šeima – Aušra ir Ramūnas Neverdauskai. Dadano tipo aviliuose laiko 35 bičių šeimas. Bitininkystė jiems – pomėgis ir papildomos pajamos.

Arūnas pamainomis dirba Klaipėdoje, vienoje saugos tarnyboje, Aušra – mokyklos valgykloje. Jau liepos mėnesį jai prasideda atostogos, tada gali atsidėti bitininkystei. Jaunesnioji dukra vienuoliktokė Akvilė irgi noriai bitininkauja.

Vėjų pagairėje

Neverdauskai veda mus į sodą, kur gaudžia skraidančios bitės. Aušra sako, kad bičių ūžesys ramina. Iš jo gali spręsti, ar bitės dirba, ar spiečia.

Prie šiltnamio padėta švari lenta, ant jos lėtai laša šiltnamyje pašildytas vanduo. Bitės atskrenda ir geria vandenį. Kodėl geriančių bičių reginys užgauna širdį lyg ploniausių stygų garsai?

O nuo kalno stipriai srūva gaivus jūros vėjas. Šeimininkai pasakoja, kad čia dažnai vėjuota. Stiprūs vėjai kliudo bitėms skraidyti. Prieš aštuonerius metus uraganas „Anatolijus“ nuplėšė 11 avilių stogus, kai kuriuos su vyriais nurovė.

Į Kryžkalnį gaudyti spiečių

Arūnas augo Klaipėdoje. Tėvas dirbo autobusų vairuotoju, mama – konduktore. Kryžkalnyje pas močiutę laikė keletą bičių šeimų. Kai močiutė paskambindavo ir pranešdavo, kad bitės spiečia, Arūnas sėsdavo į autobusą ir važiuodavo spiečių gaudyti.

Į Priekulės kraštą atvyko dirbti kaip žemės ūkio inžinierius mechanikas.

Tėvas bitininkavo kitaip, senoviškai. Pavasarinio medaus neimdavo. Gydomųjų plokštelių į avilį nedėdavo. Kandi tešlos bitėms neduodavo. „Ko į tą Kauną važiuoji?“ – klausdavo Arūno, kai tas susiruošdavo į bitininkystės seminarą.

Liepos mėnesio medus

„Pavasarinis medus geriausias“, - mano Aušra Neverdauskienė. Žmonės vasarą vis prašo liepų medaus, bet tikro liepų medaus nebūna.

Lietuvos giriose liepų mažai belikę, o sodybose nėra tiek daug, kad vien iš jų bitės medaus prineštų. Teisingausia būtų sakyti: liepos mėnesio medus.

„Aš suku medų tiek kartų, kiek bitės jo prineša. Pavasarį keičiu 40 proc. motinėlių. Tai atsiperka. Pavasarinis motinėlių keitimas – geras startas. Dažnai keičiu korius.

Kaimynas stebisi, kad mano bitės didelės, pasak jo, broilerinės. Dėk naujus korius, ir tavo bus boilerinės. Nauji koriai – mažai ligų.

Norint daug gauti, reikia nemažai ir įdėti. Nesvarbu, ar tai žemdirbystė, ar bitininkystė“, - dalijosi savo patirtimi A.Neverdauskas. Kalbantis apie bites jam dvi valandos pralekia kaip penkios minutės. Žmonės neretai stebisi: ir ką jūs, bitininkai, susiėję taip ilgai pliurpiat?

Malonios turgaus staigmenos

Arūnas rodo būsimas medaus fasavimo patalpas. Viską daro savo rankomis. Tvarkydamas medų virtuvėje vis tiek neapsaugosi jo nuo pieno ar sriubos lašo. Norisi užtikrinti šimtaprocentinę kokybę. Kaip smagu turguje sulaukti žmogaus, kuris ateina nešinas indeliu, prie kurio priklijuota etiketė su užrašu „Bitynas „Akvilė“, ir sako: „Žmona liepė tokio pat parnešti“.

Norėtųsi prekiauti Vokietijoje, bet prasimušti ten nepavyksta. Vokiečiai savo medaus rinką saugo kaip akį. Ne taip, kaip mes.

Neverdauskai turi valaką žemės, kurioje ir bebrų, ir žalčių pamatysi. Jų nuomone, bites laikyti daug geriau nei karves, kiaules. Vasarą vargsti, bet rudenį, žiemą lengviau.

Artėjo prie bityno su baime

„Padaugink šeimų skaičių iki 150, turėsi darbo ir žiemą“, - šypteli Klaipėdos bitininkų draugijos pirmininkas G.Grigaitis.

Grįžtant jis pasakojo, kad jo dukra Giedrė bebaigianti Žemės ūkio universitetą. Tėvų bityne ji augina bičių motinėles. Rašo diplominį darbą bitininkystės tema. Žmona Dalia – muzikos mokytoja. „Norint dukrai ir man pragyventi vien iš bičių, reikia laikyti 300 šeimų. Dabar turime 150. Aš dar dirbu kitą darbą Gargžduose“, - pasakojo jis.

Važiuojame į centrinį Grigaičių bityną, esantį toli nuo namų. Bitininkui kaskart artėjant prie avilių stipriau suplaka širdis. Prieš kelerius metus kažkas sudegino jo bitidę, kurioje buvo 17 šeimų. Pamiškėje geltonuoja, mėlynuoja aviliai. Už automobilio langų ramiai skraido bitės. Nerimas atslūgsta kaip jūros banga.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Per savaitę – keturi nauji afrikinio kiaulių maro židiniai smulkiuose ūkiuose (5)

Šią savaitę Lietuvoje užregistruoti keturi nauji afrikinio kiaulių maro ( AKM ) židiniai...

Vokietiją pasiekė per 28 mln. fipronilu užterštų kiaušinių (14)

Į Vokietijos prekybos centrus pateko gerokai daugiau insekticidu fipronilu užterštų vištų...

Pieno supirkimo kainos po ilgos pertraukos šoktelėjo (23)

Lietuvoje pieno supirkimo kainos po penkis mėnesius trukusio smukimo liepą šoktelėjo į viršų.

Per savaitę afrikinis kiaulių maras nustatytas dešimtims šernų (32)

Rugpjūčio 4-11 dienomis afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas 6 sumedžiotiems šernams ir 43...

Senoje kolūkio kontoroje – naujas jaunojo ūkininko gyvenimas (147)

Nebent tik sovietinės „egzotikos“ šiandien pasiilgę sodiečiai galėtų pavydėti jaunajam...

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (138)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai (58)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Tokio ažiotažo nebuvo jau seniai, bet K. Porzingio žvaigždė lietuvių negąsdina specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (7)

Lengvas pasivaikščiojimas draugiškose rungtynėse Rygoje Lietuvos rinktinei išėjo į naudą –...

Joniškio rajone iš voljero pabėgusi meška jau surasta atnaujinta 08.16 (95)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (27)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Hobis tapo antrąja profesija (20)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (17)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (101)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (32)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (12)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...